Autor : Anna Gumułka
2023-12-29 14:42
152 tys. dzieci w wieku 12 i 13 lat zostało dotąd zaszczepionych w ramach uruchomionego w czerwcu tego roku programu powszechnych i bezpłatnych szczepień przeciw ludzkiemu wirusowi brodawczaka (human papillomavirus - HPV) – poinformowało CowZdrowiu.pl Ministerstwo Zdrowia. To nieco ponad 18 proc. z grupy uprawnionych, dlatego resort zapowiada akcje edukacyjne i promujące te szczepienia.
Szczepienie przeciw HPV może uchronić przed zachorowaniem na kilka rodzajów nowotworów.
Zgodnie z założeniami programu, w tym roku szczepienia są przeprowadzane u dzieci urodzonych w latach 2010 i 2011. Grupa uprawnionych liczy 830 tys. dzieci, a zatem w ramach programu, uruchomionego jeszcze przez poprzednią ekipę rządzącą, zaszczepionych zostało 18,3 proc. dwunasto- i trzynastolatków.
Z informacji przekazanych nam przez Biuro Komunikacji Ministerstwa Zdrowia wynika, że grupa uprawnionych może być wkrótce poszerzona. - Dodatkowe 3 mld zł na ochronę zdrowia pozwolą też na poszerzenie grupy wiekowej uprawnionej do bezpłatnych szczepień – napisało Biuro Komunikacji MZ w odpowiedzi na nasze pytania dotyczące relatywnie niewielkiej grupy zaszczepionych.
Przypominamy: Przyszłoroczny budżet na zdrowie: dołożyliśmy 3 miliardy złotych
- Od stycznia ruszają edukacyjne i promocyjne akcje dotyczące szczepień przeciwko HPV. Kampanie będą skierowane do rodziców, opiekunów i młodzieży. Będziemy współpracować z MEN, lekarzami i nauczycielami – zapewnili nas ministerialni urzędnicy.
W ramach programu dostępne są dwie szczepionki – dwuwalentna i dziewięciowalentna.
Przypominamy, że od 2 września szczepionka 2-walentna Cervarix przeciw HPV jest bezpłatna dla wszystkich dzieci od 9 do 18. roku życia, znalazła się bowiem na liście bezpłatnych leków. Dzieci w innym wieku niż objęte powszechnym programem szczepień, mogą zatem zostać bezpłatnie zaszczepione przeciw HPV, jeśli lekarz wystawi e-receptę na szczepionkę 2-walentny Cervarix.
Ludzki wirus brodawczaka (HPV) jest przenoszony podczas kontaktów seksualnych, stąd szczepienia zaleca się przed inicjacją seksualną. Odpowiada za zachorowania na raka szyjki macicy oraz raka pochwy i sromu u kobiet, raka prącia u mężczyzn, raka odbytu i nowotwory okolic głowy i szyi u obu płci.
Polecamy także:
Szczepienie HPV: Kwalifikacja, przeciwwskazania, inne szczepienia
//