• Najnowsze
  • Pacjenci
  • Pracownicy medyczni
  • POZ i AOS
  • Finanse
  • Leki
  • Wyroby medyczne
  • Kultura
  • Wideo i podcasty

Terapia genowa SMA z perspektywy rodzica

Autor : Magdalena Kopystyńska

2022-06-28 10:31

Klinicyści i rodzice dzieci chorych na SMA walczą o nowe leki. W tej rzadkiej chorobie są dostępne różne terapie, ale refundowana jest na razie jedna. Zaletom terapii genowej poświęcona była konferencja z udziałem lekarzy, rodziców i dzieci. Jedna z rodzin ma dwójkę dzieci z SMA. Ich stan zdrowia jest diametralnie różny - ze względu na wiek dziecka w chwili rozpoczęcia leczenia, ale też wybraną terapię.

Obejrzyj rozmowę:

 

Podczas konferencji „Między nadzieją a rzeczywistością - jak terapia genowa zmienia życie pacjentów z SMA” mieliśmy okazję porozmawiać z Sebastianem Pańczykiem, który ma dwójkę dzieci chorych na tę chorobę. Opowiadał o tym, jak przyjął diagnozę w przypadku pierwszego dziecka, jak przebiegał postęp choroby syna i jak wyglądała sytuacja pacjentów przed wejściem na rynek pierwszego leku. U drugiego dziecka Pana Sebastiana SMA wykryto jeszcze w życiu prenatalnym. Podanie córce terapii genowej w pierwszych tygodniach życia, spowodowało, że rozwija się teraz ona jak jej zdrowi rówieśnicy.

Tata Antka i Jaśminy wspomina, że jeszcze kilka lat temu, pod względem dostępu do skutecznej farmakologii, sytuacja była inna: - Wtedy leczenie SMA nie wyglądało tak jak dzisiaj, było bardziej objawowe, zachowawcze. Teraz mamy kilka leków i przede wszystkim rodzice i dzieci mają nadzieję na to, żeby wieść w miarę normalne życie i uczestniczyć w społeczeństwie, w życiu – podkreślał nasz rozmówca.

- Najtrudniejsza i zarazem przełomowa była pierwsza wizyta z Antkiem na OIOMie i założenie rurki tracheotomijnej, następnie powrót do domu z respiratorem. Od tamtego momentu przypomina to pewien cykl, człowiek się do tego przyzwyczaja – opowiadał Sebastian Pańczyk, dodając - Życie rodziny, w której dziecko choruje na SMA to życie pełne niespodzianek.

Ważnym momentem dla rodzin małych dzieci ze zdiagnozowanym SMA było wprowadzenie na rynek  terapii genowej. Podaje się ją tylko raz. - Widzimy, że dzieci, które dostawały leki w ramach terapii genowej przedobjawowo różnie reagują. To zależy też od stanu pacjenta – wskazywał tata Antka i Jaśminy. Mówi też, że przed podaniem dziecku terapii nie miał wygórowanych oczekiwań.

- Chciałem, żeby Jaśmina po prostu siedziała, miała sprawne ręce i mogła w miarę samodzielnie żyć. Nasza córka dostała lek jeszcze przedobjawowo. Efekty przerosły nasze najśmielsze oczekiwania – tłumaczył rodzic. Dziewczynka biegała w czasie konferencji po sali. Jej starszy brat, podłączony do urządzeń medycznych, leżał na wózku.

- W Polsce, w Europie, na świecie, w porównaniu z tym co było 10 lat temu to jest obrót sytuacji o 180 stopni. To są realne możliwości. (…) Do rodziców chciałbym powiedzieć: nie pozostajecie bezsilni. To jest najważniejsze, bo bezsilność jest najgorsza. Teraz możecie naprawdę sporo zdziałać dla swoich dzieci i dla siebie też przy okazji – mówił Sebastian Pańczyk.

Czym jest SMA?

Rdzeniowy zanik mięśni (SMA), to ciężka i rzadka choroba genetyczna. W jej wyniku, neurony w rdzeniu kręgowym odpowiedzialne za skurcze i rozkurcze mięśni stopniowo obumierają. Brak impulsów nerwowych sprawia, że u chorego dochodzi do sytuacji, w której mięśnie nie są pobudzane i słabną, co ostatecznie powoduje ich stopniowy zanik. Zdecydowana większość pierwszych symptomów choroby pojawia się w okresie niemowlęcym lub na etapie wczesnego dzieciństwa. Przed pojawieniem się leczenia farmakologicznego oraz metody nowoczesnej opieki oddechowej, SMA było najczęstszym genetycznym powodem śmierci dzieci do drugiego roku życia.

Z szacunków Fundacji SMA wynika, że w Polsce żyje około tysiąca chorych na rdzeniowy zanik mięśni, a każdego roku rodzi się od 45 do 55 dzieci, u których na pewnym etapie życia pojawi się ta choroba. 30-40 z nich będzie miało ostrą postać SMA.

Czytaj także:

Izba Diagnostów została "kupiona"? Anonimowe zarzuty członków

Fundusz Medyczny dowodem bezradności MZ?

Medyku pamiętaj o bonie turystycznym. To ostatnie takie wakacje

A. Jankowska-Zduńczyk: Reforma POZ za szybko i bez planu

#terapia genowa #SMA #zanik mięśni #rdzeniowy zanik mięśni
Udostępnij Tweet Udostępnij
Card image cap
Magdalena Kopystyńska

Komentarze

OSTATNIE WPISY

Projekt wrześniowej listy refundacyjnej - podsumowanie IQVIA
Czytaj więcej...
GUS: Wzrost PKB niższy niż w poprzednim kwartale. Gospodarka hamuje?
Czytaj więcej...
Nocna opieka lekarska z teleporadą. Trzy placówki w pilotażu
Czytaj więcej...
VII edycja Akademii Managera Ochrony Zdrowia - zapowiedź
Czytaj więcej...
MZ o podyplomowym kształceniu w zakresie analityki medycznej
Czytaj więcej...
Podwyżki dla fizjoterapeutów - KIF radzi
Czytaj więcej...
Częstochowa - tam też powstał kierunek lekarski. Rekrutacja trwa
Czytaj więcej...
Koronawirus: 22,7 tys. zakażeń i 71 zgonów w minionym tygodniu
Czytaj więcej...
Nadzieja dla chorych z mięsakiem Ewinga - IMiD zaczyna nowy projekt
Czytaj więcej...
Leczenie otyłości: NFZ dodaje nowe świadczenia
Czytaj więcej...
Jubileuszowy Kongres Polskiego Towarzystwa Leczenia Ran - zapowiedź
Czytaj więcej...
Od dziś szczepienia czwartą dawką pracowników placówek medycznych
Czytaj więcej...
Choroby rzadkie

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA !

  • twitter / CO W ZDROWIU
  • facebook / CO W ZDROWIU
  • LinkedIn / CO W ZDROWIU

    Szybkie Linki


  • Regulamin

  • Polityka prywatności

  • Aktualności

  • Kontakt

    KONTAKT

  • COWZDROWIU.PL
  • Siedziba redakcji
  • 00-491 Warszawa
    ul. M. Konopnickiej 3 lokal 2

© 2020 Wykonanie Mirit.pl