Autor : Anna Gumułka
2023-12-05 18:21
W nocy z 5 na 6 grudnia na naszych Internetowych Kontach Pacjenta pojawią się nowe skierowania na szczepienia przeciw COVID-19. Od 6 grudnia w punktach szczepień mają być dostępne najnowsze preparaty, zmodyfikowane na podwariant koronawirusa XBB.1.5 - to tzw. kraken. Ile dawek zamówiła Polska, czy szczepić mogą się dzieci i obywatele Ukrainy mieszkający w Polsce? Mamy nowe informacje, a dla niecierpliwych jedną radę - nie czekajcie na SMS z Ministerstwa Zdrowia. Nie nadejdzie.
Szczepionka to preparat Nuvaxovid firmy Novavax. Jak poinformowało nas Ministerstwo Zdrowia, Polska zamówiła 210 tys. dawek, z możliwością ich domówienia. Nadal można się też szczepić dotychczasową szczepionką, ale pacjent ma prawo wyboru.
Choć szczepienie jest zalecane przede wszystkim osobom z grup największego ryzyka zakażenia i ciężkiego przebiegu COVID-19 - powyżej 60. roku życia czy pracownikom ochrony zdrowia, to nie ma uprzywilejowanych grup. - Nie ma grup pierwszeństwa. Szczepionka Nuvaxovid przeznaczona jest dla wszystkich po ukończeniu 12 r.ż., którzy dotychczas nie szczepili się, lub ostatnie szczepienie przeciw COVID-19 przyjęli co najmniej przed 6 miesiącami - informuje resort zdrowia.
Nasi czytelnicy pytali, czy bezpłatnie mogą się zaszczepić także obywatele Ukrainy mieszkający w Polsce. Odpowiedź brzmi: tak.
Szczepienia p. COVID-19: mylące informacje na rządowych stronach
Punkty szczepień możemy znaleźć na przygotowanej przez Ministerstwo Zdrowia i Narodowy Fundusz Zdrowia mapce. Są na niej też prowadzące szczepienia apteki - szczepionkę można przyjąć we wszystkich aptekach ogólnodostępnych, które podpisały w tym zakresie umowę z NFZ. Uwaga - w aptece nie zaszczepimy dziecka - w tym przypadku kwalifikację do szczepienia musi przeprowadzić lekarz.
- Szczepienia z wariantem XBB są wykonywane u dzieci w wieku 12+. Dla młodszych dzieci, które są w trakcie realizacji cyklu szczepienia lub jeszcze nie były szczepione, stosujemy szczepionki mRNA - informuje Ministerstwo Zdrowia.
Szczepienia przeciw COVID-19 - co już wiemy? Nie będzie infolinii
Pacjenci mogą zapisać się na szczepienie:
za pośrednictwem Internetowego Konta Pacjenta oraz aplikacji mojeIKP
w placówce POZ lub w aptece
przez e-Rejestrację na stronie pacjent.gov.pl
do 15 grudnia br. przez infolinię 989 (w godz. w godz. 7.00 – 20.00) - od 16 grudnia 2023 r. infolinia nie będzie działała.
W przeciwieństwie do praktyki stosowanej podczas zapisów na wcześniejsze dawki szczepień przeciw COVID-19, tym razem nie dostaniemy wiadomości. - Nie będzie esemesa informującego o wygenerowaniu skierowania. Mając skierowanie, należy zwrócić uwagę, czy ostatnie szczepienie zostało zrealizowane co najmniej przed 6 miesiącami. W przypadku, gdy szczepienie było w krótszym odstępie niż 6 miesięcy, można przyjąć inną szczepionkę niż Nuvaxovid - informuje Ministerstwo Zdrowia.
Skierowania wystawiane są automatycznie co 90 dni.