Autor : Aleksandra Mroczek
2020-12-09 16:51
W piątek, 11 grudnia 2020 r. startuje portal Radia SoVo (www.radiosovo.pl). Wyjątkowe miejsce w wirtualnym świecie. Pierwszy w Polsce portal internetowego radia przygotowany dla seniorów i osób z niepełnosprawnością intelektualną. Wszystkie audycje i materiały wideo przygotowują osoby z NI oraz seniorzy. Zaangażowania i pomysłów nie brak.
„SoVo – dostępne radio internetowe” to innowacyjny projekt, którego celem jest podniesienie kompetencji cyfrowych osób dorosłych. Projekt oparty jest na uznanej w Europie dobrej praktyce Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną (PSONI). Siłą napędową portalu są dziennikarze-amatorzy. W całej Polsce powstało już 30 Oddziałów Radia SoVo. Jako pierwsze, w październiku pracę rozpoczęło 15 Grup Radiowych osób z niepełnosprawnością intelektualną (m.in. z Nidzicy, Wyszkowa, Tczewa, Jarosławia, Poznania czy Bytomia). Wspierają ich w tym specjaliści z Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną (PSONI). Pierwsze przygotowywane przez Grupy audycje i wideo są już opublikowane w portalu.
Od nowego roku ruszają natomiast Senioralne Grupy Radiowe, wyłonione przez Uniwersytety Trzeciego Wieku w całej Polsce. Do rodziny Radia SoVo dołączą dojrzali dziennikarze m.in. z Kołobrzegu, Gniewa, Giżycka, Sanoka, czy Łodzi. Pierwsze efekty pracy seniorów zobaczymy w lutym 2021 r. Łącznie prace nad portalem prowadzić będzie 140. dziennikarzy.
Radio na fali internetowej
Audycje w portalu są dostępne w formie podcastów, z czasem radia będzie można posłuchać w wybrane dni tygodnia na żywo. Gdy do działania ruszy wszystkie 30 Grup, co miesiąc w portalu pojawi się co najmniej 60 nowych materiałów radiowych i wideo. Tematem przewodnim grudnia jest bezpieczeństwo w sieci. Już teraz w dziale audycji i wideo można znaleźć materiały dotyczące tego, jak radzić sobie z hejtem, łańcuszków szczęścia, czy też konstruowania bezpiecznych haseł. Powstały również nagrania tworzone z myślą o zbliżających się Świętach Bożego Narodzenia.
- Realizujemy nasz projekt w trudnych warunkach panującej pandemii, ale nie gasi to naszego entuzjazmu. Radiowcy sami nagrywają i montują materiały, przygotowują się do tematów robiąc research w sieci. Dopiero wystartowaliśmy, ale wielu audycji nie powstydziłyby się profesjonalne stacje radiowe. Jestem ogromnie dumna z efektów – mówi Magdalena Janczewska, redaktorka naczelna portalu Radia SoVo, kiedyś wieloletnia dziennikarka prasowa, a obecnie prezeska zarządu Fundacji Pro Cultura.
I jak podkreśla, redakcja działa bardzo profesjonalnie: - Mamy kolegia online, podczas których ustalamy tematy i omawiamy pomysły na to, co powinno znaleźć się w ramówce. Słuchacze mogą się spodziewać relacji, sond, informacji, wywiadów z ciekawymi gośćmi, a nawet listy przebojów – dodaje naczelna.
Zdaniem Anny Kwiatkowskiej, koordynatorki projektu ze strony PSONI, która od ponad dziesięciu lat wdraża informatykę do terapii i edukacji osób z NI, portal jest miejscem, gdzie dorosłe osoby z niepełnosprawnością intelektualną mają szansę wypowiedzieć się na tematy ich dotyczące, jest przestrzenią, gdzie można usłyszeć ich głos.
- Portal skierowany jest do wszystkich, ale w projekcie istnieją też grupy słuchaczy. To 30 grup z różnych miejscowości w całej Polsce, którzy aktywne słuchają audycji, komentują, biorą udział w zaproponowanych konkursach czy sondach. Dzięki temu osoby te podnoszą swoje kompetencje cyfrowe. Portal więc jest unikalnym miejscem kontaktu i wymiany informacji między dorosłymi osobami z niepełnosprawnością intelektualną. Myślę, że jest to pierwsza w Polsce, a może i w Europie, taka inicjatywa – tłumaczy Anna Kwiatkowska.
W Polsce brak także portalu radiowego przyjaznego seniorom. - W przyszłym roku, gdy pracę zaczną Senioralne Grupy Radiowe, wtedy to miejsce będzie zapełni się audycjami tworzonymi przez i dla osób dojrzałych. W 2021 roku całej Polsce rozpoczną się także szkolenia dla seniorów, gdzie będziemy podnosić ich kompetencje cyfrowe. Portal będzie w nich bardzo ważnym narzędziem edukacyjnym i jestem przekonany, że liczba dojrzałych jego użytkowników zacznie rosnąć lawinowo – mówi Przemysław Wiśniewski dyrektor Fundacji Zaczyn, partnera merytorycznego projektu.
W portalu można także poczytać
Portal to nie tylko nagrania i audycje na żywo. Już teraz dostępna jest biblioteka tekstów eksperckich przygotowanych przez Fundację Pro Cultura, PSONI oraz Fundację Zaczyn. Artykuły są podzielone na 9 kategorii: wizerunek, kultura, bezpieczeństwo, praca, zakupy i bank, podróże, relacje, wiedza, hobby i czas wolny.
- Baza wiedzy powstała, aby zgromadzić w jednym miejscu informacje i porady dotyczące poruszania się po Internecie. Teksty są dostępne w formacie łatwym do czytania i zrozumienia. Z założenia portal jest dostosowany do potrzeb osób z różnymi niepełnosprawnościami, słabowidzących oraz w starszym wieku – mówi Daria Sowińska Milewska z Fundacji Pro Cultura, która odpowiada w projekcie m.in. za dział Biblioteka.
W tekstach znajdziemy konkretne wskazówki i instrukcje korzystania z aplikacji oraz stron internetowych. Dowiemy się jak zrobić zakupy przez Internet, jak podróżować nie wychodząc z domu, jak organizować wirtualne spotkania i komunikować się z bliskimi. Odwiedzający portal przeczytają też o zasadach bezpieczeństwa w Internecie, ochronie danych i wizerunku. W bibliotece na użytkowników czekają linki do przydatnych zasobów sieci, filmów, książek, artykułów.
Portal prowadzi Fundacja Pro Cultura – lider projektu razem z PSONI oraz Fundacją Zaczyn.
Źródło: Pro Cultura
Czytaj więcej:
RPO apeluje o rozszerzenie testowania osób w placówkach opiekuńczych
3,5 mln osób ma swoje Internetowe Konto Pacjenta
Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów oczami OPS-ów
//