Autor : Anna Jackowska
2021-12-15 10:35
- Ideał sięgnął bruku... Wczoraj zawieszono mi prawo do wykonywania zawodu na 2 lata a profesorowi Frydrychowskiemu dożywotnio... Jak nazwać te metody i co to za rzeczywistość, w której dochodzi do takich skandali? - napisał w weekend Hubert Czerniak na swoim fanpage’u (obserwują go 154 tys. osób).
Post Huberta Czerniaka wywołał emocjonalne odpowiedzi jego fanów, np.:
„ZAWIESZONO? ZA RATOWANIE ŻYCIA I ZDROWIA? ! bandycki kraj ! Tytuł Doktora dożywotnio ma Pan od Ludzi, wyleczonych ! To ludzie są dowodem Pana powołania. Cali i zdrowi. Dzięki Panu”
„Musimy się bronić. Ja bym poszedł w kamasze aby z takimi psycholami walczyć. Upadlają lekarzy którzy naprawdę leczą. Za to powinien być absolutnie kryminał”
„Oni się panów boją, panie doktorze. Jest pan dla nich niewygodny; z otwartym umysłem, ogromną wiedzą i doświadczeniem, z kręgosłupem moralnym, honorowy i nieprzekupny... nie pasuje pan do ich wzorca lekarza. Za wszystko co pan robi - szacun, panie doktorze”
Obecna decyzja sądu lekarskiego o dwuletnim zawieszeniu PWZ Hubertowi Czerniakowi nie jest pierwsza - poprzednia, także zawieszająca mu PWZ na dwa lata, zapadła 21 maja 2020 r., kiedy to sąd uznał, że propagował on postawy antyzdrowotne poprzez publiczne wypowiadanie niezgodnych z aktualną medyczną informacji nt. szkodliwości szczepień wykonywanych u dzieci do 6 miesiąca życia. - Wyrok sądu, który był, to kilku panów - stomatolog i jacyś panowie wydali sobie wyrok, bo tak im się podobało, bo tak im ktoś kazał - mówił Czerniak odnosząc się do wyroku I instancji jednym ze swoich nagrań z 12 kwietnia 2020 r. - Później, w zależności od tego, co zrobi sąd wyższej instancji, jeżeli podtrzyma, odwołamy się dalej. A jak trzeba, pójdziemy do Strasburga. A tych panów pozwiemy z powództwa prywatnego o odszkodowanie - zapowiadał. Wyrok został podtrzymany.
Rozprawa, o której w swoim poście wspomniał Hubert Czerniak, odbyła się 9 grudnia 2021 r. przed Okręgowym Sądem Lekarskim w Gdańsku. Sprawa dotyczyła leczenia w okresie od 21 listopada 2018 r. do 14 stycznia 2019 r. w „Klinice 100 medycyna integracyjna” pacjentki, której Hubert Czerniak i Andrzej Frydrychowski podawali, bez jej zgody, dożylnie dimetylosulfotlenek (DMSO). Wbrew temu, co napisał Hubert Czerniak, Andrzejowi Frydrychowskiemu nie zawieszono prawa wykonywania zawodu „dożywotnio”, a na rok. Sam Hubert Czerniak zaś faktycznie otrzymał karę zawieszenia PWZ na dwa lata.
Orzeczenie jest jednak nieprawomocne i służy od niego odwołanie do Naczelnego Sądu Lekarskiego. Przysługujący 14-dniowy termin do złożenia odwołania uzależniony jest od daty doręczenia orzeczenia wraz z uzasadnieniem stronom postępowania.
Ile razy interweniowali rzecznicy odpowiedzialności zawodowej?
Jeśli chodzi o postępowania prowadzone przez Okręgowych Rzeczników Odpowiedzialności Zawodowej (OROZ) w zakresie naruszenia art. 71 Kodeksu Etyki Lekarskiej, dotyczące lekarzy nie stosujących się do aktualnej wiedzy medycznej w zakresie szczepień, reprezentowania przez nich postaw, które mogą być niezgodne z aktualną wiedzą medyczną i nosić znamiona podważania konieczności przestrzegania zasad i zaleceń w czasie zagrożenia zdrowia publicznego pandemią COVID-19 - od 20 marca 2020 r. (początek pandemii) do listopada tego roku przeprowadzono 79 takich postępowań (z czego 49 przez OROZ w Warszawie) (dane z okręgowych sądów lekarskich - poniżej).
