• Najnowsze
  • Pacjenci
  • Pracownicy medyczni
  • POZ i AOS
  • Finanse
  • Leki
  • Wyroby medyczne
  • Kultura
  • Wideo i podcasty

Domowa wentylacja mechaniczna pod znakiem zapytania

Autor : Anna Jackowska

2021-12-06 15:25

Ogólnopolski Związek Świadczeniodawców Wentylacji Mechanicznej (OZŚWM) podjął decyzję o wstrzymaniu przyjęć dorosłych pacjentów wymagających wspomagania oddechu respiratorem. Ma to związek z propozycjami redukcji wyceny świadczeń w tym zakresie nawet o 60 proc. Według Związku, tak radykalna obniżka taryf dosłownie „zabije” to świadczenie.

Podmioty zrzeszone w OZŚWM od lat świadczą usługi na rzecz pacjentów wymagających wspomagania oddechu respiratorem w warunkach pozaszpitalnych. Świadczenie to jest bardzo korzystne nie tylko dla samych pacjentów, których w sytuacji pocovidowej oraz zanieczyszczenia powietrza regularnie przybywa, ale i dla całego systemu opieki zdrowotnej, gdy każde miejsce w szpitalu jest na wagę złota.

Raport AOTMiT nierzetelny?

Dlatego stanowisko Rady ds. Taryfikacji Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji opublikowane 29 listopada 2021 r. w sprawie ustalenia nowych taryf z zakresu świadczeń pielęgnacyjnych i opiekuńczych obejmujące zespoły długoterminowej opieki dla pacjentów nieinwazyjnie wentylowanych mechanicznie w warunkach domowych wywołało oburzenie świadczeniodawców. - Raport będący podstawą stanowiska Rady jest nierzetelny i niewiarygodny - mówi dr Robert Suchanke, prezes zarządu OZŚWM. - Brak w nim merytorycznej analizy danych kosztowych pozyskanych od świadczeniodawców, czemu trudno się dziwić, bo zostały one potraktowane w sposób marginalny, mimo iż praktyczna wiedza i wieloletnie doświadczenie naszych członków powinny być kluczowe w tej sprawie. Złożyli oni zresztą szereg krytycznych uwag, podobnie jak przedstawiciele środowiska medycznego, między innymi anestezjolodzy i pulmonolodzy a także sami pacjenci. Mam jednak wrażenie, że żaden z tych głosów nie został w ogóle wzięty pod uwagę - wyjaśnia.

Konsekwencje tragiczne dla szpitali i pacjentów

Przedstawiciele OZŚWM uważają, że konsekwencją wprowadzenia propozycji AOTMiT-u będą pogłębiające się trudności finansowe wielu świadczeniodawców, zwłaszcza że część z nich do dzisiaj nie otrzymała jeszcze spłaty pełnych nadwykonań za lata 2018-2020, a z wyliczeń Związku wynika, że problem powtórzy się również po zamknięciu 2021 r. Może to doprowadzić do sytuacji, w której świadczeniodawcy stracą płynność finansową, nie będą mogli kontynuować opieki nad pacjentami w warunkach domowych, którzy w konsekwencji trafią do szpitali. - Zdajemy sobie sprawę, że wstrzymanie przyjęć nowych pacjentów może skomplikować ich i tak już trudną sytuację, ale zostaliśmy postawieni pod ścianą - mówi Marcin Warzecha, sekretarz zarządu OZŚWM.

Problem istnieje od kilku lat

- Nasza determinacja wynika z całkowitej utraty zaufania do obiektywizmu i wiarygodności Rady ds. Taryfikacji oraz jej przewodniczącego, którym jest obecny prezes Narodowego Funduszu Zdrowia. Wynika również z naszych doświadczeń. Od kilku lat zarówno Narodowy Fundusz Zdrowia jak i Ministerstwo Zdrowia przestały się z nami spotykać, chociaż problemy z jakimi mierzą się nasi członkowie cały czas narastały. Tak naprawdę decyzja Rady Taryfikacji oraz sposób w jaki nas potraktowano wskazują jednoznacznie, że 1 stycznia 2022 roku mamy wejść z radykalną obniżką taryf, która dosłownie „zabije” to świadczenie. Nie mogliśmy dłużej czekać z tą dramatyczną również dla nas decyzją. Tym bardziej, że  już dawno praktycznie wszyscy świadczeniodawcy przekroczyli limity przyjęć na ten rok. Mimo tego większość z nas nadal przyjmowała pacjentów na własne ryzyko, dając wytchnienie szpitalom - wyjaśnia sekretarz zarządu OZŚWM.

