Autor : Agata Szczepańska
2024-09-04 10:04
Rusza program szczepień przeciwko HPV w szkołach dla dzieci w wieku 9-14 lat. Jest on dobrowolny – szkoły same decydują, czy do niego przystąpić, a decyzja o zaszczepieniu dziecka należy do rodziców. Warto jednak się na to zdecydować, bo to szczepionka, która chroni przed rakiem, to inwestycja w zdrowie dziecka – przekonywały ministry edukacji i zdrowia - Barbara Nowacka i Izabela Leszczyna.
W środę, 4 września, czyli w trzecim dniu nowego roku szkolnego, szefowe MEN i MZ wystąpiły na konferencji zorganizowanej w jednej z warszawskich szkół. Jak podkreślały, początek września jest w tym kontekście szczególnie istotny – u progu nowego roku szkolnego organizowane są bowiem zebrania z rodzicami, które mogą być dobrą okazją do informowania o programie i zachęcania do szczepień.
Program finansowany jest przez resort zdrowia, a wspierany przez resort edukacji. Pozwoli on, by w szkołach realizowane były szczepienia przeciwko HPV. Szkoła jest tu jednak podmiotem wspierającym, ułatwiającym rodzicom zaszczepienie dziecka, a decyzja w tej sprawie należy do nich.
Przypominamy: Szczepienia przeciw HPV – jak MZ chce zwiększyć zainteresowanie?
Aby przystąpić do programu, szkoła powinna skontaktować się z przychodnią podstawowej opieki zdrowotnej, z którą już współpracuje. Jeśli nie będzie wiedziała, do której poradni się zgłosić, pomoże jej lokalny sanepid.
- Wystarczy kontakt z lekarzem rodzinnym, który pracuje w takim POZ, i umówienie się na konkretną datę – mówiła Izabela Leszczyna.
- Do lekarzy rodzinnych apeluję: zaangażujmy się wspólnie, podarujmy zdrowie naszym dzieciom – dodała.
Agnieszka Mastalerz-Migas, konsultantka krajowa w dziedzinie medycyny rodzinnej, zapewniła, że placówki POZ „staną na wysokości zadania”. – Zapewnimy pełne wsparcie informacyjne i edukacyjne, żeby pokazać, jakie zmiany wprowadza to „nowe otwarcie” programu szczepień przeciwko HPV. Zwiększy się dostępność do szczepień, bo nadal będą one możliwe w POZ, a dodatkowo będą one dostępne poprzez akcję w szkołach – wskazała.
Przypominamy: Warto, by lekarze rodzinni inicjowali rozmowy o szczepieniach (wideo)
- Nie budujemy nowego systemu, będziemy je realizować w oparciu o placówki POZ, współpracujące ze szkołami, a każda z nich jest przygotowana do szczepień. Tutaj nie wymyślamy koła na nowa, tylko bazujemy na profesjonalistach, którzy te szczepienia realizują na co dzień. To jest kwestia wygody rodziców, dzięki czemu nie będą musieli szukać terminów w swojej placówce POZ, tylko będą mogli skorzystać ze szczepienia w szkole – dodała.
Zainteresowanie szkół programem jest duże. - Wraz z ministrą zdrowia wystosowałyśmy list do dyrektorek i dyrektorów szkół, z prośbą o włączenie się w wielką akcje szczepień przeciw HPV. Apelujemy także do rodziców, by zapisywali swoje dzieci na bezpłatne i bezpieczne szczepienia, które będą się odbywać w szkołach - mówiła Barbara Nowacka.
Jak dodała, dzień wcześniej odbył się webinar, w którym wzięło udział 2,4 tys. szkół.
Zaapelowała do dyrektorów by dołączali do programu, do nauczycieli, by na zebraniach mówili o programie, a do rodziców, by zdecydowali się na udział w nim i zaszczepienie dzieci. - To ważna akcja zdrowotna i edukacyjna. Ratujemy przed rakiem - podkreśliła ministra edukacji.
Izabela Leszczyna podziękowała Barbarze Nowackiej oraz dyrektorom szkół za otwartość wobec projektu wprowadzenia szczepień do szkół.
Anna Oskroba, dyrektorka szkoły, w której odbyła się konferencja, powiedziała, że szkoły otrzymały od MZ i MEN bardzo dobrze przygotowany pakiet materiałów, który pozwoli na realizowanie tego programu. - Wrzesień to bardzo dobry moment na jego rozpoczęcie, bo zapraszamy rodziców do szkół – dodała.
Izabela Leszczyna poinformowała, że na stronach jej resortu, a także na stronie szczepienia.info dostępne są rzetelne informacje na temat szczepień przeciwko HPV. Można je także uzyskać na infolinii pod numerem 800 100 101.
- Już od połowy sierpnia komunikujemy się ze szkołami: wysłaliśmy pakiet informacyjny, o programie i informację, jak wziąć w nim udział. Dziękuję organizacjom pacjenckim i NGO-som za zaangażowanie w edukację i promowanie tego programu – powiedziała ministra zdrowia.
Przypominamy: Szczepienia przeciwko HPV: mamy 16 proc., chcemy mieć 60 proc.
Izabela Leszczyna przypomniała, że program realizowany jest od zeszłego roku, ale poziom zaszczepienia jest niski.
- Dotąd zaszczepionych zostało 183 tys. dzieci, w sumie wydaliśmy 260 tys. dawek (podawane są dwie dawki), więc zaszczepiliśmy ok. 20 proc. dzieci uprawnionych do udziału w programie. A chcielibyśmy zaszczepić wszystkie dzieci – powiedziała Izabela Leszczyna.
W tym roku program szczepień został rozszerzony - obejmuje dzieci w wieku 9-14 lat.
- W przyszłym roku chcielibyśmy ten program rozszerzyć i obejmować kolejne roczniki – poinformowała ministra zdrowia.
- Mam nadzieję, że gdy spotkamy się za rok, będziemy mogli powiedzieć, że odsetek zaszczepionych dzieci jest wyższy – dodała Agnieszka Mastalerz Migas.
Program bezpłatnych szczepień przeciw HPV dla dziewcząt i chłopców w wieku 12-13 lat został uruchomiony przez Ministerstwo Zdrowia 1 czerwca 2023 r. Od września zeszłego roku 2-walentna szczepionka przeciw HPV jest dostępna dla wszystkich dzieci od 9 do 18 lat, znajduje się bowiem na liście bezpłatnych leków dla dzieci i młodzieży.
W programie szczepień dostępne są dwa rodzaje szczepionki: 2-walentna oraz 9-walentna.
Szczepionka 2-walentna (nazwa handlowa Cervarix) jest skierowana przeciw typom HPV-16 i HPV-18. Szczepionka jest przeznaczona do profilaktyki zmian przednowotworowych narządów płciowych i odbytu (szyjki macicy, sromu, pochwy, odbytu) oraz raka szyjki macicy i raka odbytu związanych przyczynowo z określonymi onkogennymi typami HPV.
- Obie szczepionki są dostępne, każda szkoła, która się zgłosi, te szczepionki dostanie – podkreśliła ministra zdrowia.
Więcej na temat szczepień przeciwko HPV:
Zastępczyni redaktor naczelnej; specjalizuje się w tematach związanych z prawem medycznym i procesem legislacyjnym, szczególnie zainteresowana psychiatrią. Wcześniej dziennikarka i redaktorka w Dzienniku Gazecie Prawnej oraz Polskiej Agencji Prasowej. Kontakt: agata.szczepanska@cowzdrowiu.pl
//