Naczelny Rzecznik Odpowiedzialności Zawodowej (NROZ) w latach 2017-2021 prowadził 5 takich postępowań w zakresie naruszenia art. 71 Kodeksu Etyki Lekarskiej, z czego 1 zakończyła się skierowaniem wniosku o ukaranie do Okręgowego Sądu Lekarskiego, a 4 nadal są w toku.
Spraw dotyczących stosowania przez lekarzy metod leczenia szkodliwych, bezwartościowych lub niezweryfikowanych naukowo tj. naruszenia art. 57 ust. 1 Kodeksu Etyki Lekarskiej, NROZ prowadził 4, z czego 3 zakończyły się skierowaniem wniosku o ukaranie do właściwych okręgowych sądów lekarskich, a 1 pozostaje w toku.
Odpowiedzialność zawodowa - ukarani lekarze
Na podstawie danych otrzymanych z Okręgowych Sądów Lekarskich wiemy, że w latach 2015-2020 odbyło się 7 postępowań dotyczących postaw antyszczepionkowych lekarzy, zaś w roku 2021 (do 30 listopada) - 9.
Spośród 9 postepowań w 2021 r. 3 z nich zakończyły się karą upomnienia, kolejne 3 naganą, a jedno karą pieniężną. Żaden lekarz nie utracił prawa wykonywania zawodu, nie padła żadna kara zawieszenia PWZ.
Jeżeli chodzi o dane w zakresie postępowań dotyczących stosowania przez lekarzy metod niezweryfikowanych naukowo, sytuacja przedstawia się następująco:
Odnosząc się do punktu 4, czyli zakresów zarzucanych czynów (jakiej metody niezweryfikowanej dotyczą postawione zarzuty):
stosowanie EDTA;
zalecenia suplementów BorelissPro w leczeniu boreliozy niezgodnie z informacją producenta w ulotce suplementu - stosowanie diety bezglutenowej, bezbiałkowej i bezmięsnej;
stosowanie metod w postaci tlenoterapii dożylnej, laseroterapii dożylnej i dotkankowej, oncothermii, hipertermii lokalnej, homeopatycznie rozcieńczonej toksyny grzyba Phalloides, homeopatycznie rozcieńczonej żywicy z modrzewia i odzieży terapeutycznej ECCt-TTF;
badanie i leczenie aparatem MORA, terapie nozodalne, autohemotrasfuzję ozonową, hydrokolonoterapię;
leczenie witaminą B-17 oraz posługiwanie się metodą niezweryfikowaną naukowo tj. biorezonansem ciała metodą elektro-akupunktury;
ordynowanie chlorynu sodu jako substancji niedopuszczonej do obrotu w RP, zalecenia spożywania pestek gorzkiej moreli, powoływanie się na poglądy Jerzego Zięby;
podawanie pacjentom chorym na stwardnienie rozsiane leków o nazwie Laennec, Thiogamma N, Deca-Durabolin, Gonotropin, Omnadern, Prolutex, Luteina, a nadto podawanie dożylnie leku Laennec podczas, gdy dopuszczalne jest podanie tego leku tylko podskórnie i domięśniowo, stosowanie rzekomo skutecznej terapii komórkami macierzystymi (przypomnijmy: Jak wiceminister sportu leczył nieuleczalne choroby za pieniądze);
stosowanie radiestezji przy użyciu wahadełka do diagnozowania noworodka;
stosowanie wahadełka do oceny stanu zdrowia pacjentki w zakresie psychosomatycznym;
przy niepewnym rozpoznaniu RZS, wdrożyła leczenie glikokortykosteroidami (Metypred) stosowanych przez 3 miesiące w dawkach od 16mg do 32mg/ dobę wbrew obowiązującym standardom farmakologicznego leczenia RZS;
zastosowanie DMSO dożylnie;
sprawy z zakresu: niezweryfikowanych naukowo metod diagnostyki alergii, niezweryfikowanych metod wybudzania ze śpiączki, niezweryfikowane metody badania krwi (kropla żywej krwi).
Polecamy także:
Tragiczny rekord IV fali koronawirusa. Dziś 660 zgonów
//