Autor : Radosław Chrzanowski
2024-08-09 10:30
Co dalej z reformą psychiatrii? Rzecznik Praw Obywatelskich ma obawy, bo nie ma prac nad aktami prawnymi, a pilotaż opieki środowiskowej wygaśnie na kilka miesięcy. Opóźnianie decyzji i wydawania aktów prawnych w ochronie zdrowia to już tradycja, przykładem jest choćby Plan dla Chorób Rzadkich czy przepisy związane z corocznymi podwyżkami płac. Podobnie jest z pilotażami - czasem łatwiej jest je przedłużać z roku na rok niż przyjąć docelowe rozwiązania.
Z końcem tego roku, czyli 31 grudnia, ma się zakończyć pilotaż działania centrów zdrowia psychicznego. Ministerstwo Zdrowia zapowiadało od 1 lipca 2025 r., model środowiskowej opieki psychiatrycznej, który miał być wdrożony w całym kraju.
RPO zwraca uwagę, że do dziś nie opracowano kluczowych aktów prawnych, które umożliwiłyby pełne wdrożenie tego modelu. Wysłał w tej sprawie pismo do minister Izabeli Leszczyny.
Rzecznik chce poznać harmonogram prac i listę planowanych działań w zakresie wdrożenia środowiskowego modelu opieki psychiatrycznej. Pyta też, czy MZ rozważa powołanie zespołu ds. reformy psychiatrycznej osób dorosłych. Zespół ten wspierałby centra zdrowia psychicznego w miejsce zlikwidowanego Biura ds. Pilotażu.
Marcin Wiącek zwrócił uwagę, że brakujące akty prawne to nie tylko kwestia rozporządzeń, które można przygotować i podpisać relatywnie szybko. Potrzebne jest szczególnie uchwalenie nowelizacji ustawy o ochronie zdrowia psychicznego oraz rozporządzenia określającego standard organizacyjny dla centrów zdrowia psychicznego. A zmiana ustawy wymaga zaangażowania parlamentu i prezydenta. To zaś wymaga więcej czasu.
Rzecznik Praw Obywatelskich nawiązał w swoim piśmie do listu, który do Minister Zdrowia skierowali dr Marek Balicki oraz prof. dr hab. Andrzej Cechnicki. Obaj eksperci, wyrazili swoje obawy dotyczące realizacji Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego oraz reformy opieki psychiatrycznej dla dorosłych. RPO zaznaczył, że potwierdza to również jego własne obawy dotyczące prac nad potrzebnymi zmianami prawnymi.
Wspomniany przez Marcina Więcka zespół, miałby wspierać centra zdrowia psychicznego w ich działalności, zastępując zlikwidowane Biuro ds. Pilotażu. Zdaniem RPO taki zespół mógłby odegrać kluczową rolę w zapewnieniu sukcesu reformy psychiatrycznej w Polsce.
Czytaj również:
Psychiatria dziecięca: co ze szkołą w oddziale dziennym?
Psychiatria: pilotaż przedłużony o kolejne pół roku. Do kiedy potrwa?
Psychiatria: oddziały dzienne dla dzieci także bez szkoły
Kongres Zdrowia Psychicznego: wszyscy jesteśmy sobie potrzebni
//