Autor : Agata Szczepańska
2024-04-17 14:00
Praca trudna, wymagająca i stalowych nerwów, i empatycznego podejścia. Jednocześnie zawód niewpisany wprost do siatki płacowej, więc nierzadko wynagradzany na poziomie pensji minimalnej. W kolejnym z serii podcastów o nowo uregulowanych zawodach medycznych rozmawiamy o instruktorach terapii uzależnień.
Dlaczego instruktor terapii uzależnień, a nie terapeuta albo specjalista? Czym zajmują się przedstawiciele tego zawodu, ilu ich jest, jakie muszą mieć wykształcenie? Czy są zadowoleni, że objęła ich ustawa o niektórych zawodach medycznych? O tym rozmawiamy z Grzegorzem Janoszką ze Stowarzyszenia „Monar” i Związku Zawodowego Pracowników Lecznictwa Psychiatrycznego i Uzależnień.
Instruktorzy terapii uzależnień nie byli od początku uwzględnieni w tej ustawie. Byli jednak jedną z grup zawodowych, która zabiegała o to, by się w niej znaleźć. Udało się im to - zawód ten dodano na etapie prac sejmowych. Cały czas o uregulowanie walczą natomiast specjaliści terapii uzależnień.
- Jesteśmy zadowoleni z tego, że znaleźliśmy się w tej ustawie. Wszystko zmierza do tego, żeby zawód terapeuty uzależnień był wreszcie unormowany prawnie, a to jest niezbędne do tego, żeby lecznictwo uzależnień miało wreszcie „ręce i nogi” - mówi Grzegorz Janoszka.
Ustawa pomogła unormować kwestie dotyczące kształcenia, nałożyła obowiązek ciągłego dokształcania się, wprowadzi rejestr i odpowiedzialność zawodową.
Przypominamy: Terapeuci uzależnień protestowali przed MZ. Czego się domagają?
Związek zabiega o to, by instruktorzy nie musieli płacić z własnej kieszeni za dokształcanie ani za superrewizję. Kwestią do załatwienia jest też wpisanie do ustawy o sposobie wynagradzania pracowników ochrony zdrowia - zawodu tego nie ma bowiem w tabeli płacowej, co daje pewne pole do nadużyć i są placówki, które płacą instruktorom minimalne stawki.
To kolejny zawód, który został uregulowany ustawą o niektórych zawodach medycznych. Nowe prawo obowiązuje od 26 marca 2024 r. Wraz z wejściem w życie ustawy o niektórych zawodach medycznych redakcja CowZdrowiu.pl rozpoczęła cykl podcastów prezentujących "nowe" zawody. Rozmawialiśmy już o optometrystach, elektroradiologach i opiekunach medycznych. Zapraszamy do słuchania.
Poprzednie odcinki naszego cyklu:
Nowo uregulowane zawody medyczne: optometrysta (podcast)
Nowo uregulowane zawody medyczne: elektroradiolog (podcast)
Nowo uregulowane zawody medyczne: opiekun medyczny (podcast)
Kolejne odcinki publikujemy co wtorek, po godzinie 14 (tym razem wyjątkowo, z przyczyn technicznych podcast publikujemy w środę). Za tydzień opowiemy o zawodzie ortoptystki. Zapraszamy do słuchania w serwisach Spotify, Apple Podcasts oraz w najpopularniejszych aplikacjach do słuchania podcastów.
Polecamy także:
Zawody medyczne: ustawa wchodzi w życie. Co z rozporządzeniami?
Ustawa o zawodach medycznych: kolejna grupa apeluje o jej przyjęcie
Zastępczyni redaktor naczelnej; specjalizuje się w tematach związanych z prawem medycznym i procesem legislacyjnym, szczególnie zainteresowana psychiatrią. Wcześniej dziennikarka i redaktorka w Dzienniku Gazecie Prawnej oraz Polskiej Agencji Prasowej. Kontakt: agata.szczepanska@cowzdrowiu.pl