Autor : Anna Jackowska
2024-04-09 11:53
Firma GSK z rąk Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii otrzymała status Centrum Badawczo-Rozwojowego. Tym samym spółka dołączyła do elitarnego grona 61 polskich firm prowadzących cenne dla krajowej gospodarki badania lub prace rozwojowe. Wśród nich znajdują się m.in. Astra Zeneca, MSD czy Novo Nordisk.
- To prestiżowe wyróżnienie potwierdza pozycję GSK jako jednego z liderów w sektorze biofarmaceutycznym oraz zaangażowanie firmy w rozwój nowych technologii i innowacji medycznych - czytamy w informacji prasowej firmy.
W 2020 roku GSK przekształciło funkcjonujący od 1984 r. dział badań klinicznych w globalne centrum badań i rozwoju - GSK R&D Hub. Dziś jest ono częścią GSK Poland Global Hub i jako centrum kompetencji łączy w sobie zaawansowane badania kliniczne, rozwijanie nowych produktów oraz działania z zakresu sztucznej inteligencji. Przyznanie statusu CBR to efekt wieloletniego zaangażowania firmy w prace badawcze prowadzone w Polsce. Polski GSK R&D Hub aktualnie zatrudnia ponad 700 osób, które koordynują realizację globalnych badań klinicznych w polskich klinikach i szpitalach, a także pełnią nadzór nad badaniami prowadzonymi w Rumunii i na Węgrzech.
- Otrzymanie statusu Centrum Badawczo-Rozwojowego to dla nas wielki zaszczyt oraz potwierdzenie naszego nieustannego dążenia do tworzenia nowych standardów w obszarze badań farmaceutycznych. To zobowiązanie do kontynuowania naszej misji, aby łącząc naukę, technologię i umiejętności, razem pokonywać choroby. Jesteśmy wdzięczni Ministerstwu Rozwoju, Pracy i Technologii za docenienie naszych wysiłków oraz zaangażowania w działalność badawczą - powiedział Cristiano Costanzo, dyrektor generalny GSK w Polsce.
- Badania i rozwój stanowią kluczowy element strategii GSK w Polsce. Inwestujemy w prace badawczo-rozwojowe, dążąc do opracowywania innowacyjnych leków i terapii. Jesteśmy przekonani, że połączenie nauki i technologii jest kluczem do rozwiązywania globalnych wyzwań zdrowotnych, stąd uważnie eksplorujemy najnowocześniejsze rozwiązania jak chociażby AI sprawdzając, jak mogą przyspieszyć prace rozwojowe i przyczynić się do skrócenia czasu potrzebnego na opracowanie nowych produktów i znalezienia bardziej efektywnych rozwiązań terapeutycznych. Śledzimy też najnowsze trendy technologiczne, a także budujemy partnerstwa rozwijając nie tylko nowe koncepcje operacyjne, ale również projektując przyszłe kompetencje i sposoby generowania innowacji - powiedział Grzegorz Zając, Poland R&D Hub Lead, Executive Medical Director.
Status Centrum Badawczo-Rozwojowego (CBR) przyznawany jest przez Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii innowacyjnym przedsiębiorstwom, które dzięki prowadzonym w Polsce pracom badawczym stanowią istotne wsparcie naukowe oraz techniczne dla swoich branż i specjalizacji. Status ten pozwala korzystać z szeregu uprawnień, takich jak ulga odliczeniowa, zwolnienia z podatku od nieruchomości, podatku rolnego oraz podatku leśnego w odniesieniu do przedmiotów opodatkowania zajętych na cele prowadzonych badań i prac rozwojowych.
Przedsiębiorca prowadzący badania lub prace rozwojowe (z wyłączeniem instytutu badawczego, Centrum Łukasiewicz i instytutu działającego w ramach Sieci Badawczej Łukasiewicz) może uzyskać status centrum badawczo-rozwojowego po spełnieniu kryteriów określonych w art. 17 ustawy z dnia 30 maja 2008 r. o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej. Kryteria te są następujące:
uzyskanie przychodów netto (bez podatku od towarów i usług) ze sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych za poprzedni rok obrotowy w wysokości, co najmniej:
5 000 000 złotych oraz którego przychody netto ze sprzedaży wytworzonych przez siebie usług badawczo-rozwojowych klasyfikowanych do usług w zakresie badań naukowych i prac rozwojowych, w rozumieniu przepisów w sprawie polskiej klasyfikacji wyrobów i usług lub praw własności przemysłowej, stanowią co najmniej 20 proc. przychodów netto albo
2 500 000 złotych i są niższe niż 5 000 000 złotych oraz którego przychody netto ze sprzedaży wytworzonych przez siebie usług badawczo-rozwojowych klasyfikowanych do usług w zakresie badań naukowych i prac rozwojowych, w rozumieniu przepisów w sprawie polskiej klasyfikacji wyrobów i usług lub praw własności przemysłowej, stanowią co najmniej 70 proc. przychodów netto;
stosowanie przepisów o rachunkowości;
przedłożenie oświadczeń o niezaleganiu z zapłatą podatków oraz składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne (Ustawa nie wymaga składania żadnych urzędowych zaświadczeń o niezaleganiu z podatkami).
Więcej informacji na ten temat znajduje się TUTAJ.
Przedsiębiorstwa, które uzyskały od Ministra status CBR stanowią wsparcie techniczne oraz naukowe dla konkretnych branż i specjalizacji jak np. farmacja, medycyna, energetyka, produkcja maszyn górniczych, czy sektor informatyczno-inżynierski. Wspólnym mianownikiem tych przedsiębiorstw jest działalność badawczo-rozwojowa. Według stanu na marzec 2024 r., na liście znajdują się:
BIOFANA Sp. z o.o. Ośrodek Badań Farmaceutycznych i Klinicznych z siedzibą w Kutnie
Centrum Badawczo-Rozwojowe "NOVASOME" Sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu
Centrum Badawczo - Rozwojowe Technologii Informatycznych sp. z o.o. z siedzibą w Rzeszowie
Dolnośląskie Centrum Innowacji sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu
Equinix (Poland) Technology Services sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie
Eviden Poland R&D sp. z o.o. z siedzibą w Bydgoszczy
Gispro Technologies sp. z o.o. z siedzibą w Szczecinie
Hodowla Roślin Smolice sp. z o.o. - Grupa IHAR z siedzibą w Smolicach
Instytut Automatyki Systemów Energetycznych sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu
Instytut Badań i Rozwoju Motoryzacji "BOSMAL" Sp. z o.o. z siedzibą w Bielsku-Białej
Instytut Genetyki Sądowej Sp. z o.o. z siedzibą w Bydgoszczy
Instytut Innowacji i Technologii Politechniki Białostockiej sp. z o.o. z siedzibą w Kleosinie
Instytut Innowacji Przemysłu Mleczarskiego sp. z o.o. z siedzibą w Mrągowie
KGHM CUPRUM Centrum Badawczo-Rozwojowe sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu
Maciej Szymański Ośrodek Badawczo-Rozwojowy STER z siedzibą w Poznaniu
Nokia Solutions and Networks sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie
Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Górnictwa Surowców Chemicznych "CHEMKOP" Sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie
"POLMOTORS SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ" z siedzibą w Mazańcowicach
Przedsiębiorstwo Usług Naukowo-Technicznych PRO NOVUM Sp. z o.o. z siedzibą w Katowicach
Research & Development Center Bury sp. z o.o. z siedzibą w Mielcu
SIGMA S.A. z siedzibą w Baraku k. Lublina (dawny: HAJDUK GROUP sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie)
//