Autor : Anna Jackowska
2024-06-13 15:19
W teorii w ustawie może być wszystko w porządku, a praktyka zawsze to weryfikuje - mówi Anna Gembicka - obecnie posłanka, a wcześniej m.in. podsekretarz stanu w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju, pełnomocnik rządu do spraw małych i średnich przedsiębiorstw czy minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Czy kwestie systemu ochrony zdrowia są jej bliskie?
Z Anną Gembicką rozmawialiśmy podczas Kongresu Zdrowia 360 organizowanego przez ZPP. Nasza redakcja miała patronat medialny nad wydarzeniem.
Polecamy także:
Choroby napędzane przez eozynofile: jak pomóc pacjentom? Dyskusja podczas Kongresu Zdrowia 360
Anna Gembicka podkreśla, że według niej zbyt mało docenia się profilaktykę. - O tym dalej zdecydowanie za mało się mówi. A to jest ten krok przed zachorowaniem, krok, który może nas uchronić przed chorobą czy złagodzić jej przebieg - podkreśla i dodaje, że ważna jest również cyfryzacja opieki zdrowotnej. - Wprowadziliśmy e-recepty, wprowadziliśmy wiele też rozwiązań... potroiliśmy te środki, jeśli chodzi o służbę zdrowia, natomiast widzimy, że jest jeszcze bardzo dużo obszarów, w których trzeba działać szczególnie.
Posłanka mówi, że także z racji jej osobistych przejść, ważna jest dla niej jest kwestia opieki onkologicznej i zapewniania pacjentowi wsparcia. - Ostatnio na podkomisji do spraw onkologii omawialiśmy kwestie związane z nowotworami głowy i szyi, gdzie niestety jest wysoki wskaźnik śmiertelności, wyższy niż w innych krajach Unii Europejskiej - wskazuje.
Dalsza część tekstu pod materiałem video
Interesują ją również tematy związane z leczeniem cukrzycy. - Wprowadziliśmy chociażby refundację dla cukrzyków systemu do ciągłego minitorowania glikemii. To był ogromny postęp, ale pojawiają się cały czas nowe technologie. Dobrze byłoby, żeby właśnie one były także refundowane - podkreśla.
Przypominamy:
Ksylitol i erytrytol zamiast cukru. Co mówią najnowsze badania?
Posłanka współpracuje z Fundacją Pokonać Endometriozę. - Kolejna kwestia, o której też mało się mówi, to jest kwestia leczenia endometriozy. To jest dalej temat spychany na bok. Bardzo często kobiety są diagnozowane nawet przez 10 lat, słyszą często od lekarza: no, taka pani uroda, no, musi się pani przyzwyczaić. To nie jest dobre podejście. W Ministerstwie Zdrowia zaczęły się prace dotyczące diagnozowania endometriozy, tworzenia centrów leczenia do endometriozy. Mam nadzieję, że to będzie kontynuowane - mówi.
Anna Gembicka liczy na współpracę z organizacjami pozarządowymi i organizacjami pacjenta. - To oni mają najlepszą wiedzę na temat tego, z jakimi problemami tak w praktyce mierzą się pacjenci. Bo w teorii w ustawie może być wszystko w porządku, a praktyka zawsze to weryfikuje - mówi.
Polecamy także:
Pół roku w kolejce do specjalisty. Tyle średnio muszą czekać kobiety
Światowy Dzień Endometriozy: bolesna, trudna do zdiagnozowania choroba