Autor : Agata Szczepańska
2023-12-11 12:07
W expose premiera Mateusza Morawieckiego niewiele było o ochronie zdrowia, choć nie zabrakło deklaracji o dalszym wzroście finansowania i utrzymaniu reform zapoczątkować w poprzednich kadencjach. Jego rząd zamierza doprowadzić do tego, by profilaktyka była oczywistością, a łatwy dostęp do lekarzy i badań standardem.
Mało było o zdrowiu, ale za to sporo o wyzwaniach demograficznych, a to kwestie nierozerwalnie ze sobą związane. Premier Morawiecki mówił więc o polityce senioralnej, inwestycjach, która mają zapewnić łatwiejsze życie zarówno osobom starszym, jak i rodzinom z dziećmi. - Jakość życia i dostępność usług publicznych są miarą cywilizacyjnego postępu – podkreślał.
Polecamy: Dzień dwóch rządów: dziś poznamy nazwisko nowej minister zdrowia?
- Potrzebujemy kontynuowania inwestycji, które sprawią, że profilaktyka zdrowotna będzie oczywistością i będzie rozwijać się w każdym zakątku Polski, a łatwy dostęp do lekarzy i badań będzie po prostu standardem – przekonywał.
Mówił, że w tym celu trzeba m.in. zwiększać przyjęcia na studia lekarskie i podnosić wydatki na ochronę zdrowia – co jego rząd robił w ostatnich latach i zamierza kontynuować. – Wystarczy popatrzeć na trend, który był w czasach naszych rządów – dodał.
Przypomniał, że w swoim „dekalogu polskich spraw” zawarł bon rodzicielski, dla rodzin, które borykają się z problemami prokreacyjnymi. Rodziny same zdecydują, na jaką formę leczenia przeznaczyć środki z tego bonu.
Polecamy: 100 konkretów na 100 dni: pierwszy na stole, co z kolejnymi?
Przypomnijmy, premier Mateusz Morawiecki wygłosił w poniedziałek (11 grudnia) expose, jednak według wszelkiego prawdopodobieństwa nie otrzyma wotum zaufania – tak wynika również z deklaracji przedstawicieli klubów komentujących jego wystąpienie.
Jeśli tak się stanie, jeszcze tego samego dnia sejmowa większość wybierze na szefa rządu własnego kandydata, którym jest Donald Tusk.
Na szefową resortu zdrowia w koalicyjnym rządzie typowana jest Izabela Leszczyna. Zastąpi Ewę Krajewską, która objęła tekę na dwa tygodnie, porzucając stanowisko Głównej Inspektor Farmaceutycznej.
Izabela Leszczyna jest posłanką KO i wiceprzewodniczącą Platformy Obywatelskiej. Dotychczas kojarzona była raczej z finansami (choć z wykształcenia jest polonistką, a z zawodu nauczycielką). W rządzie PO-PSL, w latach 2013-15 była wiceministrem finansów. W Sejmie zasiada od 2007 r. (nieprzerwanie od VI kadencji), w poprzedniej kadencji należała m.in. do Komisji Finansów Publicznych oraz do Podkomisji stałej do spraw instytucji finansowych i nie wykazywała szczególnego zainteresowania ochroną zdrowia.
Fot. Kancelaria Sejmu
Polecamy także:
Czego samorządy oczekują od ministra? Odpowiedzialności i odwagi
In vitro: ustawa w Senacie, kiedy ma szansę na wejście w życie?
Zastępczyni redaktor naczelnej; specjalizuje się w tematach związanych z prawem medycznym i procesem legislacyjnym, szczególnie zainteresowana psychiatrią. Wcześniej dziennikarka i redaktorka w Dzienniku Gazecie Prawnej oraz Polskiej Agencji Prasowej. Kontakt: agata.szczepanska@cowzdrowiu.pl
//