Autor : Halina Pilonis
2024-04-11 08:46
W Polsce rośnie śmiertelność z powodu nowotworów ginekologicznych. Dlatego konieczne są zmiany organizacyjne, zapewnienie odpowiedniego dostępu do skutecznych i bezpiecznych technologii medycznych oraz rozwiązań profilaktycznych – podkreślano podczas Kongresu Rzecznicy Zdrowia.
O roli profilaktyki mówiła prof. Beata Jagielska, dyrektor Narodowego Instytutu Onkologii - Państwowego Instytutu Badawczego. Zaapelowała, aby o poprawę profilaktyki zabiegać z taką samą energią, z jaką walczymy o nowoczesne leczenie i diagnostykę. – Tylko 40 proc. populacji poddaje się badaniom profilaktycznym. Mamy nielimitowane umowy z NFZ na te badania, a chęć korzystania z nich jest niewielka – ubolewała.
Prof. Radosław Mądry z Kliniki Ginekologii Onkologicznej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu mówił o pilnych potrzebach refundacyjnych. – Oczekiwana jest refundacja cemiplimabu- leku stosowanego po progresji w raku szyjki macicy oraz dodatkowy program leczenia raka trzonu macicy. W Polsce rośnie zachorowalność na raka endometrium i śmiertelność z tego powodu. Refundowany dostarlimab dla pacjentek z nawrotowym lub zaawansowanym nowotworem z upośledzeniem naprawy nieprawidłowo sparowanych nukleotydów oraz z wysoką niestabilnością mikrosatelitarną został zarejestrowany również w I linii leczenia dla chorych z pierwotnie zaawansowanym lub nawrotowym rakiem endometrium z zaburzeniami mechanizmu naprawy niesparowanych zasad i niestabilnością mikrosatelitarną. Oznacza to, że optymalnym rozwiązaniem byłoby przesunięcie dostarlimabu do wcześniejszej linii leczenia.
Prof. Radosław Mądry mówił też o operacjach jednoczesnego usunięcia jajników i piersi z rekonstrukcją dla pacjentek obciążonych wysokim ryzykiem nowotworu. - Jednoczesna profilaktyczna adneksektomia i mastektomia jest korzystna dla pacjentek, ponieważ hospitalizowane i znieczulane są tylko raz. Taka procedura zmniejsza też koszty systemowe i dlatego powinna być wyceniona i refundowana przez NFZ - apelował.
O problemach kadrowych mówił prof. Krzysztof Składowski, były konsultant krajowy w dziedzinie radioterapii onkologicznej. Przyznał, że radioterapia onkologiczna jest rzadko wybieraną specjalizacją. W Polsce działa 50 ośrodków radioterapii, ale około 10- 15 proc. pacjentów nowotworowych jest pozbawionych radioterapii. Problemem jest często dojazd do ośrodków i konieczność przebywania przez chorych nawet miesiąc w hostelach w pobliżu wykonujących radioterapię placówek.
Zdaniem Doroty Korycińskiej, prezes Ogólnopolskiej Federacji Onkologicznej, dobrym rozwiązaniem byłoby dowożenie chorych na radioterapię z domu do placówki. Takie rozwiązanie jest realizowane już od 20 lat w Gliwicach. Niestety, świadczenie nie jest odrębnie finansowane i rozlicza się je w ramach procedury medycznej.
Dr Paweł Potocki z Katedry i Kliniki Onkologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie opowiadał o pracach w ramach Polskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej nad aplikacją opartą o wynik raportowany przez pacjenta (ang. patient reported outcomes, PRO), która usprawnia komunikację z lekarzem. Jej wdrożenie znacznie przyspiesza proces zbierania wywiadu oraz usprawnia proces bieżącego monitorowania parametrów pacjenta.
Z kolei Marek Hok, przewodniczący sejmowej podkomisji stałej ds. onkologii ubolewał, że ustawa o Krajowej Sieci Onkologicznej została podpisana bez analizy raportu z jej pilotażu. Tymczasem raport ocenił wyniki pilotażu negatywnie. Dorota Korycińska podkreślała, że w pilotażu nie wszystko musi wyjść idealnie, ale zabrakło analizy co się w pilotażu KSO nie udało i dlaczego.
Prof. Beata Jagielska wskazała, że teraz konieczna jest współpraca, która nie będzie centralizować leczenia. - Jako Narodowy Instytut Onkologii musimy dzielić się swoją wiedzą, zapewnić konsultację wielospecjalistyczną, monitorować i współpracować ze wszystkimi innymi ośrodkami - powiedziała.
Dr Paweł Potocki ubolewał z powodu braku pilotaży centralnych rozwiązań informatycznych. Jego zdaniem, ogromnym wyzwaniem jest ustalenie standardów jakości cyfryzacji
Polecamy także:
Dr hab. B. Jagielska: Stawiam przede wszystkim na koordynatorów
Leki: zestawienie, które programy lekowe kosztują NFZ najwięcej
//