• Najnowsze
  • Pacjenci
  • Pracownicy medyczni
  • POZ i AOS
  • Finanse
  • Leki
  • Wyroby medyczne
  • Kultura
  • Wideo i podcasty

Obowiązek przynależności do izb lekarskich niekonstytucyjny?

Autor : Agata Szczepańska

2023-05-25 17:02

Przepisom regulującym funkcjonowanie izb lekarskich przyjrzy się Trybunał Konstytucyjny? Tego chcą posłowie Suwerennej Polski. Ich zdaniem samorząd lekarzy ma zbyt duże uprawnienia, a nie podlega należytej kontroli ze strony państwa. O co konkretnie chodzi parlamentarzystom?

Posłowie z Parlamentarnego Zespołu ds. funkcjonowania izb lekarskich w Polsce poinformowali o złożeniu wniosku do Prokuratora Generalnego o to, by zwrócił się do Trybunału Konstytucyjnego z prośbą o zbadanie zgodności z ustawą zasadniczą przepisów dotyczących izb lekarskich.

Ich zdaniem są lekarze, którzy woleliby nie przynależeć do samorządu, a obowiązek ten i związane z tym możliwe represje za działanie wbrew izbie, ograniczają ich swobodę działania i wolność głoszenia poglądów.

Samorząd lekarski ze zbyt dużymi uprawnieniami?

Jak przekonywała Anna Maria Siarkowska (formalnie posłanka PiS), przynależność do izb lekarskich jest obligatoryjna, z czego wynikają określone patologie. Jej zdaniem przepisy dotyczące tej materii są bardzo represyjne. Samorząd bowiem, na podstawie kodeksu etyki lekarskiej, może karać lekarzy za tzw. postawy antyzdrowotne. - To powoduje dużą uznaniowość po stronie izb w kwestii oceny, czym są takie postawy – zauważyła posłanka. Jak bowiem stwierdziła, mogą to być nie tylko opinie wydawane i wygłaszane przez lekarzy, ale można też uznać za postawę antyzdrowotną palenie przez lekarza papierosów czy nadużywanie alkoholu. W sytuacji braku odpowiedniego nadzoru nad izbami oraz sądami lekarskimi daje to jej zdaniem pole do nadinterpretacji i nadużyć. - Izby lekarskie mogą odbierać prawo wykonywania zawodu lekarzom, a odwołanie od tych decyzji jest dopiero na poziomie Sadu Najwyższego. Zatem prawo do sprawiedliwego procesu jest bardzo ograniczone – oceniła Siarkowska. W jej opinii takie postępowania powinny się odbywać przed sadami powszechnymi, bo sądy lekarskie nie są właściwie przygotowane, żeby te postępowania prowadzić. Stąd, jak wyjaśniła, wniosek o zbadanie tych regulacji przed TK.

Posłanka poinformowała jednocześnie, że prokuratura również dostrzega problem, dlatego objęła – na wniosek lekarzy, którzy są sądzeni przez swoich kolegów w „pokazowych procesach i nie mogą liczyć na sprawiedliwość” – postepowania przed sądami lekarskimi swoim nadzorem.


Składki w izbach. Kto płaci najwięcej? Kto może być zwolniony?


Spór o przynależność do izby - to już było

Funkcjonowanie samorządu lekarskiego regulują m.in. ustawa o izbach lekarskich oraz ustawa o zawodach lekarza i lekarza dentysty. Przynależność do niego jest obowiązkowa, a z nią wiąże się konieczność opłacania składek. Dyskusje o tym, czy powinno to być obligatoryjne wracają zatem zawsze wtedy, kiedy podnoszona jest składka.

Wątpliwości co do konstytucyjności tego obowiązku też już się pojawiały. W 2009 r. wniosek do TK o ich zbadanie złożył ówczesny Rzecznik Praw Obywatelskich, nieżyjący już Janusz Kochanowski. W tym samym roku planowało znieść go Ministerstwo Gospodarki, w ramach deregulacji szeregu zawodów.

Natomiast Suwerenna Polska, jeszcze jako Solidarna Polska, w zeszłym roku złożyła do TK wniosek o zbadanie zgodności z konstytucją obowiązku przynależenia do izb radcowskich i adwokackich, przy tej okazji rozważano, jakie konsekwencje dla lekarzy miałoby zakwestionowanie tych przepisów przez Trybunał.

Polecamy także:

Kwestionował walkę z COVID-19. Sąd zawiesił mu PWZ

Za to lekarze płacić nie powinni. Jest apel do prezesa NRL

Poczet polityków sympatyzujących z antyszczepionkowcami

 

#lekarze #samorząd #Sejm #TK
Udostępnij Tweet Udostępnij
Card image cap
Agata Szczepańska

Zastępczyni redaktor naczelnej; specjalizuje się w tematach związanych z prawem medycznym i procesem legislacyjnym, szczególnie zainteresowana psychiatrią. Wcześniej dziennikarka i redaktorka w Dzienniku Gazecie Prawnej oraz Polskiej Agencji Prasowej. Kontakt: agata.szczepanska@cowzdrowiu.pl

Komentarze

OSTATNIE WPISY

TYDZIEŃ W ZDROWIU: wydarzenia w ochronie zdrowia (2-8.10.2023)
Czytaj więcej...
Potrzeby obronne kraju: zmiany m.in. dla ratownictwa
Czytaj więcej...
Manifestacja lekarzy przed MZ. Minister K. Sójka traci kolejną okazję
Czytaj więcej...
Prawny przegląd tygodnia - etap prac nad projektami (25-29 września)
Czytaj więcej...
Farmaceuci: są programy kursów kwalifikacyjnych
Czytaj więcej...
30 godzin w izbie przyjęć - „Tu jest SOR, tu się czeka”
Czytaj więcej...
Dokumentacja medyczna – co chce zmienić Ministerstwo Zdrowia?
Czytaj więcej...
Studencie, co musisz wiedzieć, by nadal bezpłatnie się leczyć?
Czytaj więcej...
Innowacyjne kierunki biomedyczne na 13 uczelniach
Czytaj więcej...
Inflacja we wrześniu – jest szybki szacunek GUS
Czytaj więcej...
Prof. Tadeusz Robak: Terapia celowana zmienia obraz leczenia PBL
Czytaj więcej...
Jak rozwijać transplantologię? Wszystkie ręce na pokład
Czytaj więcej...
Choroby rzadkie

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA !

  • twitter / CO W ZDROWIU
  • facebook / CO W ZDROWIU
  • LinkedIn / CO W ZDROWIU

    Szybkie Linki


  • Regulamin

  • Polityka prywatności

  • Aktualności

  • Kontakt

    KONTAKT

  • COWZDROWIU.PL
  • Siedziba redakcji
  • 00-491 Warszawa
    ul. M. Konopnickiej 3 lokal 2

© 2020 Wykonanie Mirit.pl