Autor : Agata Szczepańska
2024-04-18 10:20
Resort zdrowia wydłuża program opieki nad pacjentami z otyłością olbrzymią. Do kiedy potrwa pilotaż? Jakie jeszcze zmiany zostaną wprowadzone do rozporządzenia?
Do konsultacji skierowano projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie programu pilotażowego w zakresie kompleksowej opieki specjalistycznej nad świadczeniobiorcami leczonymi z powodu otyłości olbrzymiej KOS-BAR. Na uwagi ministerstwo czeka przez 21 dni.
Przypominamy: Raport NIK: Coraz więcej osób z otyłością, coraz dłuższe kolejki
Realizowany w Polsce od początku 2022 r. program pilotażowy kompleksowej opieki nad dorosłym pacjentem z otyłością olbrzymią – tzw. KOS-BAR – adresowany jest do chorych w wieku od 18 do 65 lat, których BMI przekracza 40 lub 35, o ile w tym drugim przypadku otyłości towarzyszy jeszcze przynajmniej jedna związana z nią choroba współistniejąca, np. cukrzyca typu 2 czy nadciśnienie tętnicze. W jego ramach chory na otyłość olbrzymią przechodzi operację bariatryczną, poprzedzoną fachowym przygotowaniem, po której jest wspierany i monitorowany przez wielodyscyplinarny zespół ekspertów – lekarzy, psychologów, dietetyków, rehabilitantów. Rocznie w Polsce przeprowadza się 5-6 tys. zabiegów bariatrycznych.
Zdaniem ekspertów ten program to ogromny sukces i unikatowe rozwiązanie na skalę światową. Pacjenci odnoszą z niego korzyści. Jednocześnie, jak sygnalizuje NIK, liczba osób z otyłością jest coraz większa i coraz dłuższe są kolejki do leczenia jej. W Polsce na otyłość choruje 9 mln dorosłych osób, w latach 2020-2022 w POZ i AOS z tego powodu w naszym kraju było leczonych prawie 800 tys. pacjentów. W ciągu trzech lat objętych kontrolą NIK liczba pacjentów zwiększyła się o połowę. O ponad 40 proc. wzrosła liczba świadczeń udzielonych z powodu choroby otyłościowej.
Dlatego też zdecydowano o wydłużeniu pilotażu i to znacznym.
Zgodnie z obecnym brzmieniem przepisów etap realizacji pilotażu miał się zakończyć z końcem 2024 r. Projekt rozporządzenia wydłuża go do 30 czerwca 2026 r.
- Zmiana jest podyktowana potrzebą umożliwienia dalszego zapewnienia świadczeniobiorcom dostępu do korzystania z poszczególnych etapów procesu terapeutycznego. (…) Zakłada się, że zmiany wpłyną na poprawę stanu zdrowia większej liczby świadczeniobiorców, w tym na ich szybszy powrót do aktywności zawodowej, niższą skalę występowania powikłań, skrócenie czasu hospitalizacji, a przy tym zmniejszenie kosztów leczenia ponoszonych przez państwo. Biorąc pod uwagę obciążenia, jakie niesie za sobą epidemia otyłości dla społeczeństwa oraz systemu ochrony zdrowia, należy uznać, że wprowadzenie zmian jest uzasadnione – argumentują projektodawcy.
Dodatkowo projekt rozporządzenia wprowadza zmianę dotyczącą konieczności sporządzenia przez prezesa NFZ, we współpracy z ośrodkami koordynującymi, raportu częściowego zawierającego analizę i ocenę realizacji programu pilotażowego z czteroletniego okresu realizacji i przekazania go ministrowi zdrowia w terminie do dnia 31 grudnia 2025 r.
Przypominamy: Nowy pilotaż leczenia osób z otyłością. Kto może być włączony?
Ponadto projekt wprowadza korektę wynikającą z oczywistej omyłki w odniesieniu do wzorów matematycznych już funkcjonujących i mających zastosowanie do obliczeń, a tylko wykorzystanych jako wskaźniki jakości dotyczące opieki i efektów leczenia w programie KOS-BAR.
Korekta dotyczy ust. 1 pkt 2 i 3 w załączniku nr 6 do rozporządzenia (tabela „Wskaźniki jakości dotyczące opieki i efektów leczenia”).
Polecamy także:
Leki wspomagające odchudzanie a myśli samobójcze. Jest decyzja EMA
Zastępczyni redaktor naczelnej; specjalizuje się w tematach związanych z prawem medycznym i procesem legislacyjnym, szczególnie zainteresowana psychiatrią. Wcześniej dziennikarka i redaktorka w Dzienniku Gazecie Prawnej oraz Polskiej Agencji Prasowej. Kontakt: agata.szczepanska@cowzdrowiu.pl