Autor : Marta Markiewicz
2023-02-01 11:00
W Sejmie powstał zespół do spraw personelu niemedycznego ochrony zdrowia. Kto zasiądzie w zespole zainicjowanym przez posłankę Marcelinę Zawiszę?
Do zespołu dołączyli oprócz posłanki Lewicy:
Dariusz Klimczak (KP)
Grzegorz Napieralski (KO)
Monika Rosa (KO)
Jan Szopiński (Lewica)
Marek Rutka (Lewica)
Monika Wielichowska (KO)
Zdzisław Wolski (Lewica)
Znany jest również plan prac zespołu, który do maja 2023 roku planuje się spotkać aż czterokrotnie. Wśród planowanych tematów, które będą poruszane na posiedzeniach przewidziano m.in. temat sanitariuszy, pracowników działów higieny szpitalnej i związane z ich pracą omijanie przepisów ustawy o minimalnych wynagrodzeniach w ochronie zdrowia wobec personelu niemedycznego. Posłowie chcą również rozmawiać o braku dodatków za pracę w nocy, święta i weekendy.
W planach jest również poruszenie kwestii problematyki niewystarczającej liczby salowych, sanitariuszy i osób sprzątających w polskich szpitalach i zagrożeń, które niosą braki kadrowe. W maju natomiast tematem posiedzenia będą medyczne zawody niemedyczne, czyli o przyszłości przenoszenia niektórych dodatkowych zadań w ramach opieki nad pacjentem na personel niemedyczny oraz tworzenie związanych z tym możliwości rozwoju zawodowego dla personelu.
Przypomnijmy, że o powołaniu zespołu informowaliśmy w połowie stycznia.
Krystian Krasowski, prezesa Ogólnopolskiego Międzyzakładowego Związku Zawodowego Personelu Pomocniczego w Ochronie Zdrowia mówił wówczas, że chce by było to miejsce, forum rozmów o problemach reprezentowanej przez niego grupy zawodowej.
- Pomysł powołania zespołu padł na dobry grunt i zadania podjęła się posłanka Marcelina Zawisza. Wiem, że stosowne dokumenty zostały już złożone w Sejmie i wśród parlamentarzystów jest zainteresowanie- poinformował w rozmowie z naszą redakcją Krystian Krasowski.
Dodał, że przed kierowanym przez niego związkiem szykują się duże zmiany. Pod koniec stycznia na zaplanowanym przez związek walnym zgromadzeniu członków ma został złożony wniosek o zmiany i rozszerzenie zarządu organizacji z 3 do 5 osób. Co więcej są plany powołania w strukturach organizacji organu, do którego członkowie mogliby się odwoływać w przypadku niezgadzania się z decyzją zarządu.
- Chcielibyśmy również, aby w sprawie problemów personelu medycznego zebrała się również Komisja zdrowia. Poprzednie posiedzenie w naszej sprawie odbyło się na wiosnę 2022 roku. Minął rok a liczba problemów urosła - wśród najważniejszych są te związane z wdrożeniem nowelizacji ustawy o płacach minimalnych - wskazał Krasowski. Przyznał, że nie zgadza się z argumentacją prezentowaną przez przedstawicieli Ministerstwa Zdrowia, którzy "radzą" niemedycznym pracownikom wchodzenie na drogę sądową w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości.
Polecamy również:
Zmiany kadrowe w Skalpelu i OMZZ Personelu Pomocniczego
Nawet 40 proc. poradni POZ stoi przed ryzykiem zamknięcia
Płace. Pielęgniarki przestrzegają przed katastrofą na Podkarpaciu
K.Krasowski: personel pomocniczy dostaje "resztki" z pańskiego stołu
//