• Najnowsze
  • Pacjenci
  • Pracownicy medyczni
  • POZ i AOS
  • Finanse
  • Leki
  • Wyroby medyczne
  • Kultura
  • Wideo i podcasty

Nowe zasady realizacji recept. MZ wyjaśnia, jak wydawać leki

Autor : Agata Szczepańska

2023-09-24 08:23

Zgodnie z nowymi zasadami realizacji recept pacjent może otrzymać dawkę leku maksymalnie na 120 dni. Od 1 listopada będą obowiązywać dodatkowe ograniczenia – kolejne partie leku będzie można wydać dopiero po 90 dniach od wydania poprzedniej. Resort zdrowia zapowiada, że od 1 marca wyliczeń z tym związanych dokonywać ma system informatyczny.

Opublikowana w tym tygodniu ustawa z 17 sierpnia 2023 r. o zmianie ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych oraz niektórych innych ustaw (DNUR) m.in. zmieniła zasady realizacji recept. Wywołuje to wiele pytań, w związku z tym resort zdrowia wydał komunikat.


Prezydent podpisał dwie zdrowotne ustawy, w tym DNUR


Leki tylko na 120 dni

Jak wyjaśnia wiceminister Maciej Miłkowski, od 21 września br. w przypadku realizacji recepty elektronicznej pacjent może otrzymać maksymalnie ilość produktu leczniczego, środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub wyrobu medycznego niezbędną do 120-dniowego okresu stosowania, niezależnie od tego, kiedy recepta została wystawiona i na jaki okres.

W konsekwencji farmaceuta jest uprawniony do wydania pacjentowi maksymalnie ilości leku na 120-dniowy okres stosowania, zarówno w przypadku recept realizowanych po raz pierwszy, jak i recept, których realizację rozpoczęto przed 21 września, przy czym nie ma znaczenia, czy pacjent tę receptę będzie realizował jednorazowo czy częściami.

Kolejna partia po 90 dniach

Jednocześnie wiceminister przypomina, że od 1 listopada br. zacznie obowiązywać zasada, zgodnie z którą w przypadku, gdy na recepcie przepisano ilość większą niż do 120-dniowego stosowania, kolejną dawkę leku do następnego 120-dniowego okresu stosowania, pacjent może otrzymać po upływie trzech czwartych okresu, na który zrealizował receptę.

W celu ujednolicenia wątpliwości interpretacyjnych, które docierają do Ministerstwa Zdrowia, wiceminister wyjaśnia, że zarówno w odniesieniu do recept, których realizacje rozpoczęto przed 1 listopada, jak i recept których realizację rozpoczęto od tej daty, stosuje się następującą regułę: po 1 listopada należy pacjentowi wydać leki na maksymalnie 120- dniowy okres terapii, a kolejna realizacja może nastąpić po trzech czwartych tego okresu, czyli 90 dniach.


Refundacja leków: projekt przepisów wykonawczych do DNUR


System wyręczy farmaceutę w wyliczeniach

Jednocześnie resort zdrowia zapowiada, że najpóźniej od 1 marca 2024 r. zacznie obowiązywać zasada, że obliczenia ilości produktu leczniczego, środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub wyrobu medycznego przeznaczonego do wydania pacjentowi dokonuje system teleinformatyczny. - System teleinformatyczny najpóźniej 1 marca 2024 r. przejmie zadania prowadzenia automatycznych obliczeń, co oznacza, że Ministerstwo Zdrowia dołoży wszelkich starań, aby system ten zaczął operacyjną pracę we wcześniejszym terminie – deklaruje wiceminister Miłkowski.


Refundacja: kolejne przepisy wykonawcze do DNUR. Tym razem ws. opłat


Zespół opracuje nowe zasady

Informuje również, że w resorcie w najbliższą środę (27 września) pracę rozpocząć ma zespół ekspertów reprezentujących wszystkie środowiska, w tym farmaceutów i lekarzy, którego zadaniem będzie „opracowanie nowych, przejrzystych i prostych zasad wystawiania i realizacji recept dla wszystkich interesariuszy systemu, zwłaszcza dla pacjentów”.

Minister zdrowia powołała go kilka dni temu.

Polecamy także:

Refundacja: kolejne przepisy wykonawcze do DNUR. Tym razem ws. opłat

 

#leki #recepty #legislacja #MZ
Udostępnij Tweet Udostępnij
Card image cap
Agata Szczepańska

Zastępczyni redaktor naczelnej; specjalizuje się w tematach związanych z prawem medycznym i procesem legislacyjnym, szczególnie zainteresowana psychiatrią. Wcześniej dziennikarka i redaktorka w Dzienniku Gazecie Prawnej oraz Polskiej Agencji Prasowej. Kontakt: agata.szczepanska@cowzdrowiu.pl

Komentarze

OSTATNIE WPISY

MZ: kolejna dostawa szczepionek przeciwko COVID-19 już 7 grudnia
Czytaj więcej...
Choroby rzadkie: nowe świadczenia w ośrodkach eksperckich
Czytaj więcej...
Wsparcie psychologiczne dla medyków – ile osób skorzystało?
Czytaj więcej...
Szczepienia dla dorosłych: kim są osoby „immunoniekompetentne"?
Czytaj więcej...
Ratownicy nie mogą być zatrudniani na kontraktach?
Czytaj więcej...
Lekarze: szczepienia przeciw COVID-19 zbyt późno, brak leków
Czytaj więcej...
Opieka długoterminowa w Polsce dzisiaj i jutro - podsumowanie
Czytaj więcej...
Nowa szczepionka przeciw COVID-19: skuteczność, działania niepożądane
Czytaj więcej...
Szczepienia: jakie są dostępne, dla kogo za darmo, dla kogo ze zniżką?
Czytaj więcej...
Narodowa Strategia Onkologiczna: resort zmienia harmonogram
Czytaj więcej...
Nowe informacje ws. szczepionek przeciw COVID-19. Nie czekaj na SMS
Czytaj więcej...
Recepty wystawiane przez lekarzy weterynarii - NIA wydała komunikat
Czytaj więcej...
Choroby rzadkie

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA !

  • twitter / CO W ZDROWIU
  • facebook / CO W ZDROWIU
  • LinkedIn / CO W ZDROWIU

    Szybkie Linki


  • Regulamin

  • Polityka prywatności

  • Aktualności

  • Kontakt

    KONTAKT

  • COWZDROWIU.PL
  • Siedziba redakcji
  • 00-491 Warszawa
    ul. M. Konopnickiej 3 lokal 2

© 2020 Wykonanie Mirit.pl