Autor : Adam Kosierczyk
2022-03-16 15:43
Ustawa o zawodzie psychologa, która ureguluje dostęp do tej profesji, jest coraz bliżej przyjęcia przez Sejm. Po tym, jak w październiku jej projekt został złożony w parlamencie, w środę (16.03) otrzymała pozytywną opinię Komisji Ustawodawczej. Im szybciej zostanie przyjęta, tym lepiej, bo pomoże pozbyć się z rynku osób, które nie mają uprawnień i nie powinny wykonywać tego zawodu.
Na przepisy, które są właśnie procesowane w Sejmie od dawna czekali psycholodzy, ale tak naprawdę najbardziej skorzystają na nich pacjenci. Zawód psychologa zostanie uregulowany, co oznacza, że tym tytułem nie będą mogli posługiwać się niekompetentni oszuści.
Obecnie mamy obowiązującą ustawę o zawodzie psychologa i samorządzie zawodowym psychologów z 2001 roku. Jednak nigdy nie powstały do niej przepisy wykonawcze ani nie powołano samorządu psychologów, co powoduje, że są to tak naprawdę martwe przepisy.
We wrześniu 2020 roku, z inicjatywy Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Psychologów i posłanki Agnieszki Dziemianowicz- Bąk, powstał Parlamentarny Zespół ds. Ustawowego Uregulowania Zawodu Psychologa, którego zadaniem jest rozwiązanie tego problemu. W trakcie jego posiedzeń wypracowano podstawowe założenia do projektu nowej ustawy.
Następnie projekt skierowano do szeroko zakrojonych konsultacji społecznych. Jak pisaliśmy w październiku zeszłego roku "swoje uwagi do niego zgłaszały związki zawodowe, psycholodzy akademiccy, Polskie Towarzystwo Psychologiczne. Łącznie do projektu odniosło się 50 podmiotów, które zgłosiły 600 poprawek, które znalazły się w projekcie".
Komisja Ustawodawcza pozytywnie zaopiniowała nasz projekt ustawy o zawodzie psychologa!
To dobra wiadomość i ważny krok na drodze do przyjęcia ustawy, na którą czekają nie tylko psychologowie, ale przede wszystkim ci, którzy korzystają z ich wsparcia i profesjonalnej pomocy! pic.twitter.com/VwsRbzlr7k
— A. Dziemianowicz-Bąk (@AgaBak) March 16, 2022
Posłanka Lewicy zaapelowała przy składaniu projektu do Sejmu o to, by izba przeprowadziła prace nad projektem ponad politycznymi podziałami.
Jak tłumaczył w październiku Dariusz Standerski, dyrektor biura legislacyjnego Lewicy, projekt ustawy całościowo reguluje pracę psychologów, zasady i standardy usług psychologicznych. Przede wszystkim w ustawie zdefiniowano zawód psychologa i wprowadzono rozgraniczenie pomiędzy usługami psychologicznymi, a psychoterapią. - Ustawa precyzyjnie reguluje, w jaki sposób psychologowie będą mieli prawo wykonywania zawodu - informował.
Ustawa zakłada powołanie samorządu zawodowego psychologów, który ma wyznaczać standardy świadczenia usług oraz dbać o to, by były przestrzegane. Przepisy wprowadzają także okres przejściowy, by psychologowie mieli czas na ewentualne dostosowanie się do zmian.
Projekt ustawy ma pozytywną, entuzjastyczną wręcz, opinię Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Psychologów. - Zawód psychologa jest zawodem zaufania publicznego. Niestety ten zawód był nieuregulowany i nieuporządkowany. Dotychczas obywatele byli narażeni na to, że mogą korzystać z usług osób, które nie mają dyplomu psychologa - tłumaczyła jego przewodnicząca Katarzyna Sarnicka.
Przewodnicząca związku podkreślała, że jest to projekt branżowy, a nie polityczny i zaapelowała do posłów i senatorów o szybkie jego przyjęcie.
Wiceprzewodniczący Związku Sławomir Makowski przypominał, ze do OZZP zgłaszały się osoby, które nie wiedziały, jak potwierdzić czy dana osoba jest psychologiem. Były także skargi na udzielane usługi psychologiczne. - To jest bardzo ważny czas, aby powstał projekt na miarę XXI wieku. Zasługujemy jako Polacy na projekt bardzo dobry, który jest przygotowany tutaj, przez nas - skonkludował.
Przeczytaj także:
E-recepta na IKP dostępna bez internetu. Na razie w wersji testowej
B. Arłukowicz - medycy z Ukrainy powinni się uczyć polskiego
//