Autor : Agata Szczepańska
2024-06-14 10:43
Fundacja GrowSpace chce, by młodzi ludzie mogli samodzielnie chodzić do lekarzy, bez towarzystwa rodziców. Swoje propozycje zawarli w Pakiecie Młodego Pacjenta. Chcą na ten temat rozmawiać m.in. Rzecznikiem Praw Pacjenta. - Postulaty te wpisują się w realizację prawa pacjenta do wyrażenia zgody na udzielenie świadczeń – ocenia Bartłomiej Chmielowiec i informuje, że planuje spotkanie z przedstawicielami fundacji.
Fundacja GrowSPACE proponuje, by umożliwić młodym ludziom – w wieku 15-18 lat korzystanie z porad lekarskich bez zgody rodziców. Postuluje, by zacząć od trzech obszarów: zdrowia psychicznego (np. psycholog, psychiatra), praw reprodukcyjnych (np. ginekolog) oraz pediatrii. Temu służyć ma przygotowany przez nią Pakiet Młodego Pacjenta/ki. Fundacja chce, by stał się punktem wyjścia do dyskusji na temat zmian systemowych.
Fundacja chciała nim zainteresować m.in. Rzecznika Praw Pacjenta. Redakcja CowZdrowiu.pl spytała Biuro RPP, jak rzecznik ocenia tę propozycję.
Przypominamy: Rzecznik Praw Pacjenta: warto zwiększyć uprawnienia urzędu (wywiad)
Bartłomiej Chmielowiec podkreśla, że postulaty formułowane w ramach tzw. Pakietu Młodego Pacjenta wpisują się w realizację regulowanego ustawą o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta prawa pacjenta do wyrażenia zgody na udzielenie świadczeń zdrowotnych (art. 16-18 tej ustawy). Wskazuje, że regulacje w tym zakresie znajdują się także w innych aktach prawnych, w tym w ustawie o zawodach lekarza i lekarza dentysty, która reguluje zasady wykonywania zawodu lekarza.
- Ściśle z tym prawem związane jest prawo pacjenta do informacji, gdyż tylko świadoma zgoda, a więc podjęta na podstawie pełnych i zrozumiałych przez pacjenta informacji związanych z jego stanem zdrowia, może stanowić podstawę do udzielenia pacjentowi określonych świadczeń zdrowotnych i legalizować działania medyczne w tym zakresie – wskazuje rzecznik.
Jednocześnie informuje, że obecnie planowane jest spotkanie z autorami Pakietu Młodego Pacjenta celem poznania i omówienia postulatów w tym zakresie.
Przypominamy: Co z nowym przedmiotem wiedza o zdrowiu? MEN uchyla rąbka tajemnicy
Fundacji GrowSPACE chciałaby umożliwić młodym ludziom samodzielne korzystanie z następujących usług medycznych:
specjaliści zajmujący się zdrowiem psychicznym, by młodzi ludzie od 15. roku życia mogli samodzielnie korzystać z konsultacji psychologów, terapeutów i psychiatrów;
zdrowie reprodukcyjne, by młode dziewczyny od 15. roku życia miały możliwość samodzielnej konsultacji oraz wykonania podstawowych badań u ginekologa, ważne jest też zagwarantowanie poufności w gabinecie;
swobodny dostęp do opieki pediatrycznej, by młody człowiek od 15. roku życia mógł samodzielnie zgłosić się do pediatry z przeziębieniem, bólem brzucha czy gardła lub na badania krwi; w tym punkcie znajduje się także zdrowie młodych mężczyzn (np. badanie okolic intymnych) czy dostęp do szczepień nieobowiązkowych (takich jak np. przeciwko HPV).
Jak przekonuje Dominik Kuc z zarządu Fundacji GrowSPACE, obowiązujące przepisy w sprawie nastoletnich pacjentów komplikują życie zarówno dzieci, jak i ich rodziców - przez to, że młodzież ma niemal uniemożliwiony dostęp do samodzielnego korzystania z usług na NFZ. Funkcjonujemy w systemie pełnym sprzeczności, w którym 15-latkowie zgodnie z prawem mogą prowadzić współżycie, ale na konsultację lekarską, badania, czy leczenie zgodę musi wydać rodzic.
Przypominamy: W gabinecie lekarskim liczą się tylko poglądy pacjenta
Propozycje Pakietu Młodego Pacjenta/ki wymagają rozwiązań ustawowych w kilku punktach. Dlatego Fundacja liczy na poparcie swoich postulatów ze strony polityków, chce też rozmawiać na temat Pakietu Młodego Pacjenta/ki z resortem zdrowia oraz Rzecznikiem Praw Pacjenta.
Polecamy także:
Minister swoje, farmaceuci swoje – pigułka tylko za zgodą rodzica
Zastępczyni redaktor naczelnej; specjalizuje się w tematach związanych z prawem medycznym i procesem legislacyjnym, szczególnie zainteresowana psychiatrią. Wcześniej dziennikarka i redaktorka w Dzienniku Gazecie Prawnej oraz Polskiej Agencji Prasowej. Kontakt: agata.szczepanska@cowzdrowiu.pl
//