Autor : Anna Gumułka
2024-02-27 10:19
Resort zdrowia przejął nadzór nad programem pilotażowym Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego – poinformowała we wtorek Polska Agencja Prasowa. Ministerstwo Zdrowia argumentuje to skalą pilotażu, który obecnie obejmuje opieką ponad 13 mln dorosłych obywateli.
Przypomnijmy, Narodowy Program Ochrony Zdrowia Psychicznego (NPOZP) na lata 2023-2030 zakłada upowszechnienie kompleksowego modelu ochrony zdrowia psychicznego w oparciu o opiekę środowiskową. Nadzór i kontrolę nad programem pilotażowym w centrach zdrowia psychicznego pełniło dotąd Biuro ds. Pilotażu NPOZP, kierowane przez dr Annę Depukat.
W piśmie z 22 lutego 2024 r., do którego dotarła PAP, resort zdrowia wskazuje, że zadania dotyczące kontroli nad programem pilotażowym będą obecnie w całości realizowane przez Ministerstwo Zdrowia. Pytane o powody decyzji, Ministerstwo Zdrowia poinformowało PAP, że program pilotażowy w centrach zdrowia psychicznego obejmuje opieką ponad 13 mln dorosłych obywateli. - Ze względu na skalę pilotażu jego dalsza realizacja musi być nadzorowana bezpośrednio przez Ministerstwo Zdrowia – podkreślił resort.
Dziecko w kryzysie psychicznym – gdzie szukać pomocy?
Według PAP, MZ zwróciło się już w piśmie do Biura ds. Pilotażu NPOZP o przekazanie dokumentów wypracowanych dotychczas w ramach prowadzonego biura. Chodzi w szczególności o dokumenty, wskazujące "kryteria oceny podmiotów chętnych do udziału w programie pilotażowym, ostatniej przygotowanej oceny podmiotów wraz z rekomendacjami w zakresie rozszerzenia pilotażu, danych teleadresowych podmiotów realizujących pilotaż, aktualnej liczby podmiotów wraz z informacją o obszarach oraz populacji objętej opieką oraz wszelkich informacji w wersji edytowalnej wykorzystanych do prowadzenia strony internetowej dotyczącej pilotażu".
Pilotaż Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego rozwija się od 2018 r.. W jego ramach powstało dotąd 107 centrów zdrowia psychicznego. To miejsca, w których można dostać natychmiastowe, bezpłatne wsparcie przez całą dobę - bez skierowania i zapisywania się na wizytę.
Nowy Program Ochrony Zdrowia Psychicznego w ogniu krytyki