Autor : Aleksandra Kurowska
2024-10-22 09:23
Wakacje składkowe pozwolą zaoszczędzić nawet 1600 zł na składce ZUS. Nowe rozwiązanie dostępne będzie od 1 listopada 2024 r. Kto złoży wniosek w listopadzie, wakacje może dostać od grudniowej składki. Jakie są warunki skorzystania z tej możliwości? Dla kogo korzyści finansowe będą niższe? Co z refundacją składek z PFRON?
PFRON wydał komunikat, w którym wyjaśnia, co w razie wakacji składkowych dzieje się z refundacją składek. Na początek przypomnimy na czym wakacje polegają.
Ustawa wprowadzająca wakacje składkowe, czyli nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. 2024 poz. 863) wejdzie w życie już 1 listopada 2024 r. Ważna jest wielkość firmy. Jakie są warunki?
Z wakacji może skorzystać przedsiębiorca, który:
w jednym z ostatnich dwóch lat miał przychód poniżej 2 mln euro,
jest ubezpieczony
zgłasza do ubezpieczeń nie więcej niż dziewięć osób.
nie przekracza limitu pomocy de minimis.
Nowe rozwiązanie przewiduje, że przedsiębiorcy mogą raz w roku za wybrany miesiąc nie płacić za siebie składek na ubezpieczenia społeczne. Z ulgi można będzie skorzystać niezależnie od formy rozliczania podatku dochodowego (PIT, ryczałt, karta podatkowa).
Gdy przedsiębiorca złoży wniosek, może uzyskać zwolnienie z opłacenia składek na:
własne obowiązkowe ubezpieczenia społeczne: emerytalne, rentowe i wypadkowe;
własne dobrowolne ubezpieczenie chorobowe;
Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy.
Nie. W czasie wakacji składkowych przedsiębiorca będzie musiał opłacić składkę zdrowotną.
Tak. Składki za miesiąc, na który przedsiębiorca uzyska zwolnienie, zostaną opłacone z budżetu państwa. Zwolnienie obejmuje składki od najniższej podstawy wymiaru, która obowiązuje przedsiębiorcę. Przedsiębiorca na tym nie straci, ponieważ:
będzie mógł prowadzić firmę i uzyskiwać przychody, wystawiać faktury itp.;
składki sfinansowane w ten sposób wliczają się do przyszłej emerytury czy renty.
Nie. Wakacje składkowe dotyczą tylko składek na ubezpieczenia społeczne samego przedsiębiorcy. Nie może on uzyskać zwolnienia ze składek, które opłaca za pracowników, współpracowników i zleceniobiorców.
Ulga w składkach na ZUS stanowi pomoc de minimis, dlatego we wniosku przedsiębiorca będzie podawał informacje, na temat innych form pomocy publicznej, z których korzystał.
Przedsiębiorca lub jego pełnomocnik będzie mógł złożyć wniosek elektronicznie na Platformie Usług Elektronicznych (PUE)/eZUS – wyłącznie z konta płatnika. Od 1 listopada udostępnimy wniosek RWS (wniosek o zwolnienie z obowiązku opłacenia składek za wskazany miesiąc).
Wniosek trzeba złożyć miesiąc przed wybranym miesiącem zwolnienia ze składek. Czyli na przykład, jeśli chcemy uzyskać wakacje składkowe za grudzień 2024 roku, wniosek musimy złożyć w listopadzie.
ZUS będzie rozpatrywać wnioski automatycznie, a informacje na ten temat będą widoczne na koncie płatnika na PUE/eZUS. Informację o tym, że na PUE/eZUS jest nowa wiadomość na ten temat, ZUS wyśle dodatkowo na e-mail lub numer telefonu, który przedsiębiorca podał na swoim koncie.
Od decyzji odmownej lub przyznania okrojonego świadczenia, będzie można odwołać się w ciągu 30 dni.
-Za miesiąc objęty ulgą „wakacje składkowe” refundacja składek (emerytalnej i rentowej) z PFRON nie przysługuje. Możemy bowiem zrefundować wyłącznie składki opłacone do ZUS przez przedsiębiorcę - informuje Fundusz.
Ulga w ZUS „wakacje składkowe” stanowi pomoc de minimis, ponieważ składki te zostaną sfinansowane z budżetu państwa. -Dlatego w kolejnym wniosku Wn-U-G po otrzymaniu tej pomocy trzeba przedstawić Funduszowi wymagane informacje - informuje PFRON. -W pozycji 47 we wniosku Wn-U-G zaznacz odpowiedź ‘Tak, tylko inną niż z PFRON lub również inną niż z PFRON’ i załącz do Wn-U-G zaświadczenie (lub oświadczenie) o uzyskanej pomocy de minimis w ZUS - wyjaśnia instytucja. W oświadczeniu o wysokości uzyskanej pomocy de minimis, powinno się podać:
dane organu udzielającego pomocy (nazwa, adres, NIP),
dane beneficjenta pomocy, czyli Twoje dane i ewentualnie dane spółki (nazwa, adres, NIP),
wysokość pomocy (także w przeliczeniu na euro),
dzień udzielenia pomocy,
podstawę prawną udzielenia pomocy,
sektor, w związku z którym pomoc została udzielona.
Czytaj również:
Świadczenia - ponad 300tys. wniosków w programie Aktywny Rodzic
Plan ratunkowy FPP: wzrost składki zdrowotnej, ulga w PIT
Finanse: Narodowy Rachunek Zdrowia GUS. Nakłady rosną czy nie?
Nowe świadczenie dla seniorów: 6,2 tys. zł miesięcznie. Od kiedy?
Redaktor naczelna, od ponad 20 lat pracuje w mediach. Była redaktor naczelna Polityki Zdrowotnej, redaktor m.in. w Rzeczpospolitej, Dzienniku Gazecie Prawnej. Laureatka branżowych nagród dla dziennikarzy i mediów medycznych, a także Polskiej Izby Ubezpieczeń oraz Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. Kontakt: aleksandra.kurowska@cowzdrowiu.pl
//