Autor : Marta Markiewicz
2022-09-10 22:45
W Światowym Dniu Zapobiegania Samobójstwom eksperci przypominają, że samobójstwom można zapobiegać. Wiele osób, które decydują się na zamach na swoje życie, tkwią w izolacji. Często jednym pytaniem o myśli samobójcze jesteśmy w stanie rzucić osobie z kryzysie "koło ratunkowe" i dać nadzieję na rozwiązanie trudnej sytuacji w sposób inny niż zamach na swoje życie.
Na całym świecie jeden na sto zgonów spowodowanych jest samobójstwem. Z danych Komendy Głównej Policji wynika, że tylko w ubiegłym roku na swoje życie skutecznie targnęło się 5201 osób. Najwięcej skutecznych prób samobójczych popełniły osoby od 30 do 59 roku życia- w sumie w ten sposób zmarły 2804 osoby.
W policyjnych statystykach z 2021 roku jedną z głównych, rozpoznanych powodów popełnienia samobójstwa była choroba psychiczna lub zaburzenia psychiczne (skutecznych 1068 zamachów), nieporozumienia w rodzinie bądź przemoc w rodzinie (241), zawód miłosny (191), złe warunki ekonomiczne m.in. długi (145) czy choroba fizyczna (144) lub pogorszenie lub nagła utrata zdrowia (144).
Wśród dzieci i młodzieży (do 18 roku życia) na zamach na swoje życie starało się przeprowadzić 1496 osób, niestety skutecznie samobójstwo popełniło 127 młodych osób.
Jak wskazują autorzy raportu "Zachowania samobójcze wśród dzieci i młodzieży. Raport za lata 2012-2021" w Polsce więcej osób ginie w wyniku samobójstw, niż w wypadkach samochodowych.
- Co 10 lat z mapy naszego kraju znika jedno miasto zbliżonej wielkości do Ełku czy Bełchatowa. Na każdą 28-osobową klasę przypada średnio dwóch uczniów po próbie samobójczej. Każde samobójstwo i próba samobójcza wpływa nawet na 20 osób z najbliższego otoczenia. Żałoba przeżywana w wyniku śmierci samobójczej jest określana jako traumatyczna. Gdy dzieci podejmują próby samobójcze, ich rodzice są przerażeni, bezsilni, często nie wiedzą, gdzie udać się po pomoc. Ta tragedia dotyka także ich rówieśników z klasy, podwórka czy najbliższego otoczenia- podkreślają w swojej publikacji.
Eksperci rozwiewają również wątpliwości dotyczące samobójstw i osób, które się ich podejmują. Wskazują, że zdecydowana większość osób, które maja myśli samobójcze pragną zarówno życia, jak również i śmierci. Dlatego też wysyłając sygnały pozostawiają osobom ze swojego otoczenia możliwość uratowania. Często osoba w kryzysie suicydalnym może nie komunikować swoich planów, warto jednak być wyczulonym na określone symptomy - smutek, obniżenie nastroju, unikanie kontaktów towarzyskich, alienacja, pilne regulowanie własnych spraw, czy też oddawanie cennych przedmiotów.
Jak pomagać osobie w kryzysie samobójczym?
Na stronie platformy edukacyjno-pomocowej „Życie warte jest rozmowy” przygotowanej przez Interdyscyplinarny Zespół Profilaktyki Zachowań Samobójczych pod kierownictwem dr Halszki Witkowskiej przedstawiono krótki poradnik, w którym przedstawiono w jaki sposób pomagać osobom mającym zamiar odebrania sobie życia.
1. Zachowaj spokój i łagodność wypowiedzi podczas inicjowania kontaktu.
2. Zaproś osobę w kryzysie samobójczym do rozmowy, pytając:
„Jak mogę Ci pomóc?”,
„Co sprawi, że poczujesz się lepiej?”,
„Co dotychczas pomagało Ci w pokonywaniu trudności?”.
3. Wysłuchaj bez osądzania, okaż zrozumienie.
4. Zaproponuj wsparcie, czas, uwagę.
5. Pomóż w rozproszeniu negatywnych myśli, np. zaproponuj wspólny spacer, wyjście do kina, na zakupy, na siłownię, przejażdżkę rowerem itp.
6. Pomóż w szukaniu różnych możliwości wyjścia z kryzysu, np. zaproponuj skorzystanie z wizyty u specjalisty – psychologa, psychoterapeuty, pedagoga, psychiatry.
7. Pomóż zmniejszyć lęk i zwiększyć poczucie bezpieczeństwa, np. towarzysząc podczas wizyty u specjalisty.
8. Pomóż zaplanować małe, ale wykonalne w danej chwili kroki.
9. Jeśli nie wiesz, co robić i jak pomóc, zadzwoń pod numery telefonów pomocowych (zakładka: Bezpłatne miejsca pomocowe na stronie projektu https://zwjr.pl/bezplatne-miejsca-pomocowe) i skonsultuj swoje działania ze specjalistami.
10. W przypadku zagrożenia życia zadzwoń pod numer 112!
Polecamy również:
Psychiatrzy dziecięcy złożyli wypowiedzenia. Oddział do zamknięcia?
//