• Najnowsze
  • Pacjenci
  • Pracownicy medyczni
  • POZ i AOS
  • Finanse
  • Leki
  • Wyroby medyczne
  • Kultura
  • Wideo i podcasty

MZ planuje pilotaż wykorzystania plastrów EKG do monitoringu chorych

Autor : Anna Gumułka

2022-12-06 12:39

Projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie programu pilotażowego w zakresie wykorzystania plastrów EKG w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej ukazał się we wtorek na stronie Rządowego Centrum Legislacji.

Celem programu jest ocena przydatności wykorzystania plastrów EKG do monitorowania w sposób zdalny stanu zdrowia pacjenta. Ma to umożliwić szybkie wykrywanie groźnych dla życia patologii i natychmiastowe wdrożenie właściwego leczenia kardiologicznego w ramach świadczeń opieki zdrowotnej z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej.

 

Jak informuje resort zdrowia, realizatorem programu pilotażowego będzie mógł zostać świadczeniodawca, który realizuje umowę o udzielanie takich świadczeń. Poradnie uczestniczące w programie zakupią, a następnie przekażą plastry EKG pacjentom. Realizatorzy programu pilotażowego zostaną wybrani w ramach naboru przeprowadzanego przez ministra zdrowia.

 

W ramach programu planowana jest ocena wpływu realizacji świadczeń opieki zdrowotnej przy wykorzystaniu plastrów, a także satysfakcji pacjentów z takiej formy opieki. W tym celu pacjenci i przychodnie będą wypełniać ankiety zamieszczane na platformie DOM (Domowa Opieka Medyczna), która musi być w tym celu wyposażona w dodatkowe funkcje.

 

„Biorąc pod uwagę otwarty charakter naboru, jak i objęcie programem pilotażowym nie mniej niż 600 świadczeniobiorców, przewiduje się możliwość wyboru wniosków z terytorium całego kraju, przy uwzględnieniu czynników takich jak data wpływu wniosku i deklaracja szacunkowej liczby świadczeniobiorców zgłoszonych przez realizatora do udziału w programie. Zgodnie z rekomendacjami konsultanta programu na jednego pacjenta przypadają średnio 3 badania z wykorzystaniem plastrów EKG. Świadczeniobiorca będzie monitorowany przy użyciu urządzenia przez okres maksymalnie trzech miesięcy lub do czasu wykrycia elektrokardiograficznych zmian świadczących o wystąpieniu groźnego dla zdrowia incydentu lub ryzyka incydentu sercowo-naczyniowego” – czytamy w opisie przedsięwzięcia.

 

W trakcie monitorowania pacjent będzie wykonywał badanie EKG w domu, zgodnie z zaleceniem lekarza specjalisty. Następnie automatycznie wygenerowane wyniki badania będą wysyłane na platformę DOM w celu postawienia rozpoznania. Liczba badań z użyciem plastrów EKG i czas trwania poszczególnych zapisów badania EKG zostaną określone przez lekarza w oparciu o aktualną wiedzę medyczną oraz możliwości organizacyjne danej poradni.  Wykrycie nieprawidłowości w układzie sercowo-naczyniowym pozwoli na szybkie wdrożenie zindywidualizowanego leczenia lub skierowanie w trybie pilnym na zabieg specjalistyczny.

 

Pilotaż ma być finansowany przez ministra zdrowia oraz Narodowy Fundusz Zdrowia. Budżet przedsięwzięcia oszacowano na 3,5 mln zł, z czego 3,1 mln ma kosztować zakup plastrów i umowy ze świadczeniodawcami, zaś ok. 400 tys. to koszt rozbudowy funkcji na platformie DOM oraz konsultacji.

Polecamy także:

Nowe świadczenie AOS w koszyku świadczeń gwarantowanych

Program Rozwoju e-Zdrowia na lata 2022-2027 gotowy i opublikowany

 

Infolinia Centrum e-Zdrowia z nowym udogodnieniem

 

#pacjent #choroby serca #telemonitoring #MZ #EKG
Udostępnij Tweet Udostępnij
Card image cap
Anna Gumułka

Komentarze

OSTATNIE WPISY

Założyciel Spotify chce skanować ludzi, ale lekarze są sceptyczni
Czytaj więcej...
Pełnomocnik ds. zarządzania bezpieczeństwem informacji przy MZ
Czytaj więcej...
Stołeczna placówka będzie miała kłopoty przez lekarkę influencerkę?
Czytaj więcej...
Czy homeopatia podzieli środowisko farmaceutów?
Czytaj więcej...
Szczepienia: zmiana w kursach dla farmaceutów dotycząca grypy
Czytaj więcej...
Badanie kliniczne dla kobiet z mutacją BRCA1 i BRCA2
Czytaj więcej...
Polska organizuje pomoc dla Turcji, wyrusza grupa HUSAR
Czytaj więcej...
Zamieszania wokół programów szkolenia specjalizacyjnego c.d.
Czytaj więcej...
TYDZIEŃ W ZDROWIU: wydarzenia w ochronie zdrowia (6-12.02 '23)
Czytaj więcej...
Onkologia: Jak wyrównać szansę chorych onkologicznie?
Czytaj więcej...
Niedzielski o niekorzystnym dla Polski raporcie: nadganiamy
Czytaj więcej...
E. Piotrowska-Rutkowska o kształceniu farmaceutów
Czytaj więcej...
Choroby rzadkie

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA !

  • twitter / CO W ZDROWIU
  • facebook / CO W ZDROWIU
  • LinkedIn / CO W ZDROWIU

    Szybkie Linki


  • Regulamin

  • Polityka prywatności

  • Aktualności

  • Kontakt

    KONTAKT

  • COWZDROWIU.PL
  • Siedziba redakcji
  • 00-491 Warszawa
    ul. M. Konopnickiej 3 lokal 2

© 2020 Wykonanie Mirit.pl