Autor : Anna Gumułka
2024-01-22 09:23
Uruchomiona w ubiegłym roku przy Państwowym Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) wypożyczalnia sprzętu dysponuje obecnie 14,5 tys. urządzeń o orientacyjnej wartości 95 mln zł. Ile osób korzysta ze sprzętu i czy naprawdę są tam dostępne najnowocześniejsze technologie wspierające osoby z niepełnosprawnościami, jak deklarowano?
Długo zapowiadaną i oczekiwaną wypożyczalnię otwarto w Nowej Wsi Ełckiej we wrześniu ubiegłego roku, krótko przed wyborami i równocześnie z doniesieniami o budzących wątpliwości zakupach sprzętu dla wypożyczalni. Postanowiliśmy sprawdzić po pół roku, jakim sprzętem dysponuje obecnie wypożyczalnia i ile osób otrzymało już sprzęt.
Polacy z niepełnosprawnością – ilu pracuje, ilu się uczy?
- Od początku funkcjonowania programu „Wypożyczalnia technologii wspomagających dla osób z niepełnosprawnością" tj. od 4 września 2023 r. do 4 stycznia 2024 r. (4 miesiące) łącznie w Systemie Obsługi Wsparcia SOW wpłynęły 824 wnioski o wypożyczenie technologii wspomagających. Obecnie ponad 630 wniosków jest już rozpatrzona pozytywie lub jest w trakcie realizacji – poinformowała CowZdrowiu.pl rzeczniczka PFRON Matylda Piątkowska.
Okazuje się, że najwięcej wniosków o wypożyczenie dotyczyło:
łóżek rehabilitacyjnych z materacem - ok 240 szt.,
zestawów wspierających komunikację alternatywną (tablet plus Mówik) - ok 140 szt.,
aparatów słuchowych - ok 110 szt.,
koncentratorów tlenu – ok 56 szt.
Jak przypomina Matylda Piątkowska, od początku funkcjonowania wypożyczalni dostępne są tam cztery rodzaje technologii wspomagających:
technologie wspomagające dla osób z zaburzeniami wzroku, np. linijka Brajlowska, powiększalniki przenośne
technologie wspomagające dla osób z zaburzeniami słuchu, np. urządzenia wspomagające słyszenie, systemy wspomagające słyszenie
technologie wspomagające ogólne, np. koncentratory tlenu, łóżka rehabilitacyjne
technologie wspomagające komunikację alternatywną, np. oprogramowanie wspierające komunikację alternatywną, zestawy (tablet i telefon) wspierające komunikację alternatywną.
Od grudnia 2023 r. możliwe jest również wypożyczanie aparatów słuchowych i to właśnie ich jest najwięcej. Lista dostępnego sprzętu jest zamieszczona na stronie PFRON.
Wyroby medyczne: podsumowanie 2023 i perspektywy 2024
Obecnie nie są prowadzone postępowania przetargowe na zakup sprzętu. - Procedury w tym zakresie będą prowadzone przez Rządową Agencję Rezerw Strategicznych zgodnie z obowiązującymi przepisami w 2024 r. w momencie, gdy zostanie podjęta decyzja o doposażeniu wypożyczalni w konkretne technologie wspomagające - informuje rzeczniczka PFRON.
Dodaje, że w 2024 r. nastąpi poszerzenie asortymentu sprzętu możliwego do wypożyczenia o wózki elektryczne i skutery.
- W 2024 r. planowane jest także powołanie Zespołu ds. technologii wspomagających, którego zadaniem będzie między innymi przygotowanie rekomendacji w zakresie wykazu sprzętu, o który należy poszerzyć asortyment wypożyczalni. W przypadku podjęcia takich decyzji zostanie również przeprowadzone postępowanie związane z zakupem doposażenia wypożyczalni w dodatkowe technologie - wskazuje Matylda Piątkowska.
Opieka długoterminowa w Polsce dzisiaj i jutro - podsumowanie
Pacjenci zwykle pytają wypożyczalnię o dostępny sprzęt, kwestie dotyczące kaucji i umowy. - Najczęściej są to zgłoszenia w zakresie zapotrzebowania na konkretne rodzaje sprzętów, np. łózka rehabilitacyjne, aparaty słuchowe, wózki i skutery. Zainteresowanie programem jest coraz większe, liczba wniosków systematycznie wzrasta - zapewnia rzeczniczka.