Autor : Anna Gumułka
2023-03-24 21:00
Województwo małopolskie nie zrezygnuje z realizacji projektu Małopolskiego Systemu Informacji Medycznej (MISM) i odpiera zarzuty Najwyższej Izby Kontroli. – To niepowtarzalna szansa na rozwój e-zdrowia – przekonują samorządowcy.
Jak pisaliśmy, we wtorek NIK opublikowała wyniki kontroli MISM. – System wciąż nie działa, a może dublować funkcje dostępnej już centralnej platformy P1 i Internetowego Konta Pacjenta – poinformowała. Do marszałka województwa izba skierowała wniosek o weryfikację dotychczasowych efektów projektu i aktualizację jego założeń, przestrzegając przed niegospodarnym wydaniem publicznych pieniędzy. W piątek do tych zarzutów – w odpowiedzi na nasze pytania skierowane we wtorek w tej sprawie – odniósł się Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego.
- Województwo Małopolskie nie zamierza zrezygnować z realizacji projektu MSIM, bo daje on niepowtarzalną szansę na zapewnienie efektu synergii wykorzystania środków UE w celu rozwoju e-zdrowia (zarówno na poziomie centralnym jak i regionalnym). Projekt MSIM uzupełnia Platformę P1 o niezbędne dla jej funkcjonowania elementy, których sama Platforma P1 nie dostarcza i zapewnia finansowanie inwestycji w infrastrukturę techniczno-systemową dla wszystkich publicznych podmiotów w regionie tj. szpitali wojewódzkich, powiatowych i resortowych. Bez wsparcia finansowego w ramach MSIM i możliwości zakupu niezbędnego sprzętu większość szpitali nie byłaby w stanie realizować założeń programu P1 - poinformowała nas pełniąca obowiązki rzecznika prasowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego Magdalena Opyd.
- System jest w trakcie realizacji i intensywnego wdrażania, zgodnie z założeniami zacznie działać w tym roku – w sierpniu - zapewniła.
- Platforma MSIM nie dubluje i nie powiela rozwiązań przyjętych dla Platformy P1, ale jest względem P1 rozwiązaniem komplementarnym, uzupełniającym Platformę P1 o niezbędne dla jej funkcjonowania elementy, których sama Platforma P1 nie dostarcza np. regionalne i szpitalne repozytoria dokumentacji medycznej czy też możliwość wymiany danych obrazowych. Są to funkcje zupełnie niedostępne dla P1. Wyraźnie podkreślić należy, że platforma P1 wymaga dla swego działania znaczących uzupełnień oraz inwestycji po stronie partycypujących w niej usługodawców tj. podmiotów leczniczych. Lukę tę wypełnia MSIM - podkreśliła Magdalena Opyd. Dodała, że platforma MSIM nie realizuje e-recepty, e-skierowania, zdarzeń medycznych, ponieważ te funkcje zostały zarezerwowane dla platformy P1 i nigdy nie mogły być realizowane przez platformy regionalne.
Małopolski urząd zwraca też uwagę, że Ministerstwo Zdrowia nie zapewnia środków finansowych na budowę repozytoriów umożliwiających przechowywanie elektronicznej dokumentacji medycznej - ani w województwach, ani w szpitalach samorządowych. Zapewnia je natomiast MSIM - dla 38 szpitali biorących udział w projekcie. Ze środków projektu sfinansowane zostało również repozytorium regionalne. - Jednym z celów projektu jest zapewnienie partnerom możliwości realizacji wymiany elektronicznej dokumentacji medycznej poprzez doposażenie szpitali w nowoczesny sprzęt i oprogramowanie (70 proc. kosztów całego projektu). Aktualna wartość indywidualnych inwestycji partnerów w ramach projektu MSIM wynosi ok. 158 mln zł (w tym dofinansowanie UE ok. 139 mln zł). Podkreślić należy, że warunkiem niezbędnym dla pozyskania dofinansowania UE w inwestycje szpitalne jest, wytworzenie regionalnych e-usług nakierowanych na pacjenta tj. utworzenie regionalnej platformy wymiany elektronicznej dokumentacji medycznej i portalu pacjenta - argumentuje Magdalena Opyd.
Urzędnicy odpierają także zarzut, że w projekcie bierze udział tylko 38 placówek – wyjaśniając, że w projekcie mogły wziąć udział jedynie placówki publiczne. Na etapie planowania projektu MSIM określono liczbę 38 publicznych placówek medycznych objętych projektem: szpitale wojewódzkie, powiatowe i resortowe. Z zaproszenia do udziału w projekcie skierowanego do wszystkich, nie skorzystały z nich 2 szpitale resortowe z uwagi na plany budowy platformy wymiany elektronicznej dokumentacji medycznej przez Ministerstwo Obrony Narodowej.
Urzędnicy nie zgadzają się też z zarzutami, że projekt jest wdrażany zbyt wolno, a władze województwa wydały jedynie 43 proc. środków na to zadanie. - Aktualny stopień wykorzystania środków: dla platformy regionalnej 47 proc., dla inwestycji w szpitalach 68 proc. - informują.
Magdalena Opyd przywołała też w piątek stanowisko Ministerstwa Zdrowia, które miało uznać projekt MISM za "komplementarny z systemem e-zdrowie P1".
Grafika: Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego
Polecamy także:
Prawny przegląd tygodnia - etap prac nad projektami (20-24 marca)