Autor : Magdalena Kopystyńska
2023-09-21 13:17
Tylko 14 proc. porodów w Polsce odbywa się ze znieczuleniem. Zdaniem Rzecznika Praw Obywatelskich brak faktycznej możliwości podania znieczulenia, gdy jest ono prawnie gwarantowane, może świadczyć o naruszeniu praw pacjenta. Resort zdrowia odpowiada: będzie więcej anestezjologów. To pozwoli zagwarantować rodzącym pełną dostępność do znieczulenia w każdym szpitalu.
Przepisy rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 16 sierpnia 2018 r. w sprawie standardu organizacyjnego opieki okołoporodowej (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 1324) gwarantują każdej rodzącej prawo do: łagodzenia bólu porodowego, przystępnej informacji o przebiegu porodu, metodach łagodzenia bólu porodowego i ich dostępności w danym szpitalu. Jednak w 2022 r. tylko 14 proc. porodów odbyło się ze znieczuleniem zewnątrzoponowym, które jest refundowane przez NFZ – wynika z raportu Funduszu.
Pod koniec sierpnia pisaliśmy o piśmie RPO do minister zdrowia Katarzyny Sójki w sprawie dostępu do znieczulenia podczas porodu. Marcin Wiącek zwracał w nim uwagę, że w niektórych województwach takie znieczulenie jest praktycznie niedostępne, w innych można z niego skorzystać tylko w największych miastach. Szczególnym przypadkiem - jak zaznacza - jest województwo wielkopolskie, w którym jedynie 0,2 proc. porodów odbyło się ze znieczuleniem. Według RPO dane NFZ wskazują, iż prawne zagwarantowanie możliwości skorzystania z określonego świadczenia, w sytuacji braku realnych możliwości jego uzyskania w wielu szpitalach, może mieć charakter pozorny. Potwierdzają też znaczne nierówności w tym zakresie oraz faktyczny brak dostępu większości kobiet do znieczulenia farmakologicznego.
RPO pytał wówczas minister zdrowia o plany i działania resortu w zakresie poprawy dostępu pacjentek do znieczulenia podczas porodu.
Prof. Szczeklik: łagodzenie bólu w trakcie porodu ma być dostępne dla każdej rodzącej
W obszernej odpowiedzi, podpisanej przez min. Waldemara Kraskę, MZ pisze o rozwiązaniach, które powinny przyczynić się do wzrostu liczby specjalistów w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii, niezbędnych do prowadzenia znieczulenia. W opinii resortu w przyszłości pozwoli to wyeliminować problem z pozyskaniem ich na rynku lokalnym i zagwarantować rodzącym pełną dostępność do znieczulenia zewnątrzoponowego w każdym wybranym przez nie podmiocie leczniczym.
Resort przypomina w liście przepisy i zawarte w nich reguły opieki okołoporodowej, jednocześnie informując, że aktualnie nie wpływały do Ministerstwa Zdrowia sygnały dotyczące konieczności wprowadzenia zmian w części rozporządzenia dotyczącej łagodzenia bólu porodowego. - Jednocześnie, zarówno w 2022 r. jak i I półroczu 2023 r. Narodowy Fundusz Zdrowia (oddziały wojewódzkie i centrala) nie rozpatrywał skarg dotyczących braku dostępności do łagodzenia bólu porodowego metodą znieczulenia zewnątrzoponowego - dodaje resort.
Następnie przypomina, że podejmuje działania mające zwiększać liczbę specjalistów w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii:
zwiększenie liczby osób wykonujących zawody medyczne (lekarze i lekarze dentyści): wyodrębnienie dziedzin najważniejszych z punktu widzenia epidemiologicznego kraju i ustanowienie dla nich specjalnych zasad (anestezjologia i intensywna terapia zostały wymienione w katalogu dziedzin priorytetowych), gdzie główną zachętą do podejmowania kształcenia i pracy jest wyższe wynagrodzenie
zachęcanie młodych lekarzy do pracy w polskich podmiotach leczniczych, finansowanych ze środków publicznych
zwiększenie limitów przyjęć studentów na kierunek lekarski.
wprowadzenie wsparcia finansowego dla osób podejmujących płatne studia w języku polskim na kierunku lekarskim.
Łagodzenie bólu w trakcie porodu ma być dostępne dla każdej rodzącej
MZ wymienia też zmiany w procesie naboru na szkolenie specjalizacyjne (tzw. Nabór Centralny) i inne działania mające na celu zwiększanie liczebności kadr medycznych (dofinansowanie uczelni z Krajowego Planu Odbudowy) oraz rozwiązania mające poprawiać proces kształcenia lekarzy: Wśród tych ostatnich wymienia:
umożliwienie przystąpienia o rok wcześniej niż dotychczas do LEK i LDEK lekarzy, którzy ukończyli przedostatni rok studiów,
umożliwienie przystąpienia o rok wcześniej niż dotychczas do PES lekarzy, którzy ukończyli przedostatni rok szkolenia specjalizacyjnego,
wprowadzenie rozwiązania zgodnie, z którym lekarze dentyści w czasie stanu epidemii lub stanu zagrożenia epidemicznego mogą udzielać świadczeń zdrowotnych zarezerwowanych dotąd dla lekarzy,
wprowadzenie przepisów umożliwiających uzyskiwanie uprawnień do wykonywania zawodu lekarzom i lekarzom dentystom, którzy uzyskali swoje dyplomy poza krajami UE poprzez zaliczenie Lekarskiego Egzaminu Weryfikacyjnego i Lekarsko-Dentystycznego Egzaminu Weryfikacyjnego,.
aktualizację najniższego wynagrodzenia zasadniczego pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych w stosunku do przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto w Polsce.
Te rozwiązania powinny - w opinii resortu - przyczynić się do wzrostu liczby specjalistów w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii, którzy są niezbędni do prowadzenia analgezji regionalnej porodu, co w przyszłości pozwoli wyeliminować problem z pozyskaniem ich na rynku lokalnym i zagwarantować rodzącym pełną dostępność do znieczulenia zewnątrzoponowego w każdym wybranym przez nie podmiocie leczniczym.
Polecamy także:
M. Kocot-Kępska: musimy zmienić sposób myślenia o pacjentach z bólem
magdalena.kopystynska@cowzdrowiu.pl
//