Autor : Anna Gumułka
2023-03-10 15:22
Programy lekowe dla osób z rakiem piersi są w Polsce zgodne z wytycznymi europejskimi, wciąż jednak śmiertelność z powodu tej choroby jest w naszym kraju wyższa – wskazał w piątek podczas Kongresu Wyzwań Zdrowotnych w Katowicach wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski.
Minister zdrowia cenił, że barierą skutecznego leczenia pozostaje profilaktyka – wiele chorych jest diagnozowanych zbyt późno, co przekłada się na gorsze rokowania. – To pokazuje, że organizacja jest czasem ważniejsza, niż farmakoterapia – podkreślił.
Cowzdrowiu - Alivia: w refundacji jest lepiej, ale wiele jeszcze jest do zrobienia
Eksperci uczestniczący w debacie pt. „Onkologia – rak piersi” podkreślali postęp, jaki nastąpił w ostatnich latach w Polsce w dostępie do nowoczesnego leczenia nowotworów piersi w Polsce. Przywoływali jednak niepokojące statystyki.
Ekspert systemu ochrony zdrowia dr Jakub Gierczyński przytoczył najnowsze dane – z marca 2023 r. – dotyczące zgłaszalności na program przesiewowy czyli mammografię. – W Polsce to 36 proc., średnia unijna 66 proc. – powiedział.
Dr hab. Barbara Radecka z Opolskiego Centrum Onkologii im. prof. Tadeusza Koszarowskiego w Opolu zwróciła z kolei uwagę, że choć zgłaszalność na badania przesiewowe pozwalające na wczesne wykrycie nowotworów piersi w ostatnich latach się poprawiła, to widoczne są też różnice regionalne.
– Badania przesiewowe są naprawdę skuteczne, jeśli bierze w nich udział co najmniej 70 proc. populacji. W Polsce w najlepszych okresach zgłaszalności nie przekraczaliśmy 50 proc., a są regiony, gdzie odsetek zgłaszających się na badania to zaledwie trzydzieści - trzydzieści kilka proc. - powiedziała.
Maria Libura kierująca Zakładem Dydaktyki i Symulacji Medycznej Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie postulowała "bardziej proaktywne działanie ze strony systemu zdrowia” w celu zachęcenia kobiet do badań. Przywołała przykład Islandii, gdzie lekarzom podstawowej opieki zdrowotnej pacjentki, które nie wykonały badań, wyświetlają się w systemie na czerwono, ich obowiązkiem jest motywowanie kobiet do badań. Jej zdaniem samobadania piersi w polskich szkołach należałoby uczyć dziewczynki podczas lekcji wychowania fizycznego.
Polecamy także:
Prof. J. Szurkowski: Obrzęki limfatyczne - jak je leczyć?
Cowzdrowiu - Sympozjum Raka Piersi w San Antonio: najnowsze doniesienia
Marcowa lista leków refundowanych liczy 1760 stron. Co się zmienia?
//