Autor : Agata Szczepańska
2024-09-02 13:09
Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II wzmacnia swój wydział medyczny. Prorektorem odpowiedzialnym za prowadzone badania i nadzorującym Collegium Medicum został prof. Maciej Banach.
Od 1 września na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim już oficjalnie funkcjonuje Collegium Medicum. Decyzję o jego powołaniu rektor ks. prof. Mirosław Kalinowski podjął 30 lipca. - Głównymi celami powołania Collegium Medicum jest usystematyzowanie relacji pomiędzy naukami medycznymi i biotechnologicznymi, tworzenie nowych kierunków studiów w tych obszarach oraz rozwój badań. Jest to realizacja strategii rozwoju KUL, który pełni już rolę również uczelni medycznej – czytamy w komunikacie uniwersytetu.
Przypominamy: Prof. M. Banach: Za dużo jest przypadkowości w systemie zdrowia
W poniedziałek (2 września) ks. prof. Mirosław Kalinowski, rektor KUL, powołał prof. Macieja Banacha na stanowisko prorektora ds. Collegium Medicum. Za rozwój klinicystyki odpowiada prof. Michał Zembala, powołany w lipcu.
Nowy prorektor będzie nadzorował prowadzone na CM KUL badania, w tym badania kliniczne.
- Powołanie prof. Macieja Banacha do grona rektorskiego to budowanie potencjału naszego Collegium Medicum. Chcemy poszerzyć prowadzone badania o kolejne pola związane z medycyną i biotechnologią oraz bardziej wykorzystywać nowoczesne technologie, w tym sztuczną inteligencję – mówi ks. prof. Mirosław Kalinowski.
Jak podkreśla uczelnia, prof. dr hab. n. med. Maciej Banach jest członkiem kilkunastu międzynarodowych towarzystw naukowych, posiada ponad 1500 publikacji w najważniejszych czasopismach naukowych. Znajduje się w 1 proc. najczęściej cytowanych naukowców na świecie i jest na czwartym miejscu najczęściej cytowanych osób w Polsce w obszarze medycyny na podstawie rankingu Research.com. Według Expertscape znajduje się w grupie pięciu najbardziej utytułowanych ekspertów na świecie w lipidologii i kardiologii prewencyjnej.
Przypominamy: Prof. M. Banach: Kardiologia powinna być priorytetem ministra zdrowia
- Na KUL mamy olbrzymi potencjał w dostępnym sprzęcie laboratoryjnym, ale przede wszystkim w ludziach, pracownikach naukowych. Już dziś realizowany jest tu szereg projektów z pogranicza medycyny i biotechnologii. Zamierzam ten potencjał rozwijać, jak i rozwijać wachlarz realizowanych projektów badawczych – zapowiada Maciej Banach.
Nowy prorektor to nie pierwszy naukowiec z obszaru medycyny w gronie rektorskim KUL. 2 lipca br. prorektorem ds. klinicystyki został prof. Michał Zembala, kardiochirurg i transplantolog. Swoją funkcję pełni od 1 września.
- Pod kierunkiem prorektora prof. Michała Zembali będziemy systematycznie budować nasze zaplecze kliniczne. Cele postawione przed Collegium Medicum i samą medycyną na KUL są naprawdę niezwykle ambitne – podsumowuje ks. prof. Kalinowski.
KUL już od kilku lat prowadzi studia w zakresie pielęgniarstwa i położnictwa oraz biotechnologii, a od października ubiegłego roku funkcjonuje kierunek lekarski w ramach Wydziału Medycznego. Od początku cieszy się on ogromnym zainteresowaniem – choć nie jest to jedyna uczelnia w tym mieście kształcąca przyszłych lekarzy (w Lublinie działa uniwersytet medyczny).
Przypominamy: Progi punktowe na medycynę: rekrutacja na półmetku
Na kierunek lekarski na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim w ostatnim naborze zarejestrowało się 814 osób, co w przeliczeniu dało 13,57 kandydata na miejsce (limit wynosił 60 miejsc). - W ubiegłym roku liczba osób chętnych na jedno miejsce na kierunku lekarskim wynosiła 25. Jednak tempo potwierdzania chęci podjęcia studiów było zdecydowanie mniejsze niż w obecnym roku – informował na początku sierpnia rzecznik uczelni Wojciech Andrusiewicz.
Fot. KUL
Polecamy także:
Progi punktowe na medycynę po pierwszym etapie rekrutacji
Limity na studia lekarskie: są miejsca dla nowych uczelni
Zastępczyni redaktor naczelnej; specjalizuje się w tematach związanych z prawem medycznym i procesem legislacyjnym, szczególnie zainteresowana psychiatrią. Wcześniej dziennikarka i redaktorka w Dzienniku Gazecie Prawnej oraz Polskiej Agencji Prasowej. Kontakt: agata.szczepanska@cowzdrowiu.pl
//