Autor : Agata Szczepańska
2024-04-15 14:35
Szerokie testowanie chorych na raka piersi wpływa na ich leczenie - na zakres leczenia chirurgicznego, na potencjalne wykorzystanie w leczeniu nowej grupy leków, która jest przeznaczona dla tych chorych, zarówno na etapie wczesnej, jak i zaawansowanej choroby – mówi w podcaście CowZdrowiu.pl dr n. med. Aleksandra Łacko z Katedry Onkologii Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. - Jeżeli nie każda, to większość chorych na raka piersi powinna być poddana właściwym i dość szerokim badaniom genetycznym - dodaje.
W nowej serii podcastów CowZdrowiu.pl zajmujemy się diagnostyką genetyczną w raku piersi.
W drugim odcinku odpowiadamy na pytania: które pacjentki z rakiem piersi powinny mieć wykonane badania genetyczne, na jakim etapie powinny być te badania przeprowadzone i jak zorganizować wzorowy system leczenia raka piersi?
- Ja jestem zwolennikiem tak zwanego szerokiego testowanie chorych na raka piersi. Z bardzo wielu względów, dlatego że to ewidentnie wpływa na ich leczenie, na zakres leczenia chirurgicznego, na potencjalne wykorzystanie w leczeniu - zarówno na etapie wczesnej jak i zaawansowanej choroby - nowej grupy leków, która jest przeznaczona dla tych chorych – mówi w podcaście CowZdrowiu.pl dr Aleksandra Łacko. Jej zdaniem szerokie testowanie ma także wpływ na zmniejszenie ryzyka zachorowania na inne nowotwory u pacjentek z rozpoznanym nowotworem. - Jeżeli nie każda, to większość chorych na raka piersi powinna być poddana właściwym i dość szerokim badaniom genetycznym - dodaje.
Pierwszy odcinek tej serii: Diagnostyka genetyczna w raku piersi. Co to jest BRCA?
- W świecie idealnym podczas konsylium powinniśmy odhaczyć rubrykę "badania genetyczne". One powinny już być zrobione - mówi w podcaście CowZdrowiu.pl dr Łacko. Dzięki temu lekarze mogliby planować leczenie, uwzględniając stan genów BRCA1 i BRCA2 - dodaje.
Kryteriów decydujących, na którym etapie powinny być przeprowadzane badania genetyczne, jest wiele, ale jak mówi ekspertka generalnie chore, które na pewno powinny mieć te badania wykonane, to młode pacjentki, u których zachorowanie na raka piersi wystąpiło przed 50 rokiem życia, z potrójnie negatywnym rakiem piersi, z obustronnym rakiem piersi.
Specjalistka podkreśla, że w Polsce system finansowania badań jest skomplikowany. - Finansowanie powinno być uproszczone i powinniśmy zaczynać od testów szerokim panelem, nie od mutacji założycielskich. Tak ja sobie to wyobrażam. I powinnam móc skierować pacjentkę od razu do poradni genetycznej. Z kolei jej rodzina powinna także w jakimś rozsądnym terminie móc trafić do poradni genetycznej – dodaje.
Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy w serwisie Spotify.
Kolejne odcinki publikujemy co poniedziałek, po godz. 14.30.
Cykl podcastów o diagnostyce genetycznej w raku piersi powstał przy współpracy z firmą AstraZeneca.
Polecamy podcasty na temat diagnostyki genetycznej w raku jajnika:
Prof. Bidziński o diagnostyce molekularnej w onkologii ginekologicznej
Poradnictwo BRCA w raku jajnika (podcast)
Diagnostyka genetyczna w raku jajnika: jak czytać wynik? (podcast)
Diagnostyka molekularna w raku jajnika. Jaką metodą badać? (podcast)
BRCA i HRD - kolejny odcinek podcastu o diagnostyce genetycznej
Zastępczyni redaktor naczelnej; specjalizuje się w tematach związanych z prawem medycznym i procesem legislacyjnym, szczególnie zainteresowana psychiatrią. Wcześniej dziennikarka i redaktorka w Dzienniku Gazecie Prawnej oraz Polskiej Agencji Prasowej. Kontakt: agata.szczepanska@cowzdrowiu.pl
//