• Najnowsze
  • Pacjenci
  • Pracownicy medyczni
  • POZ i AOS
  • Finanse
  • Leki
  • Wyroby medyczne
  • Kultura
  • Wideo i podcasty

NFZ podpisał 72 umowy ze świadczeniodawcami na opiekę koordynowaną

Autor : Anna Gumułka

2022-11-28 15:35

72 umowy z przychodniami podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) chcącymi prowadzić tzw. koordynowaną opiekę nad pacjentem podpisał dotychczas Narodowy Fundusz Zdrowia – poinformował w poniedziałek CowZdrowiu.pl pełniący obowiązki rzecznika NFZ Andrzej Troszyński.

190 kolejnych świadczeniodawców złożyło już wnioski i czeka na podpisanie umów. Najwięcej umów – 32 – zawarł dotąd mazowiecki oddział NFZ. 24 umowy podpisali świadczeniodawcy w Łódzkiem, po 22 w Lubelskiem i Małopolskiem,19 w Śląskiem, 15 w Dolnośląskiem i 13 w Wielkopolskiem. W pozostałych województwach liczba zawartych dotąd umów nie przekroczyła 10.

- To całkiem dobre tempo – komentuje te wyniki konsultant krajowa w dziedzinie medycyny rodzinnej i kierownik Katedry i Zakładu Medycyny Rodzinnej Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu prof. Agnieszka Mastalerz – Migas.

- Biorąc łącznie pod uwagę podpisane już umowy i złożone wnioski mamy 262 placówki, które zdecydowały się świadczyć opiekę koordynowaną. To blisko 5 proc. świadczeniodawców z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej, których w Polsce mamy ok. 5,5 tys. – dodała.

Uprościć procedury

Prof. Mastalerz-Migas zwróciła uwagę, że liczby mogłyby być wyższe, gdyby nie skomplikowana procedura składania wniosku i ograniczenie możliwości składania wniosków do 10 dnia danego miesiąca. – Umowy podpisali więc dotychczas ci najbardziej zdeterminowani i najwytrwalsi. Myślę, że wielu świadczeniodawców będzie chciało rozpocząć świadczenie tej usługi z początkiem przyszłego roku, ciekawe będą więc dane dotyczące umów zawartych w grudniu – wskazała.

Jej zdaniem uproszczenie procedury jest konieczne. – Tylko wprowadzenie opieki koordynowanej na szeroką skalę ma systemowy sens – podkreśliła.

Agnieszka Mastalerz-Migas zaznaczyła, że opieka koordynowana to wielkie ułatwienie dla pacjentów, skazanych dotąd na samodzielne poszukiwanie placówki, w której mogą się skonsultować z lekarzem specjalistą lub przejść badanie. – Młodsi pacjenci jeszcze sobie jakoś radzą, ale osoby starsze, z wieloma chorobami, niejednokrotnie wykluczone cyfrowo i pozbawione wsparcia rodziny bywają w takiej sytuacji zupełnie bezradne – powiedziała.

Pierwszą w kraju umowę z przychodnią podstawowej opieki zdrowotnej na prowadzenie koordynowanej opiekę nad pacjentem, podpisano 21 października w Katowicach, z udziałem ministra zdrowia Adama Niedzielskiego. Taki model opieki łączy w jednym ośrodku leczenie u różnych specjalistów, a proces ten jest organizowany przez koordynatora.

- To fundamentalna zmiana modelu funkcjonowania podstawowej opieki zdrowotnej, duża wartość dodana – powiedział wówczas minister.

Dodatkowe środki, korzyść dla pacjenta

Możliwość świadczenia opieki koordynowane obejmuje obecnie 4 zakresy usług specjalistycznych: leczenie astmy, cukrzycy, chorób serca i tarczycy. Przychodnie świadczące taką opiekę zatrudniają koordynatora, na co mają zapewnione środki z NFZ. To koordynator umawia pacjentowi wizytę u specjalisty i ustala termin badań diagnostycznych.

Oprócz dodatkowych pieniędzy na jego zatrudnienie przychodnie wprowadzające opiekę koordynowaną otrzymują też środki na finansowanie konsultacji specjalistów, a także pieniądze w ramach tzw. budżetu powierzonego, przeznaczonego głównie na diagnostykę – to dodatkowe środki, poza standardowym kanałem finansowania. Według założeń NFZ na 1 koordynatora ma przypadać 5 tys. pacjentów.

Polecamy także:

Pierwsza umowa NFZ na koordynowaną opiekę w POZ

Prof. Mastalerz-Migas: priorytety zmian w POZ

 

#świadczenia #pacjent #opieka koordynowana #NFZ #Agnieszka Mastalerz-Migas
Udostępnij Tweet Udostępnij
Card image cap
Anna Gumułka

Komentarze

OSTATNIE WPISY

Założyciel Spotify chce skanować ludzi, ale lekarze są sceptyczni
Czytaj więcej...
Pełnomocnik ds. zarządzania bezpieczeństwem informacji przy MZ
Czytaj więcej...
Stołeczna placówka będzie miała kłopoty przez lekarkę influencerkę?
Czytaj więcej...
Czy homeopatia podzieli środowisko farmaceutów?
Czytaj więcej...
Szczepienia: zmiana w kursach dla farmaceutów dotycząca grypy
Czytaj więcej...
Badanie kliniczne dla kobiet z mutacją BRCA1 i BRCA2
Czytaj więcej...
Polska organizuje pomoc dla Turcji, wyrusza grupa HUSAR
Czytaj więcej...
Zamieszania wokół programów szkolenia specjalizacyjnego c.d.
Czytaj więcej...
TYDZIEŃ W ZDROWIU: wydarzenia w ochronie zdrowia (6-12.02 '23)
Czytaj więcej...
Onkologia: Jak wyrównać szansę chorych onkologicznie?
Czytaj więcej...
Niedzielski o niekorzystnym dla Polski raporcie: nadganiamy
Czytaj więcej...
E. Piotrowska-Rutkowska o kształceniu farmaceutów
Czytaj więcej...
Choroby rzadkie

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA !

  • twitter / CO W ZDROWIU
  • facebook / CO W ZDROWIU
  • LinkedIn / CO W ZDROWIU

    Szybkie Linki


  • Regulamin

  • Polityka prywatności

  • Aktualności

  • Kontakt

    KONTAKT

  • COWZDROWIU.PL
  • Siedziba redakcji
  • 00-491 Warszawa
    ul. M. Konopnickiej 3 lokal 2

© 2020 Wykonanie Mirit.pl