Autor : Aleksandra Kurowska
2024-10-31 14:50
40 tys. świadczeń tygodniowo więcej i ścieżka dojścia do maksymalnie 18 tygodni czekania w kolejce na wizytę od otrzymania skierowania - zapowiada brytyjski rząd. Na odpowiednik polskiego NHS przeznaczy dodatkowe 25,7 mld funtów w tym i przyszłym roku.
1,5 mld funtów na budowę nowoczesnych centrów chirurgicznych, 600 mln funtów na wsparcie opieki społecznej, 70 mln funtów na nowoczesne urządzenia do radioterapii, 26 mln funtów na otwarcie nowych centrów kryzysowych zdrowia psychicznego – takie wydatki planuje rząd Wielkiej Brytanii na sektor zdrowia i opieki społecznej w nadchodzących latach. Chociaż liczby robią imponujące wrażenie, angielscy eksperci apelują o dalsze inwestycje, które będą uwzględniały nie tylko infrastrukturę, ale i bieżące koszty pracy oraz wsparcie dla personelu, który przez ostatnie lata był nadmiernie przeciążony.
W ramach jesiennego budżetu na rok 2024, rząd przeznaczył na odpowiednik polskiego NFZ, dodatkowe 25,7 mld funtów w tym i przyszłym roku. Od lipca zainwestował już dodatkowe 1,8 mld funtów, aby wesprzeć ten proces.
Jak podkreślono na stronie gov.uk, jest to największy wzrost wydatków NHS (National Health Service) od 2010 roku, (z wyłączaniem lat COVID-19).
Najnowsze dane pokazują, że kolejki dotyczą 7,64 mln świadczeń, przy czym przed samą pandemią było ich nieco ponad 4 mln. Dane te opublikowało BBC.
Rachel Reeves, kanclerz skarbu Wielkiej Brytanii ostatnio zapowiedziała, że zostanie zwiększony budżet w sektorze opieki zdrowotnej i społecznej. Dodatkowe fundusze mają na celu wsparcie NHS w realizacji dodatkowych 40 tys. planowanych wizyt tygodniowo. Chodzi o to, żeby skrócić czas oczekiwania dla pacjentów, tak aby kolejki nie były dłuższe niż 18 tygodni od momentu skierowania na leczenie do jego rozpoczęcia.
Jak możemy przeczytać na stronie BBC News, kanclerz powiedziała, że NHS jest "siłą napędową Wielkiej Brytanii" i dlatego "kładzie kres zaniedbaniom i niedoinwestowaniu, które obserwuje od ponad dekady". Co ciekawe, Wes Streeting będący aktualnie ministrem zdrowia i opieki społecznej w Wielkiej Brytanii wskazał, że nowe fundusze będą przeznaczone na zakup skanerów diagnostycznych z technologia opartą na sztucznej inteligencji. Dzięki temu do diagnozowania chorób będzie potrzebna mniejsza liczba personelu co powinno pomóc usprawnić szybkość działania NHS i zmniejszyć kolejki, w których czekają pacjenci.
Jak ogłoszono 30 października 2024 roku, nowy budżet będzie obejmować:
· Rozwój technologii oraz infrastruktury –– 1,5 mld funtów na budowę nowych centrów chirurgicznych w których znajdować się będą skanery diagnostyczne z rewolucyjną technologia wykorzystującą sztuczna inteligencję, a także 26 milionów funtów na otwarcie nowych centrów kryzysowych zdrowia psychicznego
· Inwestycję w radioterapię – 70 mln funtów na nowe urządzenia do radioterapii
· Inwestycję w opiekę społeczną – 600 mln funtów na wsparcie opieki społecznej w lokalnych samorządach
Angielscy eksperci ds. zdrowia oraz przedstawiciele sektora społecznego, choć z zadowoleniem przyjęli dodatkowe finansowanie, apelują o dalsze inwestycje, które będą uwzględniały nie tylko infrastrukturę, ale i bieżące koszty pracy oraz wsparcie dla personelu, który odczuwa przeciążenie i nie ma wystarczających zasobów do skutecznego działania.
Co ciekawe, rząd Wielkiej Brytanii zapowiedział również, że wiosną 2025 roku zostanie opublikowany nowy plan zdrowotny NHS, który określi jego długoterminową wizję naprawy. Ma on na celu odbudowanie służby zdrowia oraz poprawę jej funkcjonowania. Jest to niezwykle istotne ze względu na konieczność sprostania wyzwaniom wynikającym z rosnącej oraz starzejącej się populacji, a także ze względu na zaniedbania, które pojawiły się w tym obszarze na przestrzeni ostatnich lat.
Przeczytaj też:
Samorządy mają problem, MF chce złagodzić przepisy o zadłużaniu
Od 1 listopada wakacje składkowe w ZUS. Co z refundacją z PFRON?
Reforma szpitali: 1 na 3 uwagi uwzględniona. Nowe kryterium porodów
Redaktor naczelna, od ponad 20 lat pracuje w mediach. Była redaktor naczelna Polityki Zdrowotnej, redaktor m.in. w Rzeczpospolitej, Dzienniku Gazecie Prawnej. Laureatka branżowych nagród dla dziennikarzy i mediów medycznych, a także Polskiej Izby Ubezpieczeń oraz Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. Kontakt: aleksandra.kurowska@cowzdrowiu.pl
//