Związek apeluje o zmiany

Jeszcze przed podjęciem dramatycznej decyzji o wstrzymaniu przyjęć nowych pacjentów Zarząd Związku zwrócił się z apelem do Ministra Zdrowia o natychmiastowe zastopowanie prac nad projektem taryf i pilne spotkanie w celu wypracowania rzetelnych propozycji zmian, które nie doprowadzą do kryzysu, jaki może wywołać aktualna propozycja redukcji wycen wentylacji mechanicznej z użyciem respiratora w warunkach domowych. Postulują również o prowadzenie w przyszłości pogłębionych konsultacji ze świadczeniodawcami zrzeszonymi w OZŚWM, którzy codziennie opiekują się tysiącami chorych, w zakresie kształtu samego świadczenia i przejrzystości jego rozliczeń tak, aby publiczny płatnik miał pewność co do rzetelności wydatkowania środków publicznych.

- My naprawdę nie mamy nic do ukrycia. Problem w tym, że strona rządowa nie jest zainteresowana rozmowami z nami, a gdy dochodzi do przekazania danych świadczeniodawców, tak jak to miało miejsce przy pracach nad najnowszymi taryfami, dowiadujemy się, że przez ostatnie pięć laty spadły nam koszty wynagrodzenia personelu, transportu do domów pacjentów, zakupu sprzętu itp. Przecież to już jest samo w sobie irracjonalne. Nie rozumiemy, jak AOTMiT może obniżać taryfę wyliczoną pięć lat temu, gdy wszystko drożeje a problemy z pozyskaniem kadry do opieki stały się prozą dnia codziennego każdego świadczeniodawcy - mówi dr Robert Suchanke.

Pełna treść oświadczenia Związku jest dostępna tutaj.

Polecamy także:

Petycja do MZ: pracują z materiałem zakaźnym, ale dodatek nie dla nich

Będą dodatkowe obostrzenia? Co mówi premier?

D. Korycińska o Krajowej Sieci Onkologicznej (wideo)

#wentylacjamechaniczna #respirator #oddech #aotmit #wycena #taryfy #świadczenia
Udostępnij Tweet Udostępnij
Card image cap
Anna Jackowska

Komentarze

OSTATNIE WPISY

Prof. Marek Rudnicki otrzyma tytuł doktora honoris causa SUM
Czytaj więcej...
Zmiany personalne: nowi wojewódzcy konsultanci
Czytaj więcej...
Prof. Szuster-Ciesielska o wirusie ospy małpiej [WYWIAD]
Czytaj więcej...
Fundusz Kompensacyjny Szczepień Ochronnych. Ile wniosków złożono?
Czytaj więcej...
P. Dymon: Braki w ustawie o płacach to ryzyko pozwów
Czytaj więcej...
Płaca minimalna wzrośnie dwa razy w 2023 r. Wiemy już jak
Czytaj więcej...
Fundacja Nie Widać Po Mnie pomoże m.in. medykom
Czytaj więcej...
Minister A. Niedzielski zapowiedział więcej pieniędzy na pediatrię
Czytaj więcej...
G. Kolbe: Liczymy na wyeliminowanie groźnej furtki w ustawie
Czytaj więcej...
COVID-19 chorobą zawodową. Będzie aktualizacja unijnego wykazu
Czytaj więcej...
Breast cancer unity: MZ zmienia trzy rozporządzenia
Czytaj więcej...
Ospa małpia w Europie, czy jest się czego obawiać?
Czytaj więcej...
Choroby rzadkie
CMR Surgical

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA !

  • twitter / CO W ZDROWIU
  • facebook / CO W ZDROWIU
  • LinkedIn / CO W ZDROWIU

    Szybkie Linki


  • Regulamin

  • Polityka prywatności

  • Aktualności

  • Kontakt

    KONTAKT

  • COWZDROWIU.PL
  • Siedziba redakcji
  • 00-491 Warszawa
    ul. M. Konopnickiej 3 lokal 2

© 2020 Wykonanie Mirit.pl