• Najnowsze
  • Pacjenci
  • Pracownicy medyczni
  • POZ i AOS
  • Finanse
  • Leki
  • Wyroby medyczne
  • Kultura
  • Wideo i podcasty

Minister Zdrowia odpiera zarzuty: W NFZ pieniędzy nie zabraknie

Autor : Anna Jackowska

2022-11-15 12:04

Adam Niedzielski w Porannej Rozmowie RMF odniósł się m.in. do nowelizowanej ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty oraz niektórych innych ustaw. Przypomnijmy, że projekt zakłada, że NFZ przejmie finansowanie m.in. ratownictwa medycznego, zakupu szczepionek, leków wysokospecjalistycznych oraz zakupu leków dla seniorów i kobiet w ciąży - pomysł ten wywołał falę krytyki w środowisku.

Federacja Przedsiębiorców Polskich skierowała do Marszałek Sejmu i Marszałka Senatu prośbę o przeprowadzenie wysłuchania publicznego nowelizacji ustawy. Według organizacji nowy pomysł spowoduje, że Fundusz nie będzie miał pieniędzy, za to będzie miał więcej pracy, za którą nie dostanie gratyfikacji.

Minister zdrowia zaprzecza. - To jest nieprawda oczywiście, bo będzie miał, pieniędzy mu wystarczy, proszę rzucić okiem na plan finansowy NFZ, gdzie wszystkie zadania, jakie ma do realizacji, są już pokryte finansowaniem - stwierdził. - Druga rzecz jest taka, że to nie to, z której kieszonki pan płaci, mówiąc przysłowiowo, decyduje o tym, ile pan wydaje: czy pan wyjmuje z kieszeni prawej, czy lewej swoich spodni portfel. Ważne jest, ile pan wydaje, a to jest dokładnie ta sytuacja. Limit wydatków na system opieki zdrowotnej jest określony w ustawie, która docelowo ma dać 7 proc. PKB. To, czy będzie płacił NFZ, czy Ministerstwo Zdrowia, czy jakiś inny podmiot w resorcie, to naprawdę nie ma większego znaczenia. Chociaż dla mnie znaczenie ma takie, że wolałbym, żeby NFZ - i to robimy tym rozwiązaniem - był głównym dysponentem wydatków na świadczenia, bo minister zdrowia zajmuje się kształceniem kadr i inwestycjami - wyjaśnił Niedzielski.


Przypominamy także: Zmiana finansowania ochrony zdrowia. Wątpliwości ma nawet RCL


W tym roku będzie nagroda dla przekraczających ryczałt

- W pierwszym kroku podjęliśmy decyzję o tym, że usługi medyczne, które są poza ryczałtem, czyli poza tym, co jest stałą płatnością, będą rozliczane niezależnie od poziomu wykonania, znieśliśmy tak zwany limit. Teraz rzeczywiście część zakresu działania - bo ona nie dotyczy całego zakresu działania szpitali - jest objęta ryczałtem i ryczałt polegał na tym, że niezależnie od poziomu wykonania przekazywana jest pewna kwota, a jeżeli poziom wykonania zostanie przekroczony, to w następnym okresie jest większy. Tak działaliśmy od wielu lat, w tym roku rzeczywiście mamy do czynienia z sytuacją szczególną, kiedy po okresie pandemii zwiększone wykonanie czy wykorzystanie ryczałtu jest związane z odbudową zdrowia publicznego - stwierdził Adam Niedzielski.

- Będziemy rzeczywiście w tym roku przyjmowali rozwiązanie, które będzie pewną gratyfikacją, nagrodą dla tych, którzy mimo przekroczenia czy przekraczając ryczałt, czyli tę stałą płatność, pomagają odbudować zdrowie publiczne w Polsce - zapowiedział.

W przyszłym roku ryczałt będzie mniejszy

Według ministra zdrowia szpital, który ma już zrealizowaną liczbę wykonań z ryczałtu, a wciąż przyjmuje pacjentów, nie zadłuża się.

- Ryczałt wypełnił - to znaczy, że wykonał tyle usług. Ryczałt ma do siebie, że wykonał liczbowo liczbę usług, natomiast finanse dostaje regularnie co miesiąc, by finansować swoją działalność - tłumaczył.

- W tym roku przyjmiemy takie rozwiązanie, które będzie premiowało tych, którzy przyłożyli się do odbudowy zdrowia publicznego w Polsce. W przyszłym roku będzie zdecydowanie zmniejszony zakres ryczałtu, jeśli chodzi o usługi medyczne - dodał.

#nfz #budżet #pieniądze #projekt #niedzielski
Udostępnij Tweet Udostępnij
Card image cap
Anna Jackowska

Komentarze

OSTATNIE WPISY

Potrzeby obronne kraju: zadania podmiotów leczniczych w razie wojny
Czytaj więcej...
Zdrowie w programach wyborczych - przegląd partyjnych propozycji
Czytaj więcej...
Półpasiec: interdyscyplinarne spojrzenie na szczepienia dorosłych
Czytaj więcej...
Świadczenie pielęgnacyjne: zmiany w 2024 roku - zestawienie
Czytaj więcej...
Działanie komisji bioetycznych z nowymi przepisami. Jest projekt
Czytaj więcej...
Prof. T. Wróbel: PBL to nie tylko choroba seniorów
Czytaj więcej...
Psychologowie z Ukrainy bez możliwości pracy w Polsce. Interwencja RPO
Czytaj więcej...
Rehabilitacja - ZUS szuka dostawców usług w latach 2024-2026
Czytaj więcej...
NFZ: zmiany w programach lekowych i chemioterapii
Czytaj więcej...
Wybory parlamentarne 2023 - jak głosować w szpitalu?
Czytaj więcej...
Rozliczanie hospitalizacji dzieci – NFZ zmienia zarządzenie
Czytaj więcej...
Pionierski zabieg na sercu trzymiesięcznego chłopca
Czytaj więcej...
Choroby rzadkie

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA !

  • twitter / CO W ZDROWIU
  • facebook / CO W ZDROWIU
  • LinkedIn / CO W ZDROWIU

    Szybkie Linki


  • Regulamin

  • Polityka prywatności

  • Aktualności

  • Kontakt

    KONTAKT

  • COWZDROWIU.PL
  • Siedziba redakcji
  • 00-491 Warszawa
    ul. M. Konopnickiej 3 lokal 2

© 2020 Wykonanie Mirit.pl