Autor : Agata Szczepańska
2024-05-29 16:04
Szpitale z wysokim odsetkiem porodów w znieczuleniu mogą liczyć na finansową „premię”, a te, u których znieczuleń jest mało, będą stratne. NFZ opublikował zarządzenie w tej sprawie. Złagodził jednak nieco warunki w stosunku do wyjściowych propozycji.
Narodowy Fundusz Zdrowia opublikował Zarządzenie Prezesa NFZ nr 53/2024/DSOZ zmieniające zarządzenie w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju leczenie szpitalne oraz leczenie szpitalne - świadczenia wysokospecjalistyczne. Wchodzi ono w życie 30 maja.
Nowela dotyczy znieczuleń zewnątrzoponowych do porodów zakończonych drogami natury i ma poprawić do nich dostęp. Bo choć w teorii każda rodząca ma do niego prawo, w praktyce odsetek porodów ze znieczuleniem jest bardzo niski. W zeszłym roku, jak wynika z danych NFZ, wyniósł 17,2 proc. Eksperci prześcigają się w pomysłach, jak te statystyki poprawić (np. pilotaż ze szpitalami z „gwarantowanym” anestezjologiem), a politycy w obietnicach zmiany tego stanu rzeczy (było to w 100 konkretach na 100 dni, z którymi KO szła do ostatnich wyborów, i w umowie koalicyjnej, a także w programach politycznych innych partii).
Przypominamy: Znieczulenie przy porodzie: w teorii dostępne. Gorzej z praktyką
Jak podkreślała minister zdrowia Izabela Leszczyna, w ponad połowie porodówek w kraju nie wykonano w 2022 r. ani jednego znieczulenia zewnątrzoponowego, a to powinno być standardem. Jest to zapisane w standardach opieki okołoporodowej, a NFZ finansuje dodatkowo znieczulenie zewnątrzoponowe do porodów naturalnych, koszt to ponad 1 tys. zł i jest on dodawany do kosztu samego porodu.
Propozycja obecnej ekipy rządzącej to wprowadzenie współczynników korygujących – w zależności od odsetka porodów ze znieczulaniem powiększających lub pomniejszających wartość kontraktu.
Znowelizowane zarządzenie wprowadza zmiany w modelu finansowania świadczeń związanych z porodem zakończonym drogami natury.
I tak, dla szpitali, w których odsetek porodów ze znieczuleniem jest:
niższy niż 5 proc. w kwartale - współczynnik korygujący wyniesie 0,95;
wyższy niż 10 proc. - współczynnik korygujący wyniesie 1,12;
wyższy niż 20 proc. - współczynnik korygujący wyniesie 1,19;
powyżej 35 proc. - współczynnik korygujący wyniesie 1,21.
Przypominamy: Znieczulenie przy porodzie. Minister: anestezjologów wspomogą położne
Jak tłumaczy NFZ, w praktyce premia dla szpitali jest przyznawana w trzech progach:
udział znieczuleń powyżej 10 proc.: współczynnik korygujący (premiowy) wynosi 12 proc.
udział znieczuleń powyżej 20 proc.: współczynnik korygujący (premiowy) wynosi 19 proc.
udział znieczuleń powyżej 35 proc.: współczynnik korygujący (premiowy) wynosi 21 proc.
Jednocześnie szpitale, które nie osiągną minimalnego progu 5 proc. udziału znieczuleń w porodach naturalnych (w kwartale), otrzymają niższe wynagrodzenie za poród (o 5 proc.).
Podstawą do wyliczenia współczynnika będzie poprzedni kwartał. Pierwszorazowe wyliczenie nastąpi na podstawie drugiego kwartału 2024 r. (od kwietnia do czerwca 2024 r.) i będzie on obowiązywał od lipca 2024 r.
Jednocześnie od 1 stycznia 2025 r. współczynnik za porody drogami natury z zastosowaniem analgezji regionalnej wypłacany będzie wyłącznie szpitalom, które w kwartale stanowiącym podstawę do wyliczenia osiągnęli co najmniej 2 proc. przyrost odsetka znieczuleń do porodów w stosunku do poprzedniego kwartału. Wyjątkiem będą placówki, gdzie odsetek znieczuleń osiągnął pułap 40 proc. (średni udział europejski porodów ze znieczuleniem).
NFZ szacuje, że będzie to go kosztować 60 mln zł w skali roku, przy założeniu, że udział znieczuleń do porodów będzie wzrastał o 10 proc.
NFZ uwzględnił część uwag zgłoszonych podczas konsultacji projektu i nieco złagodził swoje pierwotne założenia.
Przypominamy: Samorząd lekarski o znieczuleniu do porodu: współczynniki mogą pomóc
Uwzględniono uwagę Naczelnej Izby Lekarskiej i obniżono próg, po osiągnięciu którego szpital nie będzie musiał wykazywać się co najmniej 2 proc. przyrostu odsetka znieczuleń, by korzystać ze współczynnika korygującego. Zamiast proponowanych 50 proc. NFZ zgodził się na 40 proc.
Poza tym w związku z uwagami Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Szpitali Powiatowych i Wielkopolskiego Związku Szpitali naliczanie współczynnika nastąpi od pierwszego miesiąca kwartału objętego współczynnikiem (kwartał do kwartału).
- Wprowadzony mechanizm premiowania mający na celu zwiększenie odsetka porodów zakończonych drogami natury w znieczuleniu zewnątrzoponowym będzie poddany stałemu monitorowaniu i w zależności od jego efektów będzie podlegał modyfikacji – deklaruje NFZ.
Polecamy także:
Jak Rzecznik Praw Pacjenta może pomóc kobietom?
Izabela Leszczyna zapowiada pakiet „Bezpieczeństwo zdrowotne kobiet”
Zastępczyni redaktor naczelnej; specjalizuje się w tematach związanych z prawem medycznym i procesem legislacyjnym, szczególnie zainteresowana psychiatrią. Wcześniej dziennikarka i redaktorka w Dzienniku Gazecie Prawnej oraz Polskiej Agencji Prasowej. Kontakt: agata.szczepanska@cowzdrowiu.pl
//