• Najnowsze
  • Pacjenci
  • Pracownicy medyczni
  • POZ i AOS
  • Finanse
  • Leki
  • Wyroby medyczne
  • Kultura
  • Wideo i podcasty

Podcast „Zdrowie w rozmowie”, czyli o nowych technologiach w medycynie

Autor : Magdalena Kopystyńska

2021-11-21 11:48

Prezentujemy pierwszy z serii podcastów „Zdrowie w rozmowie”, opowiadających o rewolucji technologicznej w medycynie.  „Zdrowie w rozmowie” to 6 rozmów z pracownikami medycznymi, startupami, innowatorami, organizacjami pacjenckimi, stroną publiczną i dyrektorami placówek medycznych na temat tworzenia i wdrażania innowacji w polskiej ochronie zdrowia ze szczególnym naciskiem na innowacje cyfrowe. Służyć będą popularyzacji stosowania rozwiązań innowacyjnych wśród pacjentów i szerokiej opinii publicznej. Nie zabraknie także prezentacji konkretnych wdrożeń w dziedzinie AI.

- Innowacje w sektorze medycznym są wdrażane już dzisiaj. Rozwój nowych technologii następuje z dnia na dzień, rewolucjonizując świat medyczny chociażby poprzez coraz powszechniejsze stosowanie algorytmów sztucznej inteligencji. Wciąż jednak istnieje spora luka informacyjna, która jest jedną z barier na drodze rozwoju technologicznego. Podcast „Zdrowie w rozmowie” będzie miał na celu zlikwidowanie tej bariery poprzez dostarczanie najnowszych informacji o wdrożeniach w zakresie sztucznej inteligencji, zwiększanie zaufania do algorytmów i innowacji oraz wskazanie w jaki sposób mogą one się przyczynić do polepszenia komfortu pacjenta i pracy lekarza – mówi Ligia Kornowska, Dyrektor Zarządzająca Polskiej Federacji Szpitali oraz liderka Koalicji AI w zdrowiu.

Zagadnienia tematyczne I serii podcastów obejmują innowacje medyczne uwzględniające potrzeby i komfort finalnych odbiorców danego rozwiązania - czyli pacjentów, a także wdrażanie innowacji zdrowotnych z równoczesnym zagwarantowaniem poszanowania praw pacjenta i wspomaganiem procesu diagnostyczno- leczniczego opartego na stawianiu pacjenta w centrum opieki medycznej. Jednym z tematów „Zdrowia w rozmowie” będą również korzyści dla pacjenta osiągane ze stosowania nowych technologii w medycynie.

- Innowacje medyczne to temat, który wydaje się skomplikowany i odległy od codzienności, jednak nie zdajemy sobie sprawy, jak jest on obecny w życiu pacjentów. W placówkach PZU Zdrowie już od dłuższego czasu wdrażamy i testujemy rozwiązania polskich start-upów, które mogą usprawnić pracę personelu medycznego i zwiększyć dostępność opieki, m.in. symptom checker do wstępnego rozpoznania objawów, stetoskop elektroniczny czy iluminator żył ułatwiający pobieranie krwi. W naszych pracowniach diagnostyki obrazowej przeprowadzono też szeroko zakrojony pilotaż algorytmu BrainScan ułatwiającego rozpoznanie udaru mózgu. Cieszę się, że możemy wspólnie Koalicją AI i Polską Federacją Szpitali promować temat innowacji i zainteresować nim nie tylko miłośników technologii, ale każdego, kto chciałby pozyskać ciekawą wiedzę o zdrowiu – mówi Anna Janiczek, prezes PZU Zdrowie.

Gościem pierwszego odcinka podcastu „Zdrowie w rozmowie” jest zastępca Rzecznika Praw Pacjenta Grzegorz Błażewicz.

W trakcie rozmowy poruszone zostaną takie tematy jak:

  • Zmieniająca się rola Biura Rzecznika Praw Pacjenta w kontekście coraz śmielszego wdrażania nowych technologii

  • Skargi wnoszone przez pacjentów do Biura Rzecznika Praw Pacjenta

  • Co w sytuacji, kiedy pacjent nie chce skorzystać z teleporady i preferuje spotkanie stacjonarne z lekarzem?

  • Czy pacjenci są przygotowani na wdrażanie nowych technologii medycznych?

  • Czy nowe technologie medyczne pogłębiają nierówności w dostępie do ochrony zdrowia?

  • Idea dawstwa danych medycznych jako rozwiązanie dla tzw. „ubóstwa danych” w kontekście wdrażania nowych technologii medycznych, w tym sztucznej inteligencji

Rzecznik Praw Pacjenta jest organem administracji rządowej, właściwym w sprawach ochrony praw pacjenta. W ramach biura Rzecznika Praw Pacjenta funkcjonuje Rada Organizacji Pacjentów, która skupia około 105 organizacji i pełni funkcję opiniodawczo – doradczą Rzecznika.

- Rzecznik Praw Pacjenta zawsze popiera i wspiera wszystkie inicjatywy, które służą pacjentom i które mają zrealizować podstawowy postulat, jakim są świadczenia zdrowotne łatwo dostępne, kompleksowe i wysokiej jakości, przy czym wszystkie te elementy muszą być spełnione łączenie, abyśmy mogli mówić o satysfakcji z leczenia. Wszystkie rozwiązania, które wpisują się w optymalizację procesu udzielania świadczeń są godne realizacji – wskazuje w podcaście min. Grzegorz Błażewicz.

Stworzona przez Koalicję AI w zdrowiu oraz Polską Federację Szpitali seria podcastów jest dostępna na najpopularniejszych platformach streamingowych, w tym Spotify, Apple, Google+ oraz YouTube. Partnerem Głównym jest PZU Zdrowie, a portal Cowzdrowiu.pl jest patronem medialnym cyklu.

 

#zdrowiewrozmowie #innowacyjnamedycyna #nowetechnologiemedyczne #podcasty #nowetechnologiewmedycynie
Udostępnij Tweet Udostępnij
Card image cap
Magdalena Kopystyńska

Komentarze

OSTATNIE WPISY

GIS wycofuje kolejne partie lodów zanieczyszczonych tlenkiem etylenu
Czytaj więcej...
Kolejny wirus odzwierzęcy z Chin. Na razie nie ma powodów do paniki
Czytaj więcej...
Cukrzyca a sport – przy właściwej kontroli glikemii można wszystko
Czytaj więcej...
Szczepionki przeciw COVID-19. UE porozumiała się z Moderną
Czytaj więcej...
A. Kułakowska: w SM potrzebujemy centrów doskonałości
Czytaj więcej...
NIL: konieczna jest zmiana zaleceń w sprawie drugiej dawki szczepienia
Czytaj więcej...
Szpitalna geriatria i opieka długoterminowa: brakujący dokument dla UE
Czytaj więcej...
M. Miłkowski: kolejny etap prac nad nowelizacją ustawy refundacyjnej
Czytaj więcej...
Szczepienia przeciwko grypie w aptekach: na jakich zasadach?
Czytaj więcej...
Podwyżki: będą korekty finansowania. Jakie? Konferencja AOTMiT i NFZ
Czytaj więcej...
Płace. Pielęgniarki przestrzegają przed katastrofą na Podkarpaciu
Czytaj więcej...
Fundusz Medyczny w oczach pacjentów. Jak ocenia go Dorota Korycińska?
Czytaj więcej...
Choroby rzadkie

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA !

  • twitter / CO W ZDROWIU
  • facebook / CO W ZDROWIU
  • LinkedIn / CO W ZDROWIU

    Szybkie Linki


  • Regulamin

  • Polityka prywatności

  • Aktualności

  • Kontakt

    KONTAKT

  • COWZDROWIU.PL
  • Siedziba redakcji
  • 00-491 Warszawa
    ul. M. Konopnickiej 3 lokal 2

© 2020 Wykonanie Mirit.pl