• Najnowsze
  • Pacjenci
  • Pracownicy medyczni
  • POZ i AOS
  • Finanse
  • Leki
  • Wyroby medyczne
  • Kultura
  • Wideo i podcasty

Ratownicy medyczni coraz bliżej ustawy o swoim zawodzie

Autor : Anna Rokicińska

2021-12-15 08:47

Ratownicy medyczni są coraz bliżej spełnienia swojego postulaty - czyli ustawy o swoim zawodzie. Na stronach Rządowego Centrum Legislacji ukazał się właśnie projekt ustawy o o zawodzie ratownika medycznego oraz samorządzie ratowników medycznych. Co w nim jest?

Projekt właśnie został skierowany do uzgodnień. Przypomnijmy, że ratownicy medyczni od lat domagali się ustawy o wykonywaniu swojego zawodu oraz o samorządzie zawodowym. Inni medycy - od lekarzy po farmaceutów czy fizjoterapeutów samorząd zawodowy i ustawy mają. Z zawodów związanych ze zdrowiem czekają jeszcze psycholodzy.

Ilu jest ratowników medycznych?

Ustawa ma regulować kwestie związane z ratownikami w kompleksowy sposób, przewiduje też utworzenie ram prawnych dla działania samorządu ratowników medycznych oraz zasad odpowiedzialności zawodowej.

Według danych Narodowy Fundusz Zdrowia na dzień 1 kwietnia 2021 r. regulacja będzie dotyczyła około 22 481 osób. Liczba ta obejmuje ratowników zatrudnionych w ramach umów w rodzaju leczenie szpitalne, udzielających świadczeń w ramach umów w rodzaju ratownictwo medyczne oraz wykonujących zawód w zespole ratownictwa medycznego u podwykonawcy.

Teraz liczbę ratowników się szacuje, nie nie działa elektroniczny rejestr ratowników medycznych, a w dodatku ratownik może wykonywać zawód w różnych placówkach, także poza systemem ochrony zdrowia.

Dla przykładu w Państwowej Straży Pożarnej zatrudnionych jest 900 ratowników medycznych. „Z kolei w formacji: Policja – 451 ratowników medycznych, Służba Ochrony Państwa – 6 ratowników medycznych, Straż Graniczna – 35 ratowników medycznych". W jednostkach podległych MON niebędących podmiotami leczniczymi pracuje ok. 2000 osób - dowiadujemy się z Oceny Skutków Regulacji.

Co zakłada ustawa o zawodzie ratownika medycznego?

Po pierwsze utworzenie samorządu zawodowego. „Praktyka stosowania dotychczasowych regulacji dotyczących wykonywania zawodu ratownika medycznego, zawartych w ustawie o PRM doprowadziła do uznania, że dla rozwoju zawodu ratownika medycznego jest koniecznym stworzenie możliwości, jakie daje utworzenie samorządu zawodowego oraz zebranie w jednej ustawie przepisów o największym znaczeniu dla funkcjonowania tego zawodu, z uwagi na jego rolę w systemie ochrony zdrowia” - uzasadnia Ministerstwo Zdrowia. Samorząd ma być powołany analogicznie do innych zawodów medycznych takich, jak lekarze czy pielęgniarki.

Krajowa Izba Ratowników Medycznych – jak ma działać?

Zgodnie z przepisami projektu ustawy, do zadań samorządu zawodowego będzie należało między innymi:

  • sprawowanie pieczy nad należytym i sumiennym wykonywaniem zawodu ratownika medycznego;

  • ustanawianie zasad etyki zawodowej oraz dbanie o ich przestrzeganie;

  • przyznawanie prawa wykonywania zawodu oraz uznawanie kwalifikacji ratowników medycznych uzyskanych w państwach członkowskich na podstawie ustawy o zasadach uznawania kwalifikacji zawodowych nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej;

  • wydawanie zaświadczeń potwierdzających kwalifikacje zawodowe na podstawie przepisów o zasadach uznawania kwalifikacji zawodowych nabytych w państwach członkowskich UE;

  • zawieszanie i pozbawianie prawa wykonywania zawodu oraz ograniczanie zakresu czynności w wykonywaniu zawodu;

  • prowadzenie postępowania w przedmiocie odpowiedzialności zawodowej ratowników medycznych;

  • prowadzenie postępowania w przedmiocie niezdolności do wykonywania zawodu ratownika medycznego;

  • reprezentowanie ratowników medycznych oraz ochrona ich interesów zawodowych;

  • działanie na rzecz stałego podnoszenia kwalifikacji zawodowych przez ratowników medycznych;

  • udział w ustalaniu oraz aktualizacji standardów i wytycznych w ratownictwie medycznym;

  • edukacja zdrowotna i promocja zdrowia;

  • prowadzenie rejestru ratowników medycznych oraz rejestru ratowników medycznych tymczasowo i okazjonalnie wykonujących zawód;

  • nadzór nad doskonaleniem zawodowym ratowników medycznych;

  • współpracę z samorządami zawodów medycznych i innymi organizacjami reprezentującymi zawody medyczne w kraju i za granicą oraz organami państw członkowskich w zakresie spraw określonych w ustawie;

  • wykonywanie innych zadań określonych w odrębnych przepisach.

Przynależność do samorządu będzie obowiązkowa. Nadzór nad samorządem będzie sprawował minister właściwy do spraw zdrowia. Wykonywanie zawodu ratownika medycznego będzie możliwe po uzyskaniu prawa wykonywania zawodu ratownika medycznego oraz uzyskaniu wpisu do rejestru ratowników medycznych. Prawo wykonywania zawodu będzie wydawała Krajowa Rada Ratowników Medycznych, będąca organem samorządu ratowników medycznych.

Ratownik będzie mógł uzyskać tytuł magistra w swoim zawodzie

Drugim ważnym założeniem jest możliwość kształcenia się na poziomie magistra. „Ponadto projektowana ustawa zakłada możliwość kształcenia ratowników medycznych na studiach drugiego stopnia co pozwala na uzyskanie tytułu zawodowego magistra oraz wprowadzenie do porządku prawnego szkolenia specjalizacyjnego dla ratowników medycznych, a tym samym możliwości przystąpienia do egzaminu (PESoz) w celu uzyskania tytułu specjalisty.

Projekt daje też uprawnienia dla ratowników medycznych do skorzystania z 6-dniowego płatnego urlopu szkoleniowego. „Przyznanie takiego uprawnienia ratownikom medycznym wynika wprost z treści pkt 3 porozumienia zawartego w dniu 24 września 2018 r. przez Ministra Zdrowia z Komitetem Protestacyjnym Ratowników Medycznych oraz Sekcją Krajową Pogotowia Ratunkowego i Ratownictwa Medycznego NSZZ „Solidarność” - czytamy w uzasadnieniu.

Odpowiedzialność zawodowa

Duża część regulacji wykonywaniu zawodu wykonywanie zawodu ratownika medycznego, w szczególności określa wymagane uprawnienia kwalifikacyjne, zasady uzyskiwania prawa wykonywania zawody ratownika medycznego, zasady wykonywania tego zawodu, organizacji kształcenia przed i podyplomowego oraz ponoszenia odpowiedzialności zawodowej. „Ważnym elementem projektu ustawy, wywierającym wpływ na bezpieczeństwo pacjenta jest stworzenie także możliwości skutecznego pociągnięcia do odpowiedzialności zawodowej osoby wykonującej zawód ratownika medycznego w przypadku nienależytego lub nierzetelnego przestrzegania obowiązku wykonywania czynności zawodowych zgodnie z określonymi w ustawie zasadami wykonywania zawodu ratownika medycznego oraz zasadami etyki zawodowej, do których określenia będzie uprawniony samorząd ratowników medycznych” - czytamy w OSR.

Projekt ma wejść w życie po upływie 6 miesięcy od dnia ogłoszenia. Wyjątkiem mają być przepisy w zakresie potwierdzania tożsamości i weryfikacji uprawnień w Systemie Monitorowania Kształcenia Pracowników Medycznych ratowników medycznych przez Krajową Radę Ratowników Medycznych. Te mają wejść w życie w lutym 2023 r.

Całość projektu tutaj: Projekt ustawy o zawodzie ratownika medycznego oraz samorządzie ratowników medycznych

Polecamy także:

MZ o środkach ochrony dla osób w pracy narażonych na COVID-19

Premier, szef kancelarii i wiceminister mailują o dodatkach covidowych

Pielęgniarki: ile miejsc i dofinansowania do specjalizacji?

Duże zmiany w aptekach. Chodzi o 300 leków. MZ ostrzegało

AOTMiT będzie wyceniała chirurgię z użyciem robotów

#ratownictwomedyczne #projektustawy #MZ #KrajowaIzbaRatownikówMedycznych #samorządzawodowy #odpowiedzialnośćzawodowa #kształcenie #magister
Udostępnij Tweet Udostępnij
Card image cap
Anna Rokicińska

Komentarze

OSTATNIE WPISY

Finansowanie RDTL. Nowa lista wykluczonych leków
Czytaj więcej...
M. Miłkowski o prewencji cukrzycy i bilansach zdrowia w IKP
Czytaj więcej...
Zmiana stawki podatku VAT na leki ze zbiórek (z małym haczykiem)
Czytaj więcej...
TYDZIEŃ W ZDROWIU: wydarzenia w ochronie zdrowia (4-10.07 2022)
Czytaj więcej...
NFZ: plan finansowy NFZ na 2023 r. Ile na świadczenia, ile na leki?
Czytaj więcej...
Dotacje dla uniwersytetów medycznych. MZ podsumowało dane
Czytaj więcej...
Do 3 tys. zł stypendium miesięcznie. Znamy zasady programu MZ
Czytaj więcej...
Inflacja kolejny raz rekordowa, ale jest światełko w tunelu
Czytaj więcej...
System Versius. Wykorzystany już w ponad 5 tys. operacji
Czytaj więcej...
FDA zaleca modyfikację szczepionek pod kątem podwariantów Omikrona
Czytaj więcej...
Inflacja w czerwcu 2022 r. - GUS podał tzw. szybki szacunek
Czytaj więcej...
Podatki: dziś w życie wchodzi Polski Ład 2.0
Czytaj więcej...
Choroby rzadkie

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA !

  • twitter / CO W ZDROWIU
  • facebook / CO W ZDROWIU
  • LinkedIn / CO W ZDROWIU

    Szybkie Linki


  • Regulamin

  • Polityka prywatności

  • Aktualności

  • Kontakt

    KONTAKT

  • COWZDROWIU.PL
  • Siedziba redakcji
  • 00-491 Warszawa
    ul. M. Konopnickiej 3 lokal 2

© 2020 Wykonanie Mirit.pl