Autor : Lidia Raś
2023-09-21 12:20
Od 1 lipca do 31 grudnia 2023 roku zawieszone będzie nakładanie kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w specjalistycznym Zespole Ratownictwa Medycznego („ZRM S”) - przewiduje projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia. Pod pewnym warunkiem.
W czasie stanu epidemii i stanu zagrożenia epidemicznego dysponenci Zespołów Ratownictwa Medycznego („ZRM”) posiadający w swojej strukturze zespoły specjalistyczne (ZRM S) mogli podejmować dyspozycje, by w ich skład, w razie braku lekarza, wchodziły trzy osoby posiadające kwalifikacje wymagane dla ratownika medycznego lub pielęgniarki systemu. Kierownikiem zespołu była osoba wskazana przez dysponenta, posiadająca odpowiednie kwalifikacje.
Prowadzony w Ministerstwie Zdrowia monitoring obsad ZRM S wskazał, że w 2022 r. przez średnio 54 proc. czasu funkcjonowania w składzie zespołu nie było lekarza.
Zniesienie stanu zagrożenia epidemicznego 1 lipca 2023 r. oznaczało zakończenie stosowania powyższych rozwiązań. Tymczasem w trzecim kwartale 2023 r. sytuacja nie uległa poprawie i braki lekarzy w specjalistycznych zespołach utrzymują się na poziomie 55 proc. - czytamy w uzasadnieniu projektu rozporządzenia.
W lipcu pisaliśmy w CowZdrowiu, że powiaty chcą rozmawiać na ten temat i oczekują omówienia problemu na Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. Dysponenci apelowali, by odstąpić od nakładania na nich kar, gdy w karetce „S” nie ma lekarza. Związek Pracodawców Ratownictwa Medycznego (ZPRM SP ZOZ) zwracał uwagę, że braki lekarzy systemu są zjawiskiem ogólnopolskim, narastającym od wielu lat i, jak się wydaje, nierozwiązywalnym.
Ratownicy po spotkaniu w MZ: wszystkie kluczowe decyzje po wyborach
Projektowane rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej wprowadza zmiany w przepisach dotyczących stosowania kar umownych w ratownictwie medycznym w przypadku niespełniania - w okresie od 1 lipca do 31 grudnia 2023 r. - wymagań dotyczących zapewnienia lekarza w specjalistycznym zespole ratownictwa medycznego.
Od 1 lipca r. do końca 2023 r. proponuje się zawieszenie nakładania kar, pod warunkiem zapewnienia w składzie ZRM S co najmniej trzech osób posiadających kwalifikacje wymagane dla ratownika medycznego lub pielęgniarki systemu.
Ma to umożliwić przeprowadzenie postępowań rekrutacyjnych do pracy w zespołach specjalistycznych i zapobiegnie stratom finansowym z tytułu ewentualnych kar.
Jednocześnie w okresie do 31 grudnia br. aktualizowane będą wojewódzkie plany działania systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne w celu dostosowania do obecnej sytuacji usług zdrowotnych z zachowaniem właściwego zabezpieczenia potrzeb zdrowotnych obywateli - napisano w uzasadnieniu.
Jednocześnie 1 września br. prezydent podpisał ustawę z dnia 17 sierpnia 2023 r. o niektórych zawodach medycznych, która zawiera zmiany w ustawie o Państwowym Ratownictwie Medycznym, zakładające, że na każde rozpoczęte 10 ZRM P (podstawowych zespołów) powinien przypadać co najmniej jeden ZRM S. Zachowane powinny być też jednakowe czasy dojazdu dla zespołów obu typów. Do 31 października 2023 r. wojewodowie powinni przekazać ministrowi zdrowia aktualizacje wojewódzkich planów działania systemu, sporządzone zgodnie z tymi wymaganiami. Do końca 2023 r. wojewodowie i dysponenci powinni zakończyć proces dostosowywania liczby i rodzaju zespołów do ww. warunków, aby od 1 stycznia 2024 r. przystąpić do realizacji świadczeń ratowniczych zgodnie z nowymi planami.
Projekt zawiera także przepisy dotyczące szczepień w aptekach.
Polecamy także:
Liczba karetek specjalistycznych stale spada – potwierdzają dane NFZ
Gdzie najwięcej wakatów w dyspozytorniach? Resort podał dane
W CowZdrowiu do listopada 2023. Wcześniej od 2014 do marca 2023 r. w „Dzienniku Gazecie Prawnej”, gdzie kierowała serwisem gazetaprawna.pl. Ponadto zajmowała się tematyką społeczną, ekologiczną, prawną i kulturalną oraz nagrywała podcasty i wideo. Wcześniej związana m.in. z Polska Press i Mediami Regionalnymi.