Autor : Aleksandra Kurowska
2024-12-09 16:37
Ile może wynieść renta wdowia? Jak złożyć wniosek o rentę wdowią? Kto może dostać podwyższone świadczenia z ZUS po śmierci małżonka? Jak sprawdzić, czy dostaniesz rentę wdowią?
W 2024 r. wdowy i wdowcy mogą pobierać jedno świadczenie. Wyższe lub wybrane z dwóch dostępnych opcji: rentę rodzinną lub własne świadczenie, jak np. emerytura, renta z tytułu niezdolności do pracy czy emerytura rolnicza.
W 2025 r. będą mogli wybrać, czy otrzymywać pełną rentę rodzinną i 15 proc. własnego świadczenia czy odwrotnie.
Od 1 stycznia 2027 r. drugie świadczenie będzie zwiększone z 15 do 25 proc
Wdowa lub wdowiec może zacząć w 2025 r. otrzymywać tzw. rentę wdowią. To dodatkowe świadczenie do pobieranej już emerytury. Jest ona korzystniejsza od przyznawanej obecnie przez ZUS renty rodzinnej.
Renta wdowia nie będzie odrębnym, nowym świadczeniem, bo chodzi o uzupełnienie już pobieranego.
Sama wypłata świadczeń rozpocznie się jednak dopiero od 1 lipca 2025 r.
W 2025 r. będzie można wybrać, czy otrzymywać pełną rentę rodzinną i 15 proc. własnego świadczenia lub odwrotnie. Od 1 stycznia 2027 r. drugie świadczenie będzie zwiększone z 15 do 25 proc.
Czy można rentę rodzinną zamienić na rentę wdowią? Będzie kilka miesięcy by ustalić szczegóły dla każdej wdowy i wdowca.
Wybór będą mieli też uprawnieni do zasiłku lub świadczenia przedemerytalnego, emerytury pomostowej, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego czy renty szkoleniowej.
Jak wybrać najlepszą opcję, by świadczenie było wysokie? ZUS deklaruje, że pomoże wybrać najkorzystniejszy wariant.
Dostępna jest już ankieta ZUS, która pomaga ustalić zainteresowanej osobie, czy ma prawo do tzw. renty wdowiej. W ankiecie trzeba odpowiedzieć na 7 pytań, by ustalić, czy będzie można pobierać łączone świadczenia: własną emeryturę/rentę i rentę rodzinną po zmarłym małżonku.
Ankieta ZUS dla wdów i wdowców dostępna jest tutaj
Renta wdowia w pierwszym okresie wypłacania nowej formy świadczenia (od 1 lipca 2025 r. do 31 grudnia 2026 r.) będzie dawać wdowie lub wdowcowi 15 proc. świadczenia emerytalno-rentowego po zmarłym małżonku. Albo 15 proc. własnego świadczenia jeżeli wdowa lub wdowiec przejmie świadczenie zmarłego małżonka jako swoje główne (emeryturę albo rentę). Czyli w dużym uproszczeniu będzie to 115 proc. świadczenia - 100 proc. jednej osoby i 15 proc. drugiej.
Suma obu świadczeń (żyjącej osoby i pobieranego po zmarłej) nie może być wyższa niż trzykrotność minimalnej emerytury. To górny limit. Obecnie trzykrotność wynosi 5342,88 zł brutto, a w przyszłym roku wzrośnie wraz ze wzrostem emerytur.
Wdowiec i wdowa muszą też spełnić warunki takie jak:
1) osiągnięcie wieku emerytalnego wynikającego z ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych; to co najmniej 60 lat (jeśli jesteś kobietą) i 65 lat (jeśli jesteś mężczyzną);
2) pozostawanie we wspólności małżeńskiej do dnia śmierci małżonka;
3) nabycie prawa do renty rodzinnej po zmarłym małżonku nie wcześniej niż 5 lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego określonego w ustawie o emeryturach i rentach z FUS. To oznacza nie wcześniej niż w dniu ukończenia 55 lat (jeśli jesteś kobietą) lub 60 lat (jeśli jesteś mężczyzną),
Renta wdowia ma uzupełniać budżet domowy osoby, która po śmierci małżonka została sama.
Renta wdowia, czyli wypłata wyższego świadczenia, zostanie dlatego zabrana z dniem poprzedzającym dzień zawarcia nowego związku małżeńskiego przez osobę uprawnioną.
Wnioski o "rentę wdowią" będzie można składać od 1 stycznia 2025 r.
Renta wdowia będzie wypłacana od 1 lipca 2025 r.
Prawo do świadczenia ZUS przyzna od miesiąca, w którym wpłynie wniosek, jednak nie wcześniej niż od 1 lipca 2025 roku.
Wdowa lub wdowiec powinni upewnić się, że mają ustalone prawo do renty rodzinnej. Jeśli nie, należy w ZUS złożyć wniosek o ustalenie renty rodzinnej. Jak to załatwić, można przeczytać na stronie ZUS tutaj
W drugim kroku należy złożyć Wniosek o ustalenie zbiegu świadczeń z rentą rodzinną (ERWD). Będzie on dostępny w placówkach ZUS i na PUE lub eZUS od 1 stycznia 2025 r.
Połączone świadczenia będą wypłacane 1 lipca 2025 r., aby otrzymać je w tym terminie należy złożyć wniosek do 31 lipca 2025 r.
Osoby, które mają prawo do renty rodzinnej i do własnego świadczenia, nie muszą dołączać żadnych dokumentów do wniosku o połączenie świadczeń z rentą rodzinną.
Jeśli jesteś wdową lub wdowcem i masz:
prawo do renty rodzinnej oraz
jednocześnie prawo do emerytury i do renty z tytułu niezdolności do pracy w związku z wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową,
ZUS może wypłacać Ci:
100 proc. renty rodzinnej, 15 proc. emerytury i połowę renty z tytułu niezdolności do pracy z ubezpieczenia wypadkowego albo
100 proc. emerytury, 15 proc. renty rodzinnej i połowę renty z tytułu niezdolności do pracy z ubezpieczenia wypadkowego, albo
100 proc. renty z tytułu niezdolności do pracy z ubezpieczenia wypadkowego, 15 proc. renty rodzinnej i 50 proc. emerytury.
Zasady te dotyczą też inwalidów wojennych i ich rodzin.
Polecamy także:
Afera wokół lekarza Łukasz Grabarczyka. Oświadczenie adwokata
Fundusz Kompensacyjny. Zyskują pacjent, system i budżet. A kto traci?
Świadczenia: nowe limity zarabiania dla emerytów od grudnia 2024
Redaktor naczelna, od ponad 20 lat pracuje w mediach. Była redaktor naczelna Polityki Zdrowotnej, redaktor m.in. w Rzeczpospolitej, Dzienniku Gazecie Prawnej. Laureatka branżowych nagród dla dziennikarzy i mediów medycznych, a także Polskiej Izby Ubezpieczeń oraz Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. Kontakt: aleksandra.kurowska@cowzdrowiu.pl