Autor : Marcin Powęska
2026-05-11 15:40
40 studentów uczelni medycznych otrzymało stypendia ministra zdrowia za wybitne osiągnięcia naukowe. Tegoroczni laureaci odebrali dyplomy podczas uroczystej gali, a najwyżej oceniane były publikacje naukowe, innowacyjne projekty badawcze i realny wkład studentów w rozwój medycyny.
8 maja odbyła się gala wręczenia dyplomów dla laureatów stypendiów Ministra Zdrowia. Wyróżnienia trafiły do studentów uczelni medycznych nadzorowanych przez resort zdrowia, którzy w roku akademickim 2025/2026 mogli pochwalić się szczególnymi osiągnięciami naukowymi. Stypendia przyznała minister zdrowia, Jolanta Sobierańska-Grenda.
Do MZ wpłynęło 120 wniosków zgłoszonych przez rektorów uczelni medycznych. Oceną kandydatur zajmował się specjalny zespół ekspertów złożony z pracowników naukowych reprezentujących różne dyscypliny nauk medycznych i nauk o zdrowiu. Podczas oceny szczególną uwagę zwracano m.in. na jakość publikacji naukowych, innowacyjność projektów badawczych czy indywidualny wkład autora w prowadzonych badaniach.
Stypendium otrzymali studenci, którzy zdobyli co najmniej 82,7 punktu w ocenie ekspertów.
Laureaci pochodzą z 8 uczelni medycznych w Polsce. Najwięcej stypendystów ma Warszawski Uniwersytet Medyczny.
Liczba laureatów z poszczególnych uczelni wygląda następująco:
Gdański Uniwersytet Medyczny - 4 stypendystów;
Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach - 6 stypendystów;
Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu - 4 stypendystów;
Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu - 1 stypendysta;
Uniwersytet Medyczny w Białymstoku - 2 stypendystów;
Uniwersytet Medyczny w Lublinie - 3 stypendystów
Uniwersytet Medyczny w Łodzi - 5 stypendystów;
Warszawski Uniwersytet Medyczny - 15 stypendystów.
Każdy ze stypendystów otrzyma jednorazowe świadczenie w wysokości 22 tys. zł. Łącznie w roku akademickim 2025/2026 Ministerstwo Zdrowia przeznaczyło na ten cel 880 tys. zł.
Czytaj także: