Autor : Anna Gumułka
2023-03-24 09:09
Rząd planuje przedłużyć obowiązujące ograniczenia, nakazy i zakazy związane ze stanem zagrożenia epidemicznego koronawirusem do końca kwietnia. Z kolei minister zdrowia zmienia skład zespołu do spraw monitorowania i prognozowania przebiegu epidemii COVID-19 w Rzeczypospolitej Polskiej.
Obecnie obowiązujące obostrzenia, jak obowiązek noszenia maseczek w placówkach ochrony zdrowia i aptekach, obowiązuje do końca tego miesiąca.
Opublikowany właśnie na rządowych stronach projekt rozporządzenia Rady Ministrów, który ma ograniczyć ryzyko związane z wystąpieniem epidemii wywołanej nowym koronawirusem, przewiduje przedłużenie do dnia 30 kwietnia 2023 r. obowiązywania aktualnych ograniczeń, nakazów i zakazów.
Uzasadnia się to aktualnie odnotowywaną liczbą nowych zakażeń wirusem SARS-CoV-2, jak również świadczeń opieki zdrowotnej (w tym w warunkach szpitalnych) udzielanych osobom zakażonym tym wirusem, odnotowywaną liczbą zakażeń wirusem grypy, która stanowi czynnik mogący negatywnie wpływać na sytuację zdrowotną populacji, sytuacją w innych państwach, w szczególności sąsiadujących z Rzecząpospolitą Polską.
Projekt wprowadza też modyfikację o charakterze porządkującym wynikających ze zmiany podmiotu prowadzącego Krajowy Rejestr Pacjentów z COVID-19 - z Narodowego Instytutu Kardiologii Stefana Kardynała Wyszyńskiego – Państwowego Instytutu Badawczego w Warszawie na jednostkę podległą ministrowi właściwemu do spraw zdrowia właściwą w zakresie systemów informacyjnych ochrony zdrowia.
Z kolei w Dzienniku Urzędowym Ministra Zdrowia ukazało się zarządzenie zmieniające wcześniejszy taki dokument (z września 2022 r.) w sprawie powołania zespołu do spraw monitorowania i prognozowania przebiegu epidemii.
Przewodniczącym zespołu jest dyrektor Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH – Państwowego Instytutu Badawczego, zastępcą przewodniczącego – dyrektor albo zastępca dyrektora Departamentu Analiz i Strategii w Ministerstwie Zdrowia. W skład zespołu wchodzi natomiast:
trzech przedstawicieli Departamentu Analiz i Strategii w Ministerstwie Zdrowia
przedstawiciel Departamentu Bezpieczeństwa w Ministerstwie Zdrowia
przedstawiciel Departamentu Lecznictwa w Ministerstwie Zdrowia
przedstawiciel Departamentu Polityki Lekowej i Farmacji w Ministerstwie Zdrowia
przedstawiciel Departamentu Zdrowia Publicznego w Ministerstwie Zdrowia
trzech przedstawicieli Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH – Państwowego Instytutu Badawczego
przedstawiciel Głównego Inspektora Sanitarnego
przedstawiciel Głównego Inspektora Farmaceutycznego
przedstawiciel Prezesa Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji
przedstawiciel Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego
przedstawiciel Prezesa Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych
przedstawiciel Centrum e-Zdrowia.
Zadaniem zespołu jest analiza wskaźników służących do monitorowania i określania scenariuszy prognostycznych przebiegu epidemii COVID-19 w Rzeczypospolitej Polskiej oraz przekazywanie wypracowanych podczas obrad zespołu konkluzji i informacji ministrowi zdrowia.
Polecamy także:
Koronawirus – spadek zakażeń (tygodniowy raport 16.03.- 22.03.)
Wirus Marburg - potwierdzono pierwsze w historii przypadki w Tanzanii
//