Autor : Anna Gumułka
2023-09-25 11:36
Gemini Polska może przejąć spółki Apteka Wrzeszcz i Apteka Trójmiasto pod warunkiem sprzedaży trzech aptek – zdecydował Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Dzięki temu nie zostanie naruszona konkurencja na lokalnych rynkach w Gdańsku, Starogardzie Gdańskim i Suwałkach – wskazuje prezes UOKiK Tomasz Chróstny.
Jak przypomniał UOKiK w poniedziałkowym komunikacie, Gemini Polska posiada 96 aptek własnych oraz jest organizatorem sieci franczyzowej obejmującej 180 aptek. Apteka Wrzeszcz prowadzi 16 aptek w 9 miastach, zaś Apteka Trójmiasto posiada 20 aptek w 12 miastach. Wszystkie apteki należące do przejmowanych spółek należą do sieci franczyzowej organizowanej przez Gemini Polska i prowadzone są pod szyldem „Gemini”.
W trakcie postępowania UOKiK przyjął - podobnie jak we wcześniejszych decyzjach dotyczących koncentracji na rynku farmaceutycznym - że apteki konkurują ze sobą na obszarze kilometra. Wynika to z faktu, że konsumenci najczęściej wybierają apteki w pobliżu miejsca zamieszkania, pracy lub przychodni, gdzie większość z nich chodzi pieszo. Dojeżdżają zazwyczaj jedynie mieszkańcy miejscowości, w których nie ma aptek.
Ponadto analiza UOKiK wykazała, że pomimo tego, że przejmowane apteki należą do sieci franczyzowej przejmującej spółki, to stanowią konkurencję dla aptek własnych Gemini Polska.
- Nasza analiza lokalnych rynków wykazała, że na kilku z nich może dojść do ograniczenia konkurencji. Jednak sprzedaż trzech aptek zapobiegnie negatywnym skutkom transakcji, które mogły być odczuwalne dla konsumentów w Gdańsku, Starogardzie Gdańskim i Suwałkach – mówi Tomasz Chróstny, prezes UOKiK.
GUS: ponad 450 mln recept wystawiono w 2022 roku
Zgodnie z nałożonym warunkiem w decyzji dotyczącej Apteka Wrzeszcz - Gemini Polska musi sprzedać aptekę położoną w Gdańsku przy ul. Obrońców Wybrzeża 2. Natomiast warunkiem przejęcia spółki Apteka Trójmiasto jest sprzedaż aptek w Starogardzie Gdańskim przy ul. Hallera 19C oraz w Suwałkach przy ul. 1 Maja 6. Nabywca nie może należeć do tej samej grupy kapitałowej co Gemini Polska i musi zostać zaakceptowany przez Prezesa UOKiK. W umowie kupna musi się znaleźć klauzula, która zagwarantuje, że inwestor będzie kontynuował w tym miejscu działalność apteczną. Treść tego postanowienia również będzie wymagała akceptacji Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
Wydana decyzja nie jest prawomocna. Zgłaszającemu przysługuje odwołanie do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
Szczepienia w aptekach: MZ ma już przepisy, by za nie płacić
Zgodnie z przepisami, transakcja podlega zgłoszeniu do urzędu antymonopolowego, jeżeli biorą w niej udział przedsiębiorcy, których łączny obrót w roku poprzedzającym przekroczył 1 mld euro na świecie lub 50 mln euro w Polsce. Prezes UOKiK wydając zgodę na koncentrację może kierować się tylko i wyłącznie przepisami ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów. Nie może przy tym stosować innych aktów prawnych, np. prawa farmaceutycznego. Dlatego jedyną przesłanką, w oparciu o którą Prezes UOKiK wydaje decyzje w sprawach koncentracji, jest wpływ transakcji na konkurencję. Oceniając koncentrację, Prezes UOKiK może zakazać transakcji, wydać zgodę na jej dokonanie bądź uzależnić zgodę od spełnienia przez przedsiębiorcę dodatkowych warunków. Wydane decyzje są ważne przez dwa lata.
Polecamy także:
Dziennikarka z blisko 25-letnim doświadczeniem. W latach 1999-2022 w PAP relacjonowała wydarzenia na Śląsku i w kraju, specjalizując się w tematyce zdrowotnej, społecznej, naukowej i kulturalnej. W 2004 była korespondentką PAP w Londynie. Kontakt: anna.gumulka@cowzdrowiu.pl