• Najnowsze
  • Pacjenci
  • Pracownicy medyczni
  • POZ i AOS
  • Finanse
  • Leki
  • Wyroby medyczne
  • Kultura
  • Wideo i podcasty

Płace: 31 maja upływa czas na porozumienia płacowe. Co z konkretami?

Autor : Aleksandra Kurowska

2023-05-30 11:33

Szpitale po wtorkowym (30 maja) spotkaniu z MZ, NFZ i AOTMiT nadal nie wiedzą, ile i na co dostaną pieniędzy. Tymczasem już w środę mija ustawowy termin dotyczący zawarcia porozumień między szefami szpitali a pracownikami w sprawie wysokości podwyżek.

Zgodnie z ustawą regulującą podwyższanie najniższych pensji pracowników placówek medycznych, do 31 maja dyrektor powinien postarać się o zawarcie z organizacjami związkowymi porozumień dotyczących podwyższania wynagrodzeń pracowników wykonujących zawody medyczne i pomocnicze, a jeśli w szpitalu nie działają takie organizacje, to z przedstawicielami wybranymi przez tych pracowników.

Jak już wcześniej pisaliśmy - we wtorek (30 maja) szefowie szpitali mieli poznać konkrety. Spotkanie z przedstawicielami Ministerstwa Zdrowia, Narodowego Funduszu Zdrowia oraz Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji owszem, odbyło się, ale nie przekazano na nim kluczowych informacji. Właściwie - jak relacjonują w rozmowach z CowZdrowiu.pl uczestnicy spotkania - powtórzono to, co przekazał minister w zeszłym tygodniu na konferencji prasowej, ale na tej podstawie nie sposób podjąć zobowiązań finansowych wobec załogi. Zdaniem szefów szpitali AOTMiT prawdopodobnie nie skończyła jeszcze swoich wyliczeń dotyczących zmian w taryfach, dzięki którym szpitale miałyby dostać pieniądze na wymagane prawem podwyżki. Do ich uruchomienia został zaledwie miesiąc.

- Naprawdę po dzisiejszym spotkaniu wiemy tylko to, co minister powiedział na konferencji, martwi nas tylko fakt, że do 31 maja musimy podpisać porozumienia płacowe ze związkami zawodowymi, no i tak naprawdę znowu będziemy się opierać na przypuszczeniach - mówi CowZdrowiu.pl Waldemar Malinowski, szef organizacji reprezentującej szpitale powiatowe. - Wielu dyrektorów podpisywało porozumienia, opierając się na przypuszczeniach, w tamtym roku, jednak żałowało tej decyzji, dlatego że później nie starczyło im pieniędzy na podwyżki - dodaje.

Co przy braku porozumienia?

Jeśli nie dojdzie do zawarcia porozumień do 31 maja, to dyrektor szpitala ma w ciągu 14 dni ustalić sposób podwyższania wynagrodzeń w zarządzeniu. Ale tu też nie będzie łatwo. Zarządzenie - o ile szpitale nie dostaną konkretnych informacji dotyczących zmian w ich finansach - obejmie pewnie najniższy wymagany poziom podwyżek i tylko dla tych, dla których wymaga tego ustawa o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych, a to rodzić będzie kolejne napięcia.


Wycena świadczeń dostosowana do realnych kosztów? Tego chcą samorządy


Brak pieniędzy w NFZ

Warto też dodać, że NFZ został wydrenowany z pieniędzy, zwłaszcza przez przerzucenie na niego zadań finansowanych z budżetu państwa, jak choćby dopłaty do leków 75 plus czy opłacanie ratownictwa medycznego. Sytuacja jest bardzo ciężka, rezerwy są jak na tę porę roku na bardzo niskich poziomach, a na horyzoncie kolejne wydatki związane z licytacją polityków przed wyborami. Darmowe leki dla dzieci czy młodszych seniorów to bowiem nie żaden prezent z jakichś wspólnych budżetowych pieniędzy, a przelewanie w ramach NFZ pieniędzy z zadania na zadanie.

Więcej pieniędzy, ale pod warunkiem większej liczby świadczeń? To nie sfinansuje pensji

NFZ i MZ mając niewiele pieniędzy, a spore oczekiwania społeczne i polityczne, chcą z jednej strony zmieścić się w posiadanych niewielkich środkach, z drugiej zwiększyć liczbę wykonywanych procedur w ramach tej samej puli. To trochę tak, jakby pracodawca podniósł ze względu na inflację lub zmianę przepisów o minimalnej płacy pensję, ale dodał, że w zamian pracownik ma wykonać 120 proc. normy lub np. zostawać w pracy godzinę dłużej. Gdyby nie fakt, że coraz więcej szpitali ledwo ciągnie, bo stawki z NFZ nie pokrywają kosztów działania, w tym mediów, sprzętu, leków, to można by się cieszyć, że może kolejki dzięki takiej koncepcji będę krótsze. Ale w obecnej sytuacji raczej należałoby się bać, że takie zasady spowodują oszczędzanie na jakości i bezpieczeństwie, bo zadłużony szpital gdzieś ciąć koszty musi.

Wcześniej w wywiadzie z CowZdrowiu.pl Waldemar Malinowski tłumaczył: Jeżeli będziemy wykonywać więcej procedur nierentownych – a to w praktyce oznaczać może zwiększenie liczby procedur do wykonania, by mieć dodatkowe środki - to będziemy zwiększać zadłużenie. Oczekujemy dodatkowych pieniędzy na rosnące obowiązkowo wynagrodzenia pracowników, rosnące koszty mediów, leków. Potrzebne są do tego „czyste” pieniądze, a nie dawane na zasadzie „zróbcie więcej za te same za niskie stawki, to w sumie pieniędzy będzie więcej”. Bo wykonanie dodatkowego świadczenia, poza stałymi kosztami, generuje dodatkowe koszty, choćby wyrobów medycznych, leków, prania, pracy personelu, badań laboratoryjnych. Zwiększenie liczby punktów w wycenie za procedurę – tak. Zwiększenie liczby procedur do wykonania – nie, gdyż to potencjalne pogłębienie problemów w wielu placówkach.

Polecamy także:

Minister zdrowia zapowiada zmiany w finansowaniu szpitali. Jakie?

Sieć szpitali: Czy jeszcze istnieje. I dlaczego nie

#pensje #wynagrodzenia #podwyżki #szpitale #lekarze #pienięgniarki #diagności
Udostępnij Tweet Udostępnij
Card image cap
Aleksandra Kurowska

Redaktor naczelna, od ponad 20 lat pracuje w mediach. Była redaktor naczelna Polityki Zdrowotnej, redaktor m.in. w Rzeczpospolitej, Dzienniku Gazecie Prawnej. Laureatka branżowych nagród dla dziennikarzy i mediów medycznych oraz Polskiej Izby Ubezpieczeń. Kontakt: aleksandra.kurowska@cowzdrowiu.pl

Komentarze

OSTATNIE WPISY

TYDZIEŃ W ZDROWIU: wydarzenia w ochronie zdrowia (2-8.10.2023)
Czytaj więcej...
Potrzeby obronne kraju: zmiany m.in. dla ratownictwa
Czytaj więcej...
Manifestacja lekarzy przed MZ. Minister K. Sójka traci kolejną okazję
Czytaj więcej...
Prawny przegląd tygodnia - etap prac nad projektami (25-29 września)
Czytaj więcej...
Farmaceuci: są programy kursów kwalifikacyjnych
Czytaj więcej...
30 godzin w izbie przyjęć - „Tu jest SOR, tu się czeka”
Czytaj więcej...
Dokumentacja medyczna – co chce zmienić Ministerstwo Zdrowia?
Czytaj więcej...
Studencie, co musisz wiedzieć, by nadal bezpłatnie się leczyć?
Czytaj więcej...
Innowacyjne kierunki biomedyczne na 13 uczelniach
Czytaj więcej...
Inflacja we wrześniu – jest szybki szacunek GUS
Czytaj więcej...
Prof. Tadeusz Robak: Terapia celowana zmienia obraz leczenia PBL
Czytaj więcej...
Jak rozwijać transplantologię? Wszystkie ręce na pokład
Czytaj więcej...
Choroby rzadkie

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA !

  • twitter / CO W ZDROWIU
  • facebook / CO W ZDROWIU
  • LinkedIn / CO W ZDROWIU

    Szybkie Linki


  • Regulamin

  • Polityka prywatności

  • Aktualności

  • Kontakt

    KONTAKT

  • COWZDROWIU.PL
  • Siedziba redakcji
  • 00-491 Warszawa
    ul. M. Konopnickiej 3 lokal 2

© 2020 Wykonanie Mirit.pl