Autor : Anna Jackowska
2023-03-17 10:51
Firma Sanofi ogłosiła 16 marca, że obniży cenę katalogową Lantus (insuliny glargine do wstrzykiwań) 100 jednostek/ml, najczęściej przepisywanej insuliny w USA, o 78 proc. Firma ustali również limit ceny 35 dolarów za miesięczną dawkę Lantus dla wszystkich pacjentów z ubezpieczeniem komercyjnym, podkreślając swoje wieloletnie zaangażowanie w oferowanie przystępnego cenowo dostępu do leków.
Działania te wejdą w życie 1 stycznia 2024 r. Sanofi obniży również cenę katalogową swojej krótko działającej Apidry (wstrzyknięcie insuliny glulizynowej) 100 jednostek/ml o 70 proc.
- Uważamy, że nikt nie powinien mieć problemów z opłaceniem insuliny i jesteśmy dumni z naszych ciągłych działań na rzecz poprawy dostępu i przystępności cenowej dla milionów pacjentów przez wiele lat. (...) Nasza decyzja o obniżeniu cen katalogowych naszej insuliny ołowiowej musi być połączona z bardziej gruntowną zmianą całego systemu, aby faktycznie przynieść oszczędności pacjentom w aptece - podkreśla Olivier Bogillot kierownik US General Medicines, Sanofi.
Także Eli Lilly oraz Novo Nordisk ogłosiły zmiany w sposobie wyceny insuliny w tym miesiącu. Trzej producenci leków stanowią około 90 proc. rynku insuliny w USA.
Aby zapewnić pacjentom dostęp i przystępność cenową w zależności od sytuacji, np. od ubezpieczenia, pakiet programów firmy Sanofi obejmuje:
100 proc. osób ubezpieczonych komercyjnie kwalifikuje się do programów współpłacenia firmy Sanofi, niezależnie od dochodu lub planu ubezpieczenia;
100 proc. osób nieubezpieczonych kwalifikuje się do programu oszczędnościowego Insulins Valyou - niezależnie od poziomu dochodów - umożliwiającego im zakup jednej lub wielu insulin firmy Sanofi w cenie 35 dolarów na 30 dni. Oferta gotówkowa Soliqua (insulina glargine i lixisenatide) 100 jednostek/ml i 33 mcg/ml pozwala również osobom nieubezpieczonym zapłacić 99 dolarów za 30-dniowy zapas leku;
bezpłatne leki kwalifikującym się pacjentom o niskich i średnich dochodach w ramach programu Sanofi Patient Connection. Niektóre osoby, które znalazły się w nieoczekiwanych trudnościach finansowych, mogą kwalifikować się do jednorazowej, natychmiastowej dostawy leku firmy Sanofi na cały miesiąc w oczekiwaniu na rozpatrzenie wniosku.
Ponadto począwszy od 2023 r. insuliny Sanofi i Soliqua są objęte ustawą o redukcji inflacji.
Więcej: Będą "kary inflacyjne" dla producentów najdroższych leków
Ustawa zapewnia miesięczny koszt do 35 dolarów za insulinę seniorom, którzy mają ubezpieczenie w ramach części D Medicare (przy czym przed wejściem w życie ustawy o redukcji inflacji firma Sanofi dobrowolnie zapewniała taką cenę w tej grupie wiekowej z tym ubezpieczeniem).
Polecamy także:
Nowe możliwości leczenia chorych na cukrzycę wydłużają życie (wideo)
Marcowa lista leków refundowanych liczy 1760 stron. Co się zmienia?