Autor : Agata Szczepańska
2023-12-01 16:04
Ratownicy medyczni będą mogli pobierać materiał z górnych dróg oddechowych pacjenta oraz przeprowadzać testy antygenowe na obecność wirusów, nie tylko w okresie epidemii. Będą też upoważnieni do wykonywania badania USG według wybranych protokołów mających zastosowanie w medycynie ratunkowej.
Takie między innymi zmiany wprowadzić ma projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie medycznych czynności ratunkowych i świadczeń zdrowotnych innych niż medyczne czynności ratunkowe, które mogą być udzielane przez ratownika medycznego. Skierowany został właśnie do konsultacji, a na zgłaszanie uwag jest siedem dni.
Wprowadzić ma on zmiany w rozporządzeniu z 22 czerwca 2023 r. polegające na rozszerzeniu uprawnień ratowników medycznych w zakresie świadczeń przewidzianych do samodzielnego wykonywania.
Przypominamy: (Nie)rozszerzone kompetencje ratowników: według MZ nie było akceptacji
Zgodnie z projektem ratownicy będą mogli pobierać materiał z górnych dróg oddechowych pacjenta oraz wykonywać testy antygenowe na obecność wirusów, nie tylko – jak dotychczas – w okresie obowiązywania stanu epidemii lub stanu zagrożenia epidemicznego.
- W każdej sytuacji, gdy mamy do czynienia ze wzrostem zachorowań na COVID-19, grypę, infekcję wywołaną RSV lub innymi wirusami, ratownicy medyczni powinni mieć możliwość wykonania szybkich testów antygenowych. To umożliwi im postawienie rozpoznania, przewiezienie pacjenta do właściwego szpitala i przedsięwzięcie niezbędnych czynności mających na celu ochronę przeciwepidemiczną – podkreślają projektodawcy.
Ratownicy mają mieć także możliwość wykonywania badania USG - według wybranych protokołów mających zastosowanie w medycynie ratunkowej, pod warunkiem ukończenia kursu certyfikowanego przez Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego.
Jak uzasadniają projektodawcy, umożliwi to samodzielne ustalenie przez ratowników medycznych stanu zdrowia pacjentów, zdiagnozowanie pacjenta, w tym przykładowo wykrycie krwawienia wewnętrznego, odmy; da też możliwość monitorowania krążenia płucnego i ustalania przyczyn duszności. Ma to istotne znaczenie przy wyborze sposobu postępowania z chorym.
Przypominamy: Ratownictwo: karetki specjalistyczne bez lekarzy jeszcze pół roku
W projektowanej noweli zrezygnowano też z określenia drogi podania produktów leczniczych przewidzianych do samodzielnego podawania przez ratowników medycznych. - Sposób podania leku określa charakterystyka produktu leczniczego – czytamy w uzasadnieniu.
Poza tym projekt rozszerzyć ma katalog leków dopuszczonych do samodzielnego podawania przez ratowników o:
Noradrenalinum – lek stosowany w przywracaniu ciśnienia tętniczego krwi w przypadku ostrego niedociśnienia tętniczego,
Prasugrel (po teletransmisji EKG i konsultacji z lekarzem oceniającym zapis EKG) – lek przeciwpłytkowy nowej generacji podawany w ostrych zespołach wieńcowych jako przygotowanie do angioplastyki,
Tranexamic acid – lek o działaniu przeciwkrwotocznym, niezbędny do leczenia krwotoków spowodowanych uogólnioną lub miejscową fibrynolizą.
Projektowane rozporządzenie ma wejść w życie w terminie 14 dni od ogłoszenia, z wyjątkiem przepisu dotyczącego testów w kierunku wirusów, który ma wejść dzień po ogłoszeniu.
Polecamy także:
Niedokończone ustawy: jednych szkoda, o innych lepiej szybko zapomnieć
Ratownicy medyczni: wciąż więcej pytań o samorząd niż odpowiedzi
Zastępczyni redaktor naczelnej; specjalizuje się w tematach związanych z prawem medycznym i procesem legislacyjnym, szczególnie zainteresowana psychiatrią. Wcześniej dziennikarka i redaktorka w Dzienniku Gazecie Prawnej oraz Polskiej Agencji Prasowej. Kontakt: agata.szczepanska@cowzdrowiu.pl
//