Autor : Anna Jackowska
2024-02-27 14:57
Pacjentom brakuje wiedzy o chorobie oraz metodach jej leczenia i zapobiegania, w tym o możliwości zaszczepienia się - tak wynika z badania, które zrealizowano na grupie pacjentów, którzy chorowali na półpaśca. Jakie problemy ze zdrowiem spowodowała u nich choroba? Kto postawił diagnozę? Jakie leczenie wdrożono?
Badania ankietowe przeprowadzone w dwóch ośrodkach klinicznych leczenia bólu wykazały, że 58 proc. pacjentów po przebytym półpaścu cierpi na długotrwałe dolegliwości bólowe. Średni wiek zachorowania ankietowanych osób na półpaśca wyniósł 68 lat. Rozpoznanie choroby następuje najczęściej (64 proc.) przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, natomiast w 22 proc. - w szpitalu lub na SOR. Niemal połowa pacjentów (47 proc.) zgłosiła, że w czasie diagnostyki i leczenia półpaśca doświadczyło trudności w dostaniu się do lekarza lub musiało oczekiwać na wizytę. Raport opublikowany przez Modern Healthcare Institute pt. "Półpasiec oczami pacjentów. Zapobieganie - leczenie - powikłania" powstał na podstawie badań ankietowych przeprowadzonych na grupie 185 pacjentów w dwóch ośrodkach klinicznych - w Krakowie i Warszawie
63 proc. ankietowanych nie wiedziało o istnieniu szczepionki do momentu wypełniania tej ankiety. Kolejne 24 proc. osób wiedzę o jej istnieniu nabyło w trakcie choroby. Jedynie 11 proc. ankietowanych było świadomych jej istnienia przed zachorowaniem. Dwoje badanych (1 proc.) podkreśliło, że przed zachorowaniem wiedzieli o jej istnieniu, przy czym nie była ona dostępna wówczas w Polsce. Również dwoje respondentów poinformowało, że aktualnie są w trakcie szczepień. "Każdemu będę polecać szczepienie (...) Naprawdę za wszelką cenę trzeba uniknąć bólu związanego z półpaścem" - stwierdził jeden z nich.
Większość respondentów także poleciłoby zaszczepienie się: aż 84 proc.
31 proc. badanych przyznało, że nie rozumieją przyczyn choroby. Badani najczęściej tłumaczyli rozwój choroby spadkiem odporności organizmu, podczas której zwiększa się podatność na wirusy. Co ważne, w ankiecie znalazły się odpowiedzi potwierdzające, że lekarze tłumaczyli jej przebieg, jednakże pacjent nie zrozumiał przekazanych mu informacji. Wiedzę pacjenci najczęściej uzyskiwali od lekarzy. W pytaniu o to, kto przekazywał pacjentowi informacje dotyczące przebiegu choroby, ankietowani mogli podać więcej niż jedno źródło. Częstość poszczególnych odpowiedzi osób, które odpowiedziały na to pytanie, wygląda następująco:
Ankietowane osoby przede wszystkim wskazywały na ból, jako na ten aspekt choroby, który najmocniej odbił się na ich życiu. Jego nasilenie i charakter były różne: stały lub napadowy, siła dochodząca do maksymalnej – 10/10 w skali NRS (część pacjentów podała tę daną). Ból pociągał za sobą także inne dolegliwości, np. zaburzenia snu. W pytaniu tym ankietowani mogli podać więcej niż jeden objaw. Częstość poszczególnych odpowiedzi osób, które odpowiedziały na to pytanie, wygląda następująco:
Najczęściej wymienianym przez ankietowanych (58 proc. osób) długotrwałym skutkiem choroby był - podobnie jak objawem najtrudniejszym do zniesienia - doświadczany przez nich ból. Charakter i siła długotrwałego bólu była różna. Co ważne, niektórzy pacjenci podkreślili, że mimo leczenia wciąż nie odczuwają spodziewanej poprawy. Oprócz bólu często ankietowani wymieniali różnego rodzaju parestezje, jakich doświadczali. Informację o ustąpieniu objawów bólowych podało jedynie 29 badanych (17 proc.). W pytaniu tym ankietowani mogli podać więcej niż jeden skutek choroby. Należy tu pamiętać o tym, że pacjenci znajdują się na różnym etapie leczenia, różny przebieg choroby, w tym czas w którym pozostają oni pod opieką medyczną w związku z przebytym półpaścem. Częstość poszczególnych odpowiedzi osób, które odpowiedziały na to pytanie, wygląda następująco:
Trudności w procesie diagnozy i leczenia 57 proc. respondentów stwierdziło, że doświadczyło trudności w trakcie diagnostyki i leczenia półpaśca. Wśród nich najwięcej osób podkreśliło trudności w dostaniu się do lekarza, długi czas oczekiwania na termin. Na drugim miejscu wskazywano, że nie otrzymali wyczerpujących i zrozumiałych dla siebie informacji na temat choroby, metod leczenia lub zetknęli się z bagatelizowaniem czy lekceważeniem swoich słów i zgłaszanych dolegliwości.
Przypominamy także:
Izabela Leszczyna w „GW” mówi, jak skróci kolejki
Średnia wieku badanych wyniosła 73 lata. Najmłodsza uczestnicząca w ankiecie osoba miała 32 lata, a najstarsza 95 lat. Ankietę wypełniło 64 mężczyzn (37 proc. badanych) i 111 kobiet (63 proc.). Najwięcej ankietowanych było w wieku 70-79 lat (74 osoby).
//