• Najnowsze
  • Pacjenci
  • Pracownicy medyczni
  • POZ i AOS
  • Finanse
  • Leki
  • Wyroby medyczne
  • Kultura
  • Wideo i podcasty

Polpharma uruchamia własną linię leków RNA. Inwestycja za 240 mln zł

Autor : Marcin Powęska

2026-05-21 12:56

Polpharma uruchomiła w Starogardzie Gdańskim linię do opracowywania i produkcji leków opartych na RNA. Inwestycja jest warta prawie 240 mln zł.

Uroczyste otwarcie linii do opracowywania leków RNA odbyło się 20 maja z udziałem przedstawicieli władz regionu i firmy. Projekt jest jedną z największych inwestycji biotechnologicznych ostatnich lat w Polsce.

Pełna infrastruktura do produkcji leków RNA

Nowa platforma rozwijana przez Polpharmę obejmuje cały proces tworzenia terapii RNA - od syntezy substancji czynnej, przez rozwój procesu technologicznego i kontrolę jakości, aż po produkcję gotowego leku. To oznacza, że najważniejsze etapy opracowywania takich terapii mają odbywać się w Polsce.

Całkowity koszt inwestycji wynosi prawie 239 mln zł. Ok. 152 mln zł to wkład własny Polpharmy, a pozostałe 86,7 mln zł pochodzi ze środków publicznych, m.in. ABM i NCBiR.

- Pomorze konsekwentnie buduje pozycję regionu otwartego na nowoczesne technologie, innowacje i współpracę między nauką, biznesem oraz administracją publiczną. Inwestycja realizowana przez Polpharmę pokazuje, że w naszym regionie mogą rozwijać się projekty o strategicznym znaczeniu nie tylko dla polskiej gospodarki, ale również dla bezpieczeństwa zdrowotnego Europy - powiedział marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk.

RNA ma leczyć "u źródła"

Technologie RNA stały się szeroko znane podczas pandemii COVID-19 dzięki szczepionkom mRNA. Dziś są rozwijane znacznie szerzej. Naukowcy i firmy farmaceutyczne pracują nad terapiami RNA m.in. w neurologii, hepatologii, chorobach metabolicznych czy kardiologii.

Różnica względem tradycyjnych leków polega na tym, że preparaty RNA nie działają wyłącznie na objawy lub gotowe białka związane z chorobą. Ich celem jest wpływanie na samą informację genetyczną albo sposób jej odczytywania przez organizm. W praktyce może to oznaczać blokowanie produkcji szkodliwych białek lub przywracanie prawidłowego działania komórek.

Polska chce uniezależnić się od zagranicy

Otwarcie nowej linii ma także znaczenie strategiczne. Pandemia COVID-19 pokazała, jak mocno Europa jest uzależniona od importu substancji czynnych i nowoczesnych technologii farmaceutycznych z Azji oraz USA. Dlatego coraz więcej krajów inwestuje dziś we własne kompetencje produkcyjne i badawcze.

- Ambicją Polpharmy jest to, aby technologie przyszłości były nie tylko rozwijane, ale też wdrażane w Polsce. Uruchomienie linii do opracowywania leków opartych na RNA to jedyna tego typu inwestycja w kraju, która wzmocni bezpieczeństwo lekowe i suwerenność technologiczną - powiedział prezes Grupy Polpharma Sebastian Szymanek.

Nowa infrastruktura została zaprojektowana tak, by umożliwiać zarówno bardzo małe serie leków - potrzebne np. przy terapiach chorób rzadkich - jak i większą produkcję komercyjną. Polpharma chce wykorzystać systemy jednorazowe, które mają skracać czas przygotowania produkcji i ułatwiać dostosowywanie jej do różnych projektów klinicznych.

Czytaj także:

Polpharma rośnie w Europie. Kupuje Biofarm za ponad miliard zł

Top 20 producentów leków z polskich aptek. Większość ze spadkiem

#Polpharma #leki RNA #fabryka #linia produkcyjna #farmacja #Starogard Gdański
Udostępnij Tweet Udostępnij
Card image cap
Marcin Powęska

Komentarze

OSTATNIE WPISY

Biegunki zabijają coraz mniej dzieci. Podziękujmy szczepionkom
Czytaj więcej...
Polskie szpitale z nowymi inwestycjami. Jakimi?
Czytaj więcej...
Sondaż: Polacy podzieleni ws. jednej listy KO, PSL i Lewicy
Czytaj więcej...
Pierwsza taka terapia. Geny naprawiane w organizmie pacjenta
Czytaj więcej...
Wydarzenia w ochronie zdrowia: 16 czerwca 2026 r.
Czytaj więcej...
Wyroby medyczne na zlecenie: jest projekt nowej listy
Czytaj więcej...
Prawo do zapomnienia onkologicznego. Jest apel
Czytaj więcej...
Dyrektorzy SP ZOZ: Lekarz wybierze szpitalną spółkę
Czytaj więcej...
Kadry: nowy przewodniczący Polskiego Towarzystwa Onkologicznego
Czytaj więcej...
Chirurdzy protestują przeciw "nakazom pracy" dla lekarzy
Czytaj więcej...
Kadry: Przemysław Rzodkiewicz nowym wiceprezesem AOTMiT
Czytaj więcej...
EMA: nowe ostrzeżenia dla lekarzy. Chodzi o trzy leki i szczepionkę
Czytaj więcej...

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA !

  • twitter / CO W ZDROWIU
  • facebook / CO W ZDROWIU
  • LinkedIn / CO W ZDROWIU

    Szybkie Linki


  • Regulamin

  • Polityka prywatności

  • Aktualności

  • Kontakt

    KONTAKT

  • COWZDROWIU.PL
  • Siedziba redakcji
  • 00-491 Warszawa
    ul. M. Konopnickiej 3 lokal 2

© 2020 Wykonanie Mirit.pl