Autor : Agata Szczepańska
2023-09-29 20:10
Resort zdrowia zmienił limit przyjęć na studia lekarskie, w życie weszły rozporządzanie oraz zarządzenie NFZ, które mają zagwarantować dobrą jakość posiłków w szpitalach. Obowiązywać zaczęły też przepisy uszczelniające „Aptekę dla Aptekarza”, a zapowiedzianego wniosku do Trybunału Konstytucyjnego w tej sprawie jak nie było, tak nie ma. Zapraszamy na legislacyjne podsumowanie mijającego tygodnia.
Im bliżej wyborów, tym mniej się dzieje w legislacji, wciąż jednak pojawiają się nowe projekty. Ile z nich ma szansę na wdrożenie – trudno ocenić, jednak te regulacje, na których rządzącym najbardziej zależało, w większości udało się doprowadzić do końca. W tym tygodniu weszła w życie jedna z ostatnich zdrowotnych ustaw, nad którym parlament zajmował się na końcówce kadencji – uszczelniająca przepisy antykoncentracyjne dotyczące aptek, czyli tzw. AdA 2.0. Co jednak znamienne, mimo zapowiedzi prezydenta, że skieruje te przepisy do TK w trybie kontroli następczej, taki wniosek nadal nie wpłynął. W życie weszły już także przepisy, które mają zrealizować jedną z przedwyborczych obietnic PiS, a zarazem jedną z pierwszych zapowiedzi minister zdrowia Katarzyny Sójki, czyli poprawić jakość szpitalnych posiłków. Obowiązują już i rozporządzenie, i zarządzenie NFZ w sprawie pilotażu "Dobry posiłek w szpitalu". Co jeszcze przyniósł mijający tydzień?
Andrzej Duda nadał tytuły profesorskie ponad 90 naukowcom. Wśród nich 23 osoby reprezentują nauki medyczne i nauki o zdrowiu. Postanowienie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w sprawie nadania tytułu profesora opublikowano w tym tygodniu w Monitorze Polskim.
Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy budżetowej na rok 2024 wraz z uchwałą Rady Ministrów w sprawie projektu ustawy budżetowej na rok 2024. Przewidziane w niej wydatki budżetu państwa wynoszą 849,3 mld zł, w tym na finansowanie ochrony zdrowia ponad 190,9 mld zł. Rząd przyjął także strategię zarządzania długiem sektora finansów publicznych w latach 2024–2027.
Do wykazu prac legislacyjnych rządu wpisano projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie przygotowania oraz wykorzystania podmiotów leczniczych na potrzeby obronne państwa. Ma uporządkować obowiązki w zakresie włączania się przez różne placówki medyczne w zapewnienie potrzeb obronnych kraju. Chodzi zagrożenia zewnętrzne kraju lub wojnę.
Do wykazu trafiły też:
Ministerstwo Zdrowia wysłało w tym tygodniu do konsultacji:
Projekt rozporządzenia zmieniający rozporządzenie w sprawie rodzajów, zakresu i wzorów dokumentacji medycznej oraz sposobu jej przetwarzania. Dostosowuje dokumentację medyczną tworzoną w szpitalnych oddziałach ratunkowych (SOR) do sytuacji związanych z możliwością przekierowania pacjenta niebędącego w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego do miejsc udzielania świadczeń zdrowotnych w ramach podstawowej opieki zdrowotnej, bez konieczności oczekiwania na kontakt z lekarzem dyżurnym SOR. Ponadto projekt reguluje przepisy w zakresie dokumentacji medycznej prowadzonej przez dysponentów zespołów ratownictwa medycznego w związku z przejściem dyspozytorni medycznych w struktury urzędów wojewódzkich.
Projekt rozporządzenia w sprawie ustawicznego rozwoju zawodowego diagnosty laboratoryjnego. Określa ono m.in. wzór karty doskonalenia zawodowego diagnosty laboratoryjnego oraz liczbę punktów edukacyjnych za poszczególne formy rozwoju zawodowego.
Natomiast do publikacji skierowano
Rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie Zespołu do spraw Świadczeń z Funduszu Kompensacyjnego Badań Klinicznych. Ustawa o badaniach klinicznych produktów leczniczych stosowanych u ludzi przewiduje, że Zespół ten będzie pełnił ważną rolę w procesie przyznawania przez Rzecznika Praw Pacjenta świadczeń kompensacyjnych i ustalania ich wysokości. Ma on wydawać opinie w przedmiocie wystąpienia uszkodzenia ciała lub rozstroju zdrowia albo śmierci uczestnika badania klinicznego w wyniku udziału w badaniu klinicznym, a także charakteru następstw zdrowotnych oraz stopnia dolegliwości, wynikających z uszkodzenia ciała lub rozstroju zdrowia, uciążliwości leczenia, uszczerbku na zdrowiu lub pogorszenia jakości życia. Od tego zależeć będzie m.in. wysokość świadczenia. Opinia Zespołu musi być bezstronna, oparta na merytorycznych przesłankach i fachowa.
Rozporządzenie Ministra Zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie wykazu zakładów psychiatrycznych i zakładów leczenia odwykowego przeznaczonych do wykonywania obserwacji oraz sposobu finansowania obserwacji, a także warunków zabezpieczenia zakładów dla osób pozbawionych wolności. Zaproponowana zmiana polega na usunięciu z tego wykazu Szpitala Psychiatrycznego Zakładu Opieki Zdrowotnej Aresztu Śledczego we Wrocławiu.
W tym tygodniu weszła w życie wspomniana już ustawa o zmianie ustawy o gwarantowanych przez Skarb Państwa ubezpieczeniach eksportowych oraz niektórych innych ustaw, w której znowelizowano m.in. Prawo farmaceutyczne i „uszczelniono” Aptekę dla Aptekarza. Nowe regulacje zaczęły obowiązywać 28 września.
Poza tym od 27 września obowiązuje już rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 26 września 2023 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie limitu przyjęć na studia na kierunkach lekarskim i lekarsko-dentystycznym. Przewiduje ono, że nowym roku akademickim lekarzy kształcić będzie 36 uczelni, na studiach lekarskich będzie w sumie 10 tys. 289 miejsc. Poprzednie rozporządzenie w tej sprawie, obowiązujące od 12 lipca, uwzględniało 30 uczelni i przewidywało 9725 miejsc na kierunku lekarskim, natomiast na kierunku lekarsko-dentystycznym - 1337 miejsc.
Również od 27 września obowiązuje rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 25 września 2023 r. w sprawie programu pilotażowego w zakresie edukacji żywieniowej oraz poprawy jakości żywienia w szpitalach - "Dobry posiłek w szpitalu". Nowy pilotaż przewiduje m.in. posiłki dla pacjentów mają być przygotowywane w oparciu o jadłospis opracowany przez dietetyka, codzienne zdjęcia posiłków na stronie internetowej szpitala, porady dietetyka.
W Dzienniku Ustaw opublikowano natomiast:
Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 27 września 2023 r. w sprawie obowiązkowych szczepień ochronnych i rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 27 września 2023 r. w sprawie wykazu zalecanych szczepień ochronnych oraz Międzynarodowej Książeczki Szczepień Są one związane z nowelizacją ustawy refundacyjnej (DNUR), która dostosowała przepisy dotyczące szczepień do niedawnego wyroku TK, zgodnie z którym kalendarz szczepień powinien być publikowany w formie rozporządzenia, nie obwieszczenia. Wchodzą w życie 1 października br.
Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 13 września 2023 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie programu pilotażowego w centrach zdrowia psychicznego. Wejdzie ono w życie 10 października. Wydłuża ono pilotaż o rok- do 31 grudnia 2024 r. Miał się on bowiem zakończyć z końcem tego roku. Jednak wcześniej konieczne jest przeprowadzenie zmian w przepisach, m.in. w ustawie o ochronie zdrowia psychicznego, a na to nie ma już czasu.
Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 13 września 2023 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu danych objętych wpisem do rejestru podmiotów wykonujących działalność leczniczą oraz szczegółowego trybu postępowania w sprawach dokonywania wpisów, zmian w rejestrze oraz wykreśleń z tego rejestru. MZ wskazuje w nim, jak diagności laboratoryjni powinny dokonywać wpisów do tego rejestru. Rozporządzenie wchodzi w życie 10 listopada.
W tym tygodniu minister zdrowia wydała:
Zarządzenie w sprawie Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia
Zarządzenie zmieniające zarządzenie w sprawie powołania Zespołu do spraw opracowania wytycznych dotyczących jednolitych zasad wykorzystywania Centrum Symulacji Medycznej oraz przeprowadzania egzaminu standaryzowanego w procesie kształcenia przeddyplomowego lekarzy i lekarzy dentystów. Wydłuża ono czas pracy zespołu o miesiąc – do 31 października br.
Z kolei Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia opublikował zarządzenie w sprawie umów o realizację programu pilotażowego w zakresie edukacji żywieniowej oraz poprawy jakości żywienia w szpitalach – "Dobry posiłek w szpitalach". Reguluje ono kwestię umów na nowego pilotażu. Określa tryb zawierania umów pilotażowych, warunki ich realizacji oraz wzór umowy. Weszło w życie 28 września.
Przypominamy:
Prawny przegląd tygodnia - etap prac nad projektami (18-23 września)
Prawny przegląd tygodnia - etap prac nad projektami (11-15 września)
Prawny przegląd tygodnia - etap prac nad projektami (4-8 września)
Zastępczyni redaktor naczelnej; specjalizuje się w tematach związanych z prawem medycznym i procesem legislacyjnym, szczególnie zainteresowana psychiatrią. Wcześniej dziennikarka i redaktorka w Dzienniku Gazecie Prawnej oraz Polskiej Agencji Prasowej. Kontakt: agata.szczepanska@cowzdrowiu.pl
//