Autor : Aleksandra Kurowska
2024-11-05 11:49
Resort zdrowia kończy prace nad nowelizacją ustawy refundacyjnej. Mateusz Oczkowski, wiceszef Departamentu Polityki Lekowej poinformował, że opis projekt w zeszłym tygodniu wysłano do wykazu prac legislacyjnych rządu. Mówił też o analizie wielokryterialnej dla leków sierocych. Zapisy o chorobach rzadkich w ustawie będą tylko na dwie strony. Reszta w rozporządzeniach i wytycznych AOTMiT.
Mateusz Oczkowski, zastępca Dyrektora, Departament Polityki Lekowej i Farmacji w Ministerstwo Zdrowia mówił dziś w Sejmie o tym, na jakim etapie są prace nad nowelizacją ustawy refundacyjnej. Kiedyś nazywaną ją SzNUR - bo w nazwie było na początku słowo "szybka", ale z kolejnymi miesiącami chyba z tego przydomka można już zrezygnować.
Oczkowski informował, że prace nad nowelizacją już się kończą. Wkrótce powinniśmy poznać projekt, zwłaszcza, że zgłoszenie do wykazu prac legislacyjnych rządu zostało już wysłane. Trzeba dodać, że w wykazie na stronach KPRM jeszcze go nie ma.
Jeśli chodzi o choroby rzadkie "zapisy w zakresie ustawy będą szczątkowe, bo one nie wymagają takich zmian w ustawie. To tylko drobne elementy, dosłownie na 2 strony" mówił wiceszef DPL. Temat ten poruszono, ponieważ Oczkowski był dziś na posiedzeniu Parlamentarnego Zespołu ds. Chorób Rzadkich.
Ważne kwestie związane z oceną leków stosowanych w chorobach rzadkich mają być w rozporządzeniu. Oczkowski wyjaśniał, że dzięki temu będzie większa elastyczność ewentualnych zmian. Dodał też, że każda zmiana ustawy jest trudna i zwykle spotyka się z oporem. - Rozporządzenia są łatwiejsze i w takim kierunku chcemy pójść - mówił. Poinformował, że Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji przygotowuje dodatkowo wytyczne dotyczące analizy wielokryterialnej leków starających się o publiczne finansowanie. - Myślę, że już w połowie listopada będziemy gotowi do zaprezentowania tych dokumentów - mówił o ustawie, rozporządzeniu i wytycznych. Dzięki temu m.in. parlamentarzyści pracując nad ustawą będą znać szerszy kontekst.
Polecamy także:
Co się dzieje z Radą ds. chorób rzadkich?
Apel PTND o wprowadzenie badania przesiewowego. Jakiego?
„Leki zmieniły wszystko. Całe moje życie”
Choroby rzadkie: finansowanie leków i wyrobów medycznych (debata)
Redaktor naczelna, od ponad 20 lat pracuje w mediach. Była redaktor naczelna Polityki Zdrowotnej, redaktor m.in. w Rzeczpospolitej, Dzienniku Gazecie Prawnej. Laureatka branżowych nagród dla dziennikarzy i mediów medycznych, a także Polskiej Izby Ubezpieczeń oraz Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. Kontakt: aleksandra.kurowska@cowzdrowiu.pl
//