Autor : Anna Jackowska
2024-09-04 11:31
- Spodziewamy się okresowych niedoborów Ozempicu w UE w czwartym kwartale tego roku, jednak nadal zwiększamy nasze globalne moce produkcyjne, które działają 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu - powiedział rzecznik Novo Nordisk agencji Reuters. - Nie wszystkie państwa członkowskie będą dotknięte niedoborami dostaw - uspokaja rzecznik.
Przejściowe niedobory leku na cukrzycę Ozempic w Unii Europejskiej, które prawdopodobnie będą się utrzymywać do ostatniego kwartału 2024 r. z powodu dużego popytu, nie wpłyną na wszystkie państwa członkowskie - twierdzi duński producent leków Novo Nordisk. Popularność leku wzrosta zarówno wśród pacjentów z cukrzycą typu 2, jak i osób stosujących go off-label do redukcji masy ciała.
W informacji opublikowanej w poniedziałek przez Europejską Agencję Leków firma zaleciła pracownikom służby zdrowia dalsze ograniczanie rozpoczynania leczenia nowych pacjentów lekami Ozempic i Victoza, do czasu poprawy sytuacji w zakresie dostaw.
W Polsce także Ministerstwo Zdrowia apelowało do lekarzy, by przy rozpoczynaniu terapii lekami z grupy analogów GLP-1 u nowych pacjentów uwzględnili problemy z ich dostępnością. Ze statystyk resortu zdrowia wynika, że zaledwie 27 proc. tych leków zostało wydanych z aptek z refundacją, a aż 73 proc. stanowiły recepty pełnopłatne. Jednak większość pacjentów nie realizuje recept w ilości wystarczającej do nieprzerwanego stosowania leku.
Więcej na ten temat:
Leki przyjmowane na odchudzanie: często są stosowane nieprawidłowo
Rzecznik firmy Novo Nordisk powiedział agencji Reuters, że informacje o niedoborach zostały pierwotnie uzgodnione z EMA „na początku tego lata” i że agencja podzieliła się nimi publicznie po upewnieniu się, że poszczególne państwa członkowskie zostały o tym wcześniej poinformowane.
Novo Nordisk dokłada starań, aby zwiększyć moce produkcyjne i sprostać popytowi na Ozempic oraz Wegovy - leku na otyłość zawierający ten sam składnik aktywny. Niektórzy analitycy prognozują, że rynek leków na otyłość może być wart około 150 miliardów dolarów do początku lat 30. XXI wieku.
Rzecznik Novo Nordisk w wypowiedzi dla agencji Reuters dodał, że spółka zainwestuje 45 miliardów koron duńskich (6,67 miliarda dolarów) w inwestycyje w 2024 r., w porównaniu z 25 miliardami koron w 2023 r.
Polecamy także:
Powraca kwestia bezpieczeństwa leków na otyłość
Ile dzieci na Podlasiu jest zagrożonych cukrzycą? Pionierskie badanie
//