Autor : Aleksandra Kurowska
2024-11-29 09:52
Sobota 30 listopada 2024 r. to ostatni dzień na złożenie wniosku o wakacje od składek ZUS w 2024 r. Osoba prowadząca firmę będzie mieć możliwość zwolnienia ze składek za grudzień. Od 1 do 26 listopada przedsiębiorcy złożyli prawie 900 tys. wniosków o wakacje składkowe. Mogą mieć z tym problemy medycy, którzy wcześniej pracowali dla szpitala, w którym np. teraz dyżurują jako firma.
Wakacje składowe to możliwość niezapłacenia składek ZUS za jeden miesiąc w roku.
Wniosek trzeba złożyć w miesiącu poprzedzającym ten, którego dotyczy zwolnienie. Wniosek listopadowy dotyczy grudnia, czyli ostatniego miesiąca tego roku.
Kto może dostać wakacje od ZUS?
Jakie trzeba wypełnić dokumenty?
Jakie warunki trzeba spełnić?
Do kiedy termin na wniosek o wakacje od ZUS?
– Jeśli jesteś zainteresowany uzyskaniem zwolnienia z opłacenia składek za grudzień 2024 roku, złóż wniosek RWS do 30 listopada 2024 r. – informuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Możesz skorzystać ze zwolnienia z opłacania składek za jeden miesiąc w roku.
Z jakich składek jest zwolnienie dla przedsiębiorców?
obowiązkowe ubezpieczenia społeczne: emerytalne, rentowe i wypadkowe;
dobrowolne ubezpieczenie chorobowe;
Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy – jeśli je opłacasz, ale tylko dla osoby, której dotyczy wniosek.
Wakacje składkowe nie obejmują składek na ubezpieczenie zdrowotne ani składek, które przedsiębiorca ma obowiązek opłacać za swoich pracowników.
Zwolnienie obejmuje składki ustalane od najniższej podstawy wymiaru, która Cię obowiązuje.
Zobacz także: Emerytury z ZUS: długość trwania dalszego życia a wysokość świadczenia
Z wakacji składkowych, czyli zwolnienia ze składek ZUS przez jeden miesiąc w roku, mogą skorzystać osoby prowadzące działalność gospodarczą, pod warunkiem że:
złożą wniosek do ZUS i wskażą w nim, za jaki miesiąc chcą skorzystać z ulgi,
ostatnich dwóch latach przed rokiem, w którym składają wniosek, nie miały przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej lub co najmniej w jednym roku z dwóch ostatnich lat poprzedzających ten rok przychód roczny z tej działalności nie przekraczał równowartości w złotych 2 milionów euro,
podlegały ubezpieczeniom: emerytalnemu, wypadkowemu i rentowemu z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej w miesiącu kalendarzowym poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku,
zgłosiły do ubezpieczenia nie więcej niż dziesięciu ubezpieczonych,
w poprzednim roku kalendarzowym i obecnym nie wykonywali działalności gospodarczej na rzecz byłego pracodawcy, na rzecz którego w roku kalendarzowym rozpoczęcia działalności gospodarczej lub w poprzednim roku kalendarzowym wykonywali na etacie (lub spółdzielczym stosunku pracy) czynności wchodzące w zakres wykonywanej działalności gospodarczej,
w ciągu ostatnich trzech lat nie wykorzystali limitu pomocy de minimis (300 tys. zł).
Jeśli chcesz złożyć wniosek w listopadzie 2024 roku o wakacje od składek za grudzień 2024 roku, weź pod uwagę przychód za lata 2023 i 2022. Ograniczenie rocznego przychodu do wysokości nieprzekraczającej równowartości w złotych 2 milionów euro dotyczy tylko jednego roku kalendarzowego poprzedzającego rok złożenia wniosku, czyli w roku kalendarzowym 2022 albo 2023 r.
Zobacz także: Ile wart jest dodatkowy rok życia w Polsce? Podano nową kwotę
Aby skorzystać z wakacji składkowych, złóż wniosek RWS (wniosek o zwolnienie z obowiązku opłacenia składek za wskazany miesiąc). Wniosek możesz złożyć wyłącznie z profilu płatnika na Platformie Usług Elektronicznych (PUE)/eZUS. Wnioski złożone w innej formie nie zostaną przez ZUS rozpatrzone.
Wniosek możesz złożyć samodzielnie lub może to zrobić Twój pełnomocnik z profilu płatnika, jeśli ma do tego stosowne umocowania.
ZUS rozpatrzy tylko te wnioski, które wpłyną w miesiącu poprzedzającym miesiąc, za który chcesz być zwolniony z opłacania składek.
Składanie wniosków wystartowało 1 listopada 2024 r. a termin, by w tym roku skorzystać ze zniżki, upływa 30 listopada 2024 r.
Wniosek RWS jest wnioskiem edytowalnym, do którego pobrane będą dane identyfikacyjne płatnika składek, a także domyślnie będzie wypełniony okres zwolnienia (miesiąc złożenia wniosku +1).
Część wniosku stanowi blok z danymi, które potwierdzają, że spełniasz warunki do uzyskania zwolnienia – m.in. oświadczenie o korzystaniu z pomocy publicznej de minimis czy osiągniętym przychodzie.
Informacje jak wypełnić wniosek RWS na PUE ZUS/eZUS znajdziesz w instrukcji (plik pdf 3,4 mb).
Do wniosku trzeba wpisać dane, które potwierdzają, że przedsiębiorca spełnia powyższe warunki do uzyskania zwolnienia. Trzeba też dołączyć jeden z dokumentów:
zaświadczenie o pomocy de minimis i pomocy de minimis w rolnictwie lub rybołówstwie, jaką otrzymał w okresie trzech lat poprzedzających dzień złożenia wniosku albo:
oświadczenie o wielkości pomocy de minimis otrzymanej w okresie trzech lat poprzedzających dzień złożenia wniosku, albo:
oświadczenie o nieotrzymaniu takiej pomocy w tym okresie.
Jak informował w Business Insider, oświadczenie składa się pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań (art. 233 kodeksu karnego).
Ile będziesz czekać na decyzję, czy dostałeś wakacje składkowe, czy nie? Nie dłużej niż miesiąc. Termin może się wydłużyć do 2 miesięcy. Przedsiębiorcy dostaną po prostu informację w formie elektronicznej na PUE/eZUS, a więc tej samej platformie, na której złożyli wnioski o wakacje składkowe. Część prawników twierdzi, że w razie braku wiedzy, czy wakacje składkowe przyznano, lepiej opłacić składki, a potem zrobić korektę.
Wakacje składkowe nie mają wpływu na uprawnienie do korzystania ze świadczeń z ubezpieczeń społecznych. Składki na ubezpieczenia emerytalne, rentowe, chorobowe i wypadkowe za miesiąc objęty zwolnieniem są finansowane z budżetu państwa.
Składki, z których uzyskasz zwolnienie, sfinansuje budżet państwa. Oznacza to, że:
wliczają się one do Twojej przyszłej emerytury lub renty,
będziesz mieć uprawnienia do świadczeń z ubezpieczeń społecznych;
w miesiącu, za który uzyskasz zwolnienie, możesz normalnie prowadzić działalność gospodarczą, nie musisz jej zawieszać.
Przeczytaj też:
Polska wreszcie w czołówce tempa wzrostu wydatków w UE... socjalnych
GUS: emeryci wydają prawie 8 proc. dochodów na zdrowie
Być jak Jerzy Starak, czyli zbuduj fabrykę i produkuj tabletki
Redaktor naczelna, od ponad 20 lat pracuje w mediach. Była redaktor naczelna Polityki Zdrowotnej, redaktor m.in. w Rzeczpospolitej, Dzienniku Gazecie Prawnej. Laureatka branżowych nagród dla dziennikarzy i mediów medycznych, a także Polskiej Izby Ubezpieczeń oraz Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. Kontakt: aleksandra.kurowska@cowzdrowiu.pl
//