Autor : Aleksandra Kurowska
2024-08-08 18:23
Jakie produkty można przewozić podróżując po Unii Europejskiej? Co w walizce może narazić nas na dodatkowe koszty? Komisja Europejska w tym tygodniu przypomniała zasady dotyczące tzw. produktów konsumpcyjnych. Jakie są zasady, gdy wracamy z egzotycznych wczasów czy USA?
Ile alkoholu, papierosów i żywności można wziąć z Polski na wakacje np. w Hiszpanii czy Francji?
Ile np. oliwy czy kiełbasy i sera można przywieźć do Polski z wracając z wczasów? Czy są limity?
Komisja Europejska przypomina, że pomimo swobody przepływu towarów w UE istnieją przepisy regulujące przewożenie niektórych towarów konsumpcyjnych z jednego kraju UE do drugiego.
Jeśli przekroczymy limity, które mogą różnić się w poszczególnych krajach, może się skończyć konfiskatą towarów, grzywną, a nawet postępowaniem karnym.
Podróżując po UE możesz przewozić ze sobą wszelkie produkty mięsne lub mleczne, o ile są przeznaczone na użytek własny.
Nie ma limitów dotyczących kwiatów ciętych, owoców lub warzyw, o ile wyprodukowano je w kraju UE i są wolne od szkodników lub chorób.
Tak samo jest gdy planujemy przewożenia mięsa, nabiału lub produktów roślinnych w bagażu bądź zamawiania ich przez internet lub przesyłania pocztą.
Uwaga - jeśli chodzi o mleko dla niemowląt, limit obowiązuje, choć jest wysoki i w czasie urlopu nie ma ryzyka jego przekroczenia.
Limity dotyczące mleka dla niemowląt w proszku (do 10 kg), żywności dla dzieci, żywności przyjmowanej ze względów medycznych oraz specjalnej karmy dla zwierząt domowych.
Jeśli chodzi o alkohol i tytoń, masz prawo je przewozić, pod warunkiem że są przeznaczone do własnego użytku, a nie na sprzedaż.
Każdy kraj UE może ustalić własne limity przywozu tych towarów.
Nie mogą one być jednak niższe niż limity określone w wytycznych ustalonych na szczeblu UE: 800 sztuk papierosów, 1 kg tytoniu, 10 litrów napojów spirytusowych, 20 litrów wina wzmocnionego, 90 litrów wina i 110 litrów piwa.
Nie istnieją ogólnounijne przepisy dotyczące podróżowania z gotówką między krajami UE. Przed podróżą należy jednak zawsze sprawdzić na stronach krajowych organów celnych, czy w kraju wyjazdu, tranzytu i kraju docelowym obowiązują przepisy lokalne.
Jeżeli masz problem z wadliwymi towarami, wadliwymi treściami cyfrowymi lub wadliwą usługą cyfrową zakupioną podczas pobytu za granicą w dowolnym kraju UE, pomóc może Europejskie Centrum Konsumenckie we własnym kraju. Więcej informacji na temat dodatkowych praw, które przysługują Ci na mocy prawa krajowego, znajdziesz w przepisach dotyczących gwarancji prawnych i handlowych obowiązujących w kraju, w którym dokonujesz zakupu.
Jeżeli przyjeżdżasz do UE z kraju nienależącego do Unii, nie możesz przywieźć ze sobą żadnych produktów mięsnych ani mlecznych. Możesz jednak przywieźć ograniczoną ilość owoców i warzyw, a także jajek, produktów jajecznych oraz miodu.
Dopuszczalne są również ograniczone ilości ryb lub produktów rybnych. W większości krajów UE obowiązują surowe przepisy dotyczące przewożenia zwierząt lub roślin zagrożonych wyginięciem, a w niektórych przypadkach możesz potrzebować zezwolenia.
Na teren UE można wwieźć niektóre towary bez podatku VAT i akcyzy, jeżeli nie są one przeznaczone na sprzedaż i przestrzegasz ustalonych limitów.
Można na przykład wwieźć 4 litry wina niemusującego i 16 litrów piwa. Oprócz tego można przewieźć 1 litr napojów spirytusowych o zawartości powyżej 22 proc. obj. (np. wódka lub gin) lub 1 litr alkoholu nieskażonego (alkoholu etylowego) o zawartości 80 proc. obj. lub 2 litry alkoholu wzmocnionego (np. sherry lub porto) lub wina musującego. Jeśli chodzi o tytoń, sprawdź limity wskazane przez organy celne w kraju UE, do którego podróżujesz.
W przypadku innych towarów, w tym perfum, można przewieźć towary o wartości do 300 euro na osobę lub 430 euro osobę w przypadku podróży drogą lotniczą i morską. Niektóre państwa UE stosują niższy limit w wysokości 150 euro dla osób poniżej 15. roku życia. Jeżeli podróżujesz samochodem po całej UE, oprócz paliwa znajdującego się w zbiorniku możesz przewieźć maksymalnie 10 litrów paliwa w przenośnym kanistrze.
Jeżeli planujesz wjechać na terytorium UE lub wyjechać z UE z kwotą 10 tys. euro w gotówce (lub równowartość w innej walucie), musisz zgłosić ją organom celnym w kraju UE, do którego wjeżdżasz lub z którego wyjeżdżasz - inaczej grozi kara.
To na jakie produkty są limity lub inne ograniczenia, można sprawdzić m.in. na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych w części z radami dla podróżnych. Są one przygotowane przez polskie placówki dyplomatyczne we współpracy z MSZ.
Dodatkowe informacje
Co wolno przewozić, a czego nie?
Unijna deklaracja środków pieniężnych
Redaktor naczelna, od ponad 20 lat pracuje w mediach. Była redaktor naczelna Polityki Zdrowotnej, redaktor m.in. w Rzeczpospolitej, Dzienniku Gazecie Prawnej. Laureatka branżowych nagród dla dziennikarzy i mediów medycznych, a także Polskiej Izby Ubezpieczeń oraz Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. Kontakt: aleksandra.kurowska@cowzdrowiu.pl